TÜRK SANAYİSİNİN İLK YEŞİL HİDROJEN TESİSİ BALIKESİR’DE KURULACAK « 10Balikesir

18 Temmuz 2024 - 18:40

TÜRK SANAYİSİNİN İLK YEŞİL HİDROJEN TESİSİ BALIKESİR’DE KURULACAK

TÜRK SANAYİSİNİN İLK YEŞİL HİDROJEN TESİSİ BALIKESİR’DE KURULACAK
Son Güncelleme :

22 Ocak 2022 - 10:56

Türkiye’nin beş önemli kuruluşu, %100 enerji dönüşümünü sağlama yolunda yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi için harekete geçti. Bu amaçla; Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın önderliğinde Enerjisa Üretim, Eti Maden, Tübitak-MAM, ASPİLSAN Enerji 27 Ocak’ta imzalanacak iş birliği protokolü ile Balıkesir’in Bandırma İlçesinde Türk sanayisinin ilk yeşil hidrojen tesisi için ilk adımı atacaklar.

Avrupa Birliği’nin öncüsü olduğu Yeşil Mutabakat süreci, Paris Anlaşması ve son olarak Glasgow’da düzenlenen COP26 Konferansı; yenilebilir kaynakların kullanımı, temiz üretim yöntemleri, yeşil dönüşüm ve iklim değişikliği konularını dünya gündeminin en üst sırasına taşıdı. Türkiye’nin de 32 ülkeden biri olarak imzacısı olduğu COP26’da alınan 4 ana karardan biri “Yenilenebilir ve Düşük Karbonlu Hidrojen Ekonomisinin Büyümesinin Hızlandırılması” olarak belirlendi. Otoriteler, bu kararın alınmasında; hidrojenin, mevcut teknolojilerle karbon salınımlarının düşürülmesinde fosil yakıtlar yerine ikame edilebilecek en büyük potansiyele sahip alternatif olduğunu belirttiler.

Yeşil Hidrojen İçin İlk Adım

Enerji arzında %75’in üzerinde fosil yakıtlara bağımlı durumda olan Türkiye’nin, gelen yeni dönüşüm sürecine uyum sağlayabilmesi için adımlarını hızlandırması gerekiyor. Bu amaçla; Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Enerjisa Üretim A.Ş., ASPİLSAN Enerji A.Ş., Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, 2030 yılına kadar Avrupa’nın enerji arzında önemli bir yer edinmeye başlayacak “Yeşil Hidrojen” için bir iş birliği protokolü imzalayacak.

Protokol ile Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kurulu olan EnerjisaÜretim’e ait Bandırma Enerji Üssü’nde Türk sanayisinin ilk Yeşil Hidrojen üretimi ve kullanımı için çalışmalar başlayacak. Çalışmalar kapsamında yeşil hidrojen, yeşil metanol ve amonyak, hidrojen depolamada çok kritik avantajlara sahip Bor-Hidrür bileşiklerinin Ar-Ge çalışmaları ve pilot üretimlerinin yapılması da planlanıyor.

İşbirliği Enerji Sektörüne Öncü Olacak

Protokolün imzalanması ile birlikte Yeşil Hidrojen ve türevlerinin üretim kısmında, 1 milyar dolara yakın ihracat hacminin yaklaşık %30’unu Avrupa’ya yapan Eti Maden ve Yeşil Mutabakat kapsamında önümüzdeki dönemde önemli dönüşümlere imza atması gereken enerji sektörünün lider oyuncularından Enerjisa Üretim; Ar-Ge kısmında ise hidrojen teknolojileri konusunda 20 yılı aşkın tecrübesi olan Tübitak-MAM ve depolama teknolojileri konusunda hızla yerli kapasite geliştiren ASPİLSAN Enerji, Türkiye’de öncü oyuncular olarak çalışmalarda yer alacak.

Yeşil Hidrojende Güney Marmara Avantajı

“Türk Sanayisinin ilk Yeşil Hidrojen Tesisi” için başlatılan girişim için en uygun bölge Balıkesir ve Çanakkale’den oluşan Güney Marmara olarak belirlendi. Bu tercihte; Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın bölgede hidrojen ekonomisini canlandırma girişimleri, Enerjisa Üretim ve Eti Maden gibi kuruluşların bölgede yerleşik olan tesisleri, Güney Marmara Bölgesi’nin Türkiye’nin %12,50 elektriğini üretmesi, rüzgâr enerjisi kurulu kapasitesinde Türkiye’nin lideri olması ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Danimarka Enerji Ajansı’nın ortak yürüttüğü Deniz-üstü RES çalışmalarında en cazip bölgelerden biri olarak belirlenmesi etkili oldu.

İmzalanacak protokolün detayları 27 Ocak’ta yapılacak organizasyonda canlı yayın ile tüm katılımcılara aktarılacak. Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah GÜÇ, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Serkan KELEŞER, Enerjisa Üretim Genel Müdürü İhsan Erbil BAYÇÖL İhsan Erbil BAYÇÖL, Tübitak-MAM Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet YOZGATLIGİL, ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat ÖZSOY ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünden üst düzey yetkililerin katılacağı organizasyonda protokol tarafları da sunumlarını gerçekleştirecekler, ardından program protokol imza töreni ile sona erecek.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN