ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARI KİLOMETRE DOĞRULUĞUNDAN SORUMLU TUTULAMAYACAK « 10Balikesir

20 Temmuz 2024 - 11:58

ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARI KİLOMETRE DOĞRULUĞUNDAN SORUMLU TUTULAMAYACAK

ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARI KİLOMETRE DOĞRULUĞUNDAN SORUMLU TUTULAMAYACAK
Son Güncelleme :

28 Nisan 2023 - 10:51

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, araç muayene istasyonları işleticisi, muayenesi yapılan aracın ‘kilometre bilgilerinin doğruluğundan’ artık sorumlu tutulamayacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ‘Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Düzenlemeyle’, “Araç muayene raporundaki bilgilerin her birinin doğruluğundan (muayene istasyonu) işletici sorumludur” cümlesi, “Kilometre bilgisi hariç bu bilgilerin her birinin doğruluğundan işletici sorumludur” şeklinde değiştirildi.

Basılı muayene raporu istenirse verilecek

Yönetmelikte yapılan diğer düzenleme göre, araç muayene raporları, aracı muayeneye getiren kişinin fiziki bir nüsha talep etmemesi halinde elektronik ortamda düzenlenecek ve aracı getiren kişinin beyan ettiği mobil telefon numarasına veya e-posta adresine gönderilecek. Muayene işletici firma tarafından, araç muayene raporlarının doğrulanması amacıyla mekanizma kurulacak ve elektronik ortamda erişime sunulacak.

“Etiket numarası” maddesi metinden çıkarıldı

Düzenlemeyle muayene sonucunu belirten ve plaka üzerine yapıştırılan etiket uygulamasına da son verildi. Yönetmeliğin EK-3 (B) bölümünde yer alan ve araç muayene raporunda belirtilmesi öngörülen “etiket numarası” maddesi metinden çıkarıldı.

Bu kapsamda muayene sonucu olarak raporda yer alacak ifadeler; “Kusursuz/Muayene onaylandı/Etiket verildi” veya “Ağır kusurlu/Muayene onaylanmadı/Etiket verilmedi” yerine “Kusursuz/Muayene onaylandı” ve “Ağır kusurlu/Muayene onaylanmadı” şeklinde değiştirildi. Bu düzenlemeyle, plaka üzerine yapıştırılan etiket uygulaması da sonlandırıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.