ET FİYATLARI ÜZERİNDEN MANİPÜLASYON YAPILIYOR « 10Balikesir

18 Temmuz 2024 - 16:31

ET FİYATLARI ÜZERİNDEN MANİPÜLASYON YAPILIYOR

ET FİYATLARI ÜZERİNDEN MANİPÜLASYON YAPILIYOR
Son Güncelleme :

22 Ocak 2022 - 10:54

Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği (HAYKOOP) Başkanı Faruk Özen son günlerde ulusal televizyon kanallarında karkas ete gelen zamlarla ilgili üreticiyi olumsuz gösteren haberler yapılmasına tepki gösterdi. Ürettikleri ürünlerin fiyatlarının değil hammadde olarak aldıkları ürünlerin fiyatlarının konuşulması gerektiğini söyleyen HAYKOOP Başkanı Faruk Özen yetkilileri göreve çağırdı.

 

Gerek besicilikle gerekse de süt üretimiyle uğraşan çiftçilerin artan girdi maliyetlerinin azaltılması gerektiğini belirten HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, aksi takdirde insanların sektörden çıkarak et ve sütte krizin yaşanabileceğini belirtti. Bu günlerde 70 liralık karkas et fiyatını yüksek bulanların önümüzdeki süreçte 150 liraya et bulamayacaklarını dile getiren Özen, girdi maliyetlerinin azaltılması için gerekenlerin yapılmasını istedi.

“ET FİYATLARI ÜZERİNDEN MANİPÜLASYON YAPILIYOR”

POLİTİKA’ya konuşan HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, ulusal basında artan et fiyatlarıyla ilgili üreticiyi kötü gösteren haberleri kınayarak şunları söyledi:

“Son günlerde, özellikle ulusal bazda yayın yapan yayın organlarında et fiyatlarıyla ilgili olumsuz haberler yapılıyor. Haberlerde et fiyatlarını aşırı yükselmiş gibi gösteren haberler, kamuoyunu yanlış bilgilendiren haberler biz üreticilerin moralini bozuyor. Bununla ilgili biz de her fırsatta bunun doğru olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Yine geçen hafta Et ve Süt Kurumu’nun karkas fiyatlarında güncelleme yapmasıyla, karkas fiyatlarını 8-10 lira civarında arttırmasıyla piyasada da bir o kadarlık kesim fiyatlarına artış gelmesi derhal ulusal kanallarda etin tüketilemeyecek seviyelere gelmiş gibi lanse edilmesi gerçekten esefle karşıladığımız ve bizleri hem üzen hem de kızdıran haline gelmiştir. Bu vesileyle şunu söylemek istiyorum sanki Türkiye’de her şey ucuzmuş gibi bir tek et fiyatı pahalıymış gibi diğer ürünlerin fiyatlarıyla alakalı hiçbir ve bu şekilde manipülatif haber yapılmazken yılbaşı dönemi süte bir fiyat güncellemesi gelmişti süt fiyatımız 3,20’den 4,70’e çıkmıştı. Onun akabinde de günlerce, haftalarca süt fiyatlarıyla ilgili yanıltıcı haberler yapıldı.  Neredeyse sütün fiyatını düşürün diyecek cüretkarda köşe yazarları veya açık oturum katılımcıları açıkça söylediler.

“TEPKİMİZİ GÖSTERİYORUZ”

Tabi bizler de üretici temsilcileri olarak bunlara tepkimizi gösteriyoruz ama bizim tepkimiz sanırım yeterli gelmiyor. Dolayısıyla şunu söylemek isterim; bugün kırmızı et üretimi yani besilik hayvanların besleme maliyetlerini hiçbir zaman için haber yapmamış olanlar yem fiyatımız bugün 4 çuval yem 1000 lira olduğu bir dönemde ve bu hayvanların tamamen yeme dayalı bir bakım şartları olduğunu göz ardı ederek et fiyatına gelen 5-10 liralık bir artışı büyüterek, abartarak kamuoyuna “artık bu fiyatlara et tüketilmez” noktasına getirenlere buradan aracılığınızla tepkimizi göstermek istiyoruz.”

“1 KİLO KARKASLA 30 KİLO YEM ALINMALI”

Et üretiminde 1 kilogram karkasla 30 kilogram yem alınması gerektiğinin altını çizen HAYKOOP Başkanı Faruk Özen üreticilerin bu denklemi sağlayamadığını dile getirdi. Özen şunları ifade etti:

“Et fiyatlarıyla ilgili şunu söylemek istiyorum. Elimizde bütün rakamlar var. Bu rakamlar herkesin elinde var. Sadece doğru yerden ve olması gereken yerden bakılması gerekir. 2011, 2015, 2017 yılına bakalım. Hangi yıla bakarsak bakalım, kırmızı et üretiminde, bir kilogram karkasla 30 kilogram yem alınır. Bu denklemde en fazla yüzde 5, yüzde 10 sapma olur artı veya eksi. Ancak ortalaması 30 kilogram kesif yem, bir kilogram karkasa eşittir. Bugün en ekonomik yem 4 lira 20 kuruş olduğuna göre 30 kilogram yem karşılığı 126 lira karkas fiyatı olmalı ki 4-5 yıl öncesine kadar olan denklem yine aynı olmalı. Ama şu anda 70 lirayı görmüşken bu tür haberlerle, bu tür baskılarla bizim zarar etmemiz ya da bizim bu sektörü bırakmamız isteniliyorsa peki yarın et bulunamadığında, ithal et getirilmek gerektiğinde, ithal etin de kilogram maliyeti en az 7-8 avro olduğunu düşünürsek o da 120 liraya denk geliyor. O zaman Türk çiftçisinden almadığın fiyata yabancı çiftçiden mi almış olacaksın? Bunu özellikle altını çizerek, vurgulayarak herkesin dikkatine sunmak istiyorum.

“70 LİRAYI BUGÜN ÇOK BULANLAR YARIN 150 LİRAYA ET BULAMAYACAK”

Hayvancılık işletmelerinin birçok giderleri vardır, yem bunların yüzde70’idir. Hayvanlar kırar döker, demirler kırılır. Demir almaya gidersiniz. örneğin bir profil demir almak istediğinizde geçen yıl 100 lira olan profil bu yıl 220 lira olmuştur ya da bir markete girersiniz evinizin ihtiyaçları için fiyatlar malum. Bir liraya alınan bisküvi dahi 3,5 lira olmuş ülkemde siz etin fiyatını tartışıyorsunuz, yemin fiyatını gündeme dahi getirmiyorsunuz. Bakın istediğiniz yıla tekrar baksınlar. Herkesin elinde vardır rakamlar. Hiç TÜİK’e de gerek yok. Herkesin geçmişte aldığı fiyatlar bellidir. Yem sektörü dövize karşı fiyatını korumuştur hep. Hala da koruyor. 10 yıl önce, 5 yıl önce, 15 yıl önce bir ton yem 280 dolar bugün bir ton yem yine 280 dolar. Ama biz 10 yıl önce 8 avroya dana keserken bugün 4 avroya dana kesiyoruz. Niye bizimki yarıya düşüyor da yem aynı çizgisinde döviz bazında fiyatını koruyor? Bunu konuşan var mı? Bunu konuşan yok. Dolayısıyla çiftçi zor şartta üretiyor, çok kırılgan bir dönemde ve bırakmak için bahanesi çok. Eğer bu sebeplerle de bu “ben artık para kazanamıyorum ve kazanacağıma olan inancım kalmadı” düşüncesiyle birer ikişer sektörden çıkmalar olduğunda 150 liraya et yemek zorunda kalırsınız. Bugün 70 liralık karkas fiyatı pahalı diyenler yarın 150 liraya mecburen yemek zorunda kalırlar. O yüzden bunu kamuoyuna ve siyasilerin dikkatine bu konuyu sunmak istiyorum. Daha etin fiyatının bir yüzde 50 daha artması gerektiğini, neye göre? Üç yıl, dört yıl, beş yıl öncesine, on yıl öncesine göre yem maliyetine göre artması lazım. Niye yemin A çok çıktı, niye bu yem fiyatı bu kadar yükseldi diye sorgulanmıyorsa et fiyatını da lütfen kimse sorgulamasın. Biz diyoruz bunu söylüyoruz bakanlığa, hükumete, siyasilere yem fiyatları aşırı arttı diyoruz. E bakıyoruz maliyetler böyle diyorlar. Yem fiyatının maliyetini normal karşılayanlar bizim et ve hatta süt maliyetimizi de normal karşılamaları lazım.”

“GÜBRE KULLANIMININ ARTIRILMASI İÇİN DESTEK VERİLMESİ ŞART”

HAYKOOP Başkanı Faruk Özen gübre fiyatları konusunda da açıklamalarda bulunarak, yazlık sezon gelmeden önce gübre kullanımını artırmaya yönelik desteklemelerin verilmesi gerektiğini bildirdi. Özen şunları kaydetti:

“İkinci bir konu ise şu anda tarlalarda ekili olan buğdaylar gübre bekliyor ve yine iki üç ay sonra yazlık dediğimiz sezon açılacak mısır ekilişleri başlayacak onlara da gübre atılması gerekiyor. Ve gübre fiyatları da dört katına çıkmış durumda geçen yıla göre. Burada döviz geri geldi ancak onlar istenilen seviyede geri gelmedi. Hükümetin, bakanlığın, ilgili kurumların gübre kullanacak olan çiftçiye gübreyi kullandırmasını, teşvik etmesi gerekiyor. Aksi halde verim düşüklüğü demektir, kıtlık demektir ve yurt dışından dövizle daha fazla buğday, daha fazla mısır ithalatı demektir. Yurt dışı piyasalarda da fiyatların nerelerde olduğu malum 200 dolarlık buğday 350 dolara çıktı. Dolayısıyla gün bugün gübreye doğrudan reel olarak en az yarı yarıya destek verme günüdür. Bununla ilgili çalışmaların yapılıp hiç bir gübresiz tarla kalmaması ve kesinlikle en ufak bir verim kaybına tahammül gösterilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde zaten ithalatçı durumdayız. Bizim kendi üretimimiz bize yetmemektedir. Ayrıca ihracata dayalı ithalatımız da var. Un fabrikalarımız yurt dışına ihracat yapıyorlar, buğdayı alıyorlar, bunu gönderiyorlar. Kalan kepek yan sanayi olarak yemde kullanılıyor. Bizi daha kötü bir tablo bekler. O yüzden buradan bu konuda da altını çizerek ikinci bir önemli mesele olarak gübre desteğinin Şubat ayı içerisinde netleşmiş, açıklanmış ve tüm çiftçilere duyurulmuş olması gerekmektedir. “

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN