ISPARTA’YI ELEKTRİKSİZ BIRAKANLAR İSTİFA ETMELİ « 10Balikesir

14 Haziran 2024 - 21:31

ISPARTA’YI ELEKTRİKSİZ BIRAKANLAR İSTİFA ETMELİ

ISPARTA’YI ELEKTRİKSİZ BIRAKANLAR İSTİFA ETMELİ
Son Güncelleme :

09 Şubat 2022 - 15:05

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, günlerce elektrik kesintisi yaşanan Isparta’da vatandaşların yaşadığı mağduriyetler ve kesintinin nedeni konusunda CHP Isparta il Başkanlığı’nda basın açıklaması düzenledi.

 

‘ISPARTA’DA 113 BİN ABONENİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ’

Isparta’nın genelinde etkili olan bazı bölgelerde neredeyse üç gün süren elektrik kesintileri konusunda CHP’li Akın, şunları dile getirdi.

“21. yüzyılın Türkiye’nde nüfusu 500 bini bulan Isparta’da neredeyse 3 gün süren elektrik kesintileri nedeniyle vatandaşlarımızın mağduriyetini göstermek için buradayız. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye sözde çağ atlattıklarını savunup “Sizin hayatınızda sadece mum, gaz lambası vardı” diye açıklama yaptı. Bu açıklamadan bir gün sonra Isparta’da elektrik kesildi. Koca bir kent günlerce karanlıkta kaldı. Kışın ortasında adeta buz tuttu.”

 

‘GEÇEN YIL 200 BİN ABONE, ŞİMDİ BİR KENT ELEKTRİKSİZ KALDI’

Ispartalı vatandaşların mum ve gaz lambalarına mahkum edildiğini ifade eden CHP’li Akın, bu durumun bir skandal olduğunu söyledi. CHP’li Akın, şunları söyledi:

“İktidar suçu kar yağışına attı. 500 bin nüfuslu Isparta’yı karanlıkta bırakan kar yağışı değil. Isparta’yı elektrik bırakan iletim ve dağıtım hatlarının hala yerin üstünde olması. Başka bir deyişle özelleştirilen dağıtım şirketlerinin gerekli yatırımı yapmaması. Bu durumu ilk kez de yaşamıyoruz. Geçen yıl kış aylarında iletim ve dağıtım hatlarının yer üstünde olması nedeniyle Türkiye genelinde 200 bin hane kara kışın ortasında elektriksiz kalmıştı. Şimdi ise bütün bir kent elektriksiz kalıyor. Bu düzen bu iktidar değişmedikçe önümüzdeki yıl belki de Türkiye tamamen elektriksiz kalacak.’

 

‘İKTİDAR TÜRKİYE’NİN ENERJİSİNİ BİTİRDİ’

CHP’li Akın, vatandaşların özelleştirilen dağıtım şirketlerine faturalar aracılığıyla ödediği dağıtım bedelinin son 6 yılda 3 kattan fazla artarken altyapı yatırımlarının ise hala 10-15 yıl öncesinden kaldığına dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

Türkiye öyle bir enerji buhranı yaşıyor ki; elektrik fahiş fiyatlara çıkmış, vatandaş faturasını ödeyemiyor. Dağıtım hizmeti kalitesizleşmiş, kara kışta vatandaş temel bir hak olan elektriğe ulaşamıyor. İktidar elektriğe daha 5 hafta önce yüzde 127 varan fahiş oranda zam yaptı. Aynı şekilde daha 2 hafta önce enerjide arz güvenliği krizi nedeniyle iktidar sanayide üretimi durdurdu. İktidar Türkiye’nin enerjisini bitirdi. Ülkemizi enerjisiz bıraktı.”

 

‘İKTİDAR VATANDAŞIN İSYANINI DUYMUYOR’

Isparta’da 48 saati geçen kesinti nedeniyle vatandaşların mağduriyetlerinin çok büyük olduğunu kaydeden CHP’li Akın, şöyle devam etti:

Vatandaşlarımızın buzdolaplarındaki gıda ürünleri bozuldu. Esnafın dolabındaki ürün soğuk zinciri kırıldığı için çöpe gitti. Isparta’nın Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Uluborlu, Senirkent ve Sütçüler ilçeleri ve bu merkezlere bağlı köy, mahalle ve beldeler başta olmak üzere, Isparta’nın neredeyse tamamı kış ortasında elektriksiz kaldı. 10 binlerce vatandaş elektriksiz kaldığı gibi bilgi de alamadı. Başka bir deyişle hem enerji kesintisi yaşandı hem de vatandaşlar bilgisiz kaldı. Isparta’da ve ilçe merkezlerinde yaşanan mağduriyet kırsal kesimlerde ise daha ağır oldu. Köylerde vatandaşların iletişimi tamamen koptu. Köylülerimiz geçim kaynağı olan hayvanlarına, seralarına ulaşamadı. Köylere elektrik verilmesinin bir haftayı bulabileceği belirtiliyor.”

 

‘NE ŞİRKETLER NE DE ALTYAPI DENETLENİYOR’

Isparta’nın her noktasından isyan seslerinin yükselmesine karşın iktidarın suçu yine başka yere attığına kaydeden CHP’li Akın, şöyle devam etti:

“Kar yağışının bitmesinin üzerinden uzun saatler geçmesine karşın hala temizlenmeyen sokaklar var. Vatandaşlarımızın haklı isyanını dinlemek bizleri üzüyor, ancak iktidarı ise buna kulaklarını tıkıyor. Elektrik kesintilerine neden olan alt yapı arızalarını gidermek ve dağıtım sisteminin nitelikli bir şekilde çalışır durumda olması özelleştirilen dağıtım şirketlerinin sorumlulukları arasında bulunuyor. TEDAŞ’ın yapması gereken yıllık kontrolleri yapmadığı Sayıştay tarafından da tespit edilmiş durumda. Ancak buna karşın ne EPDK ne Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı milletin milyarlarca lirasını kasalarına koyan şirketleri yeteri kadar denetliyor.”

 

‘SORUMLULAR DERHAL İSTİFA ETMELİ’

CHP’li Akın, 21. yüzyılda 500 bin nüfuslu bir kentin günlerce karanlıkta kalmasının kabul edilemez olduğuna işaret etti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“21. yüzyılda bu skandala, 500 bin nüfuslu kentin karanlıkta kalmasına neden olan; tüm sorumluları istifaya davet ediyoruz. Isparta’da gerekli yatırımları yapmayıp elektrik hatlarını hala yer üstünde tutan sorumluları da hesap vermeye davet ediyoruz. Ve son olarak Türkiye’de arz güvenliği krizi yaratan, sanayide üretimi durduran, kentlerimizi elektriksiz bırakan ve vatandaşı fahiş zamlara mahkûm eden iktidarı da hemen seçime çağırıyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.