BALIKESİR GENELİNDE 18 BİN BUZAĞI DESTEK DIŞI BIRAKILDI « 10Balikesir

13 Haziran 2024 - 01:28

BALIKESİR GENELİNDE 18 BİN BUZAĞI DESTEK DIŞI BIRAKILDI

BALIKESİR GENELİNDE 18 BİN BUZAĞI DESTEK DIŞI BIRAKILDI
Son Güncelleme :

29 Ocak 2022 - 11:25

129 defa

Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği (HAYKOOP) Başkanı Faruk Özen, buzağı desteklemelerinde büyük hak kayıplarına sebebiyet veren iki buzağı arası 450 ve ilk doğum yaşı 810 gün kuralının Tarım ve Orman Bakanlığınca kaldırılacağını bildirdi.

 

2021 yılı birinci dönem buzağı desteklemesi askı listelerinin İlçe Tarım Müdürlüklerinde askıya çıktığını kaydeden HAYKOOP Başkanı Faruk Özen buzağılarının destek dışı kalan üreticilerin büyük şaşkınlık yaşadıklarını belirterek konunun düzeltilmesi için gerekli müracaatları yaptıklarını ifade etti.

 

“BALIKESİR’DE 18 BİN BUZAĞI DESTEK DIŞI KALDI”

HAYKOOP Başkanı Faruk Özen yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“2021 yılı 1. Dönem Buzağı desteklemesi askı listeleri İlçe Tarım Müdürlüklerinde askıya çıktı. Askı listelerine bakan üreticiler hayvancılık destekleme tebliğindeki iki buzağı arası 450 gün şartından dolayı buzağılarının destek dışı kaldığını görünce şaşkına döndüler. Üreme parametresi tutmadığı için Balıkesir genelinde 18 bin buzağı destek dışı kaldı.

 

“ÜÇTE BİR DESTEK KAYBI OLUŞTU”

2020 yılıyla birlikte buzağı desteklemelerine iki buzağı arası 450 gün şartının konulması ile hem Balıkesir’de hem de Ülke genelinde her 3 buzağıdan biri destek alamaz duruma geldi. Çünkü hayvanlarımızda döl tutma sorunu var. Çiftçimiz bunu bilerek yapmıyor. İneğin vaktinde döl tutmasını herkes ister. Çünkü doğumdan 60 gün donra tohumlanan bir inek gebe kaldığında 340 gün sonra doğurmuş olacak. Çiftçimiz için hem buzağı hem de süt geliri artmış olacak. Maalesef ülkemizde böyle bir gerçek var. Bakanlığımıza bu konuyu daha evvel iletmiştik. Bu kural yüzünden hak kayıpları fazla olacak demiştik. Geçen yıl bir süreliğine süre uzatılarak kayıp en aza indirildi. Ancak şimdi 2021 yılında yine aynı kural konulunca yine 3 te 1 oranında destek kaybı oluştu. Konu tüm illerde dillendi. Siyasiler aracılığı ile Bakanlığa iletildi. Balıkesir’de bizde Milletvekillerimize bu konuyu ilettik.

 

“KURAL TAMAMEN KALDIRILACAK”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Sinop ziyareti esnasında bu konuda yöneltilen soruya karşılık “bunun için gereken düzenleme yapılacak” dedi. Yapılacak olan düzenleme ile 450 gün iki buzağı arası ve 810 gün ilk doğum süreleri tamamen kaldırılacak.Elbette bu destekleme kuralı ile üzücü bir gerçeği görmüş olduk. Artık bundan sonra bizler üreticilerimizin daha kısa zamanda buzağı almaları için yapılması gerekenleri de konuşmalıyız. Bu sorunun üstünü örtmemeliyiz. Bu inekler neden döl tutmuyor sorusunun ilk cevabını beslemede aramalıyız. Çünkü 450 günden daha uzun sürede buzağı veren inekten buzağı desteğinden daha fazlasını kaybediyoruz. Konu ile ilgilenen başta HAYKOOP Genel Başkanımız Ahmet Ertürk ve tüm Milletvekillerimize teşekkür ediyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.