CHP MİLLETVEKİLİ AYTEKİN: KRİZ EN ÇOK ÇOCUKLARI VURUYOR « 10Balikesir

13 Haziran 2024 - 00:48

CHP MİLLETVEKİLİ AYTEKİN: KRİZ EN ÇOK ÇOCUKLARI VURUYOR

CHP MİLLETVEKİLİ AYTEKİN: KRİZ EN ÇOK ÇOCUKLARI VURUYOR
Son Güncelleme :

20 Nisan 2022 - 10:46

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, yaşanan ekonomik krizin en çok çocukları vurduğunu ifade ederek, “beslenme çağındaki çocuklar, yetersiz gıda alımı sebebiyle zor şartlar altında. Asgari ücret, açlık seviyesine geldi. Aileler faturalar, ödemeler derken beslenmeden de kısmak zorunda kalıyor. Bunun en acı yönünü ise çocuklarda görüyoruz. AKP çocukları aç bırakıyor. Kriz en çok çocukları vuruyor” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

 

“Ülkemizde büyüyen bir açlık ordusu var. Karış karış gezdiğimiz sokaklarda büyük bir feryat yükseliyor. Halkın ‘alım gücü’ diye bir gerçekliği kalmadı. Artık günü tok geçirme sınırını konuşuyoruz. Ne söylediği belli olmayan ekonomi kurmayları günü kurtarmayı, vatandaş ise günü tok geçirmeyi başarı sayıyor. Aldığımız hava dışında her şeye zam geliyor. Derin bir yoksulluk ülkenin iliklerinde hissediliyor.

 

4 Çocuktan Birinin Kilosu Düşük

Geçtiğimiz günlerde Türk Aile Hekimleri Dergisi’nde yayımlanan çalışmanın verileri bizim sahada gördüğümüz çarpıcı gerçekliklerle uyuşuyor. Çalışmaya göre her dört çocuktan birisinin kilosu olması gerekenin altında. Hastanelerde çocuk servislerinde de sıkça gördüğümüz bir durum var ki çocuklarımız demir eksikliği yaşıyor. Yeterli beslenemiyor. Birçok üründe mutlak yoksulluk yaşanıyor. Et yemek birçok aile için hayal. Yumurta en ucuz protein kaynağı iken insanlar yumurta dahi almakta güçlük çekiyor. Demir eksikliği aynı çalışmada da yer alıyor. Verilere göre, kız çocuklarının %85’i, oğlan çocuklarının % 68’i kansızlıkla mücadele ediyor. Avrupa’da bu oran %18. Kalsiyum eksikliğinden dolayı ise diş sorunları yaygın yaşanıyor.

Kriz en çok çocuklarımızı vuruyor ve bu ülkenin çocukları yokluk içerisinde büyüyor.

 

Yaşanan Krizi Tekil Bir Sorun Olarak Görmemek Gerekiyor

Ülkede yaşanan kriz, gıda krizi veya enflasyonist bir kriz olarak görülüyor. Halbuki bu gerçeği bir ailedeki bütün bireyleri krizden etkilenme biçimiyle ele almak gerekiyor. Ailelerde annenin, babanın ve çocuğun ekonomik krizi hissedişi birbirinden farklı. Her birinin sağlığa, hizmetlere ve gıdaya erişim hakkında ihtiyaçları ayrı ayrıdır. Gıdaya erişim krizi ise kuşaklara aktarılan bir krize dönüşüyor. Yetersiz beslenme, çocuklarımızın geleceğinde bazı sağlık problemleri yaşamasına neden oluyor. Sadece ekonomik yoksulluk değil, sağlığa dair de yoksulluk miras olarak kalıyor.

 

Kaynakları Çocuklar İçin Seferber Edelim

İktidardaki son senesini yaşayan AKP, gitmeden önce artık hazineden garanti vererek, malum kişileri, belirli sermaye gruplarını zengin etmekten vazgeçmelidir. Üreticilere desteği arttırıp, üretimde kullanılan ürünlerin ve akaryakıtın vergilerden arındırılması mümkün. Aynı şekilde her aileye çocuk yardımının gerçekten hissedilebilir bir seviyeye çıkarılması da mümkün. Hazine bir garanti verecekse, çocukları haklarından mahrum etmemeye garanti versin. Çocuklarımızı yoksun bırakırsak, geleceğimizi yoksun bırakacağız. “

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.