BAŞARIYI İZLEME PROJESİ (BİGEP) GÜÇLENİYOR « 10Balikesir

28 Şubat 2024 - 16:55

BAŞARIYI İZLEME PROJESİ (BİGEP) GÜÇLENİYOR

BAŞARIYI İZLEME PROJESİ (BİGEP) GÜÇLENİYOR
Son Güncelleme :

18 Eylül 2021 - 10:40

Vali Hasan Şıldak öncülüğünde geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlayan Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesinin 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında uygulanan yüz yüze eğitim modeliyle daha etkili ve güçlü olarak devam etmesi için geniş katılımlı bir değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Bir motivasyon ve sinerji oluşturma modeli olarak yola çıkan BİGEP Projesi eğitim camiasını başarıya ulaştıracak hedefler etrafında toplamayı hedefliyor. Proje; okul yöneticilerini, öğretmenleri, eğitime destek sağlayan tüm kuruluşları dinamik ve istekli hale getirmeyi ve bunlarla birlikte velileri de eğitim sürecine dahil etmeyi amaçlıyor. Projenin uygulanma sürecinin takibi ile izleme, değerlendirme ve ödüllendirme mekanizmalarıyla Balıkesir’de eğitim birinci öncelik haline gelecek.

Projenin İl genelinde etkili bir şekilde yürütülmesiyle Balıkesir’in eğitim alanında daha ileriye taşınması için yapılan toplantıda Kaymakamlar ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri bilgilendirildi. Bir yıllık süreçteki çalışmaların değerlendirildiği toplantıda projenin bu yılki hedeflerine yönelik sunumlar yapıldı.

Balıkesir Öğretmenevi Bengi Salonunda yapılan toplantıda Balıkesir’de eğitimde sinerji ve motivasyon arttırma projesi olan Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesinin 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İl genelinde uygulanma süreçleri açıklandı. Projenin uygulanmasında mevcut durumun tespit edilerek öncelikli alanların belirlenmesi ve bu sonuçlar göz önüne alınarak değerlendirme ve güncellemelerin yapılamasının önemi belirtildi.

 

 

Sunumlarla bilgilendirilmelerin yapıldığı toplantıda konuşan Şıldak, akademik sınavların sonuçlarının analiz edilmesi, değerlendirilmesi ve bunlardan sonuç çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı. Vali Şıldak, “Eğitim en çok üzerinde durduğumuz, en çok üzerine titrediğimiz, ülkemizin geleceğinin şekillendiği bir alan. Bu süreçte ülke olarak çok hamleler yapıyoruz. Okullar, derslikler yapıyoruz. Eğitim alanının yönetimi de çok canlı, dinamik, çok çeşitlilik içeren, paydaşları çok geniş olan, toplumda her bireyi etkileyen, hepimizin iç içe olduğu bir sektör. Mülki idarenin de öncelikli çalışma alanı. Güvenlik ve asayişin sağlanması kadar, eğitim koşullarının iyileştirilmesi ve bu alandaki başarı çıtasının yükseltilmesi çok mühim.” şeklinde konuştu.
Şıldak, “BİGEP, Geleceğin MimarınOlan Bir Süreç”
Geçen yıl başlayan Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesiyle Balıkesir’in proje hazırlama kapasitesinin yükseldiğini belirten Vali Şıldak, “Geçen sene Avrupa Birliği projeleri konusunda ciddi bir atılım oldu. İkinci bir atılım noktası ise hayırseverlerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın desteği ile gerçekleştirilen atölyelerde oldu. Bir yıl da İl genelinde şu ana kadar yapılan atölye sayısının üzerine ulaştık. Amacımız eğitim alanındaki bu statik yapıyı ve grafiklere yansıyan başarı durumunu değerlendirdikten sonra harekete geçip çalışmalar yapmaktır. Kaymakamlarımızdan İlçelerdeki bütün okullarda ders bazında iyiye veya kötüye gidiş ile alakalı süreci tespit edip nedenleri ve çözüm önerileri konusunda bir raporlama da isteyeceğiz. Bu raporlama yükseliş ve düşüş noktasındaki sebepleri tespit etme bakımından önemli bir çalışma. Yapılan çalışmalar sonunda da bir il raporu oluşturulacak. Bu raporlarla tespit çalışması yapıyoruz, adeta İlin eğitim alanındaki fotoğrafını çekiyoruz.” şeklinde ifade etti.

BİGEP Projesiyle Balıkesir eğitiminde heyecan dalgası oluştuğunu belirten Vali Şıldak, “Hedefimiz eğitim alanındaki fiziksel koşulları, proje üretme kapasitesini ve akademik başarıyı geliştirmek. Okul idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimize yansıyacak şekilde bir heyecan dalgası, motivasyon ortamı oluşturmak. Bu kapsamda her çalışma izlenecek, değerlendirilecek ve ödüllendirilecek.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından katılımcılara söz veren Vali Şıldak projenin İlçelerdeki yansıması ile ilgili bilgi aldı. İlçelerin akademik sınavlardaki başarı düzey ve sıralamaları ile ilgili de bilgi alan Şıldak, akademik başarının en üst seviyeye taşınması için yapılabilecekler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Vali Şıldak başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcıları Mustafa Çek ve İrfan Demiröz, Kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.