İŞSİZLİK VERİLERİ AÇIKLANDI « 10Balikesir

2 Aralık 2023 - 01:38

İŞSİZLİK VERİLERİ AÇIKLANDI

İŞSİZLİK VERİLERİ AÇIKLANDI
Son Güncelleme :

10 Nisan 2023 - 13:11

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılının şubat ayı işsizlik verilerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre 2023’ün şubat ayında Türkiye’de işsizlik oranı 0,2 puan artarak yüzde 10,0 seviyesine yükseldi.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,7 iken kadınlarda yüzde 12,6 olarak tahmin edildi.

15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsizlik oranı ocak ayında yüzde 9,7 gelirken, şubat ayında yüzde 9,6’a sınırlı bir düşüş göstermesi öngörülüyordu.

Verilere göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı şubat ayında bir önceki aya göre 65 bin kişi artarak 3 milyon 514 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı 2022 yılının tamamında yüzde 10,4 seviyesinde, işsiz sayısı ise 3 milyon 582 bin kişi olarak gerçekleşmişti.

Genç işsizlik %19,2

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,7 puanlık azalış ile yüzde 19,2 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 15,4, kadınlarda ise yüzde 26,2 olarak tahmin edildi.

Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı yüzde 23,4 oldu

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 1,5 puanlık artış ile yüzde 23,4 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 16,0 iken işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı yüzde 17,9 olarak tahmin edildi.

Deprem etkileri yansıtılmadı

Kurumdan yapılan açıklamada, ülkede yaşanan deprem felaketi nedeniyle Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya ve Osmaniye illerinde yapılamadığı belirtildi. Bu illerdeki örnek hane sayısının örneklem içerisindeki payı yüzde 7,8 olduğu bilgisinin verilidiği açıklamada, “Şubat ayı bülteninde yer alan sonuçlar anket uygulaması gerçekleştirilebilen iller üzerinden Türkiye bazında tahmin verecek şekilde ağırlıklandırma yapılarak hesaplanmıştır. Belirtilen illerde uygulama gerçekleştirilemediği için, depremin etkisi göstergelere yansıtılamamış olup ilerleyen dönemde alan uygulamasına başlanabilmesi ile birlikte geçmiş dönemlere ait deprem etkisinin ölçülmesi ile ilgili çalışmaların yapılması planlanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.