ARAÇ MUAYENELERİNİN YAPTIRILMASINA TEŞVİK İÇİN YENİ DÜZENLEME « 10Balikesir

2 Aralık 2023 - 01:36

ARAÇ MUAYENELERİNİN YAPTIRILMASINA TEŞVİK İÇİN YENİ DÜZENLEME

ARAÇ MUAYENELERİNİN YAPTIRILMASINA TEŞVİK İÇİN YENİ DÜZENLEME
Son Güncelleme :

26 Mart 2023 - 13:16

Araç muayene yaptırma süresini 12 Mart 2023 itibarıyla geçirmiş vatandaşları teşvik etmek için yeni düzenleme yapıldı. Buna göre, 30 Eylül 2023’e kadar muayenelerin yaptırılması halinde her ay için hesaplanacak yüzde 5 fazla yerine aylık yüzde 0,75 olarak hesaplanan tutar ödenecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca hazırlanan “7440 Sayılı Kanunun 10’uncu Maddesinin Yedinci Fıkrasına (Araç Muayenelerine) Dair Tebliğ (Seri No: 1)” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca araç muayenesini süresinde yaptırmamış olanların, 30 Eylül 2023’e kadar araç muayenelerini yaptırmaları durumunda, muayene süresi geçirilen her ay ve kesri için hesaplanması gereken yüzde 5 fazla yerine Kanun’un yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları, Kanun’un yayımlandığı tarihten (yayımlandığı ay dahil) araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar her ay ve kesri için aylık yüzde 0,75 oranı esas alınarak hesaplanacak.

Söz konusu tutarın muayene ücreti ile ödenmesi halinde yüzde 5 fazlalar alınmayacak.

Araç muayenesi nedir?

Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmamasının tespit edilmesidir.

Araç muayenesi zorunlu mu?

Araçların muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince zorunludur.

Araç muayenesi nerede yapılır?

TÜVTÜRK, araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluştur.

Neden periyodik araç muayenesi yaptırmalıyız?

Aracınızın muayenesinin düzenli olarak yapılması ve eksiksiz olması, sadece sizin ve ailenizin değil, diğer kişi ve canlıların da hayatı ve güvenliği için önem taşır.

Sağlıklı olarak muayene edilen araç, aynı zamanda bütçeniz için de artı kazanç sağlar.

Araçların düzenli olarak muayene edilmesiyle; araç kusurlarından kaynaklanan trafik kazaları azalır, trafikte can güvenliği artar, aracınızın ömrü uzar ve ikinci el değeri yükselir.

Kontrol ve test cihazları eşliğinde araçların gerçek durumu tespit edilmekte ve ağır kusurlu veya emniyetsiz durumda olan araçlara onay verilmeyip bir aylık süre içinde gerekli tamiratın yaptırılması sağlanmaktadır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.