KİMSE BENİM ÜYEMİ TEHDİT EDEMEZ « 10Balikesir

28 Şubat 2024 - 16:57

KİMSE BENİM ÜYEMİ TEHDİT EDEMEZ

KİMSE BENİM ÜYEMİ TEHDİT EDEMEZ
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2020 - 13:23

Balıkesir Umum Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Mehmet Kuşçu, Küçük Sanayi Sitesi’nde çok amaçlı olarak yapmaya başladıkları hizmet binası projesinin bir takım çevreler tarafından bertaraf edilmeye çalışıldığını iddia etti. Oda olarak yaptıkları hizmet binasının görsellerini sosyal medyada beğenen üyelerinin bazı kişiler tarafından tehdit edildiğini ileri süren Mehmet Kuşçu, konuyla ilgili gerekli yerlere şikayette bulunduğunu kaydetti.

 

BUMESO üyelerinin sosyal medyada yaptıkları çalışmaları içeren görselleri beğendikten sonra tehditler aldıklarını söyleyen Oda Başkanı Mehmet Kuşçu, bur üyesinin dükkanında kendisinin de şiddete varan müdahaleyle karşı karşıya kaldığını ifade etti. POLİTİKA’ya konuşan Mehmet Kuşçu saldırı olayını gerçekleştirdiğini iddia ettiği kişinin kendi meslek gruplarından olmadığını ve başkası adına gelerek müdahalede bulunduğunu ileri sürdü.

“Kimse benim üyemi tehdit edemez”

BUMESO Başkanı Mehmet Kuşçu oda üyesi ve kendisine yönelik yapılan sözlü ve fiziki saldırıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Bizler öncelikle sanayimizin, sanayicimizin ve Balıkesir’imizin derdini dert edindik. Bu dertlerin de aşılabilmesi konusunda gerek yönetim kurulundan gerekse arkadaşlarımdan destek ve dua aldık. Sanayi sitesinin içerisin çok amaçlı kullanılabilecek bir hizmet binası inşaatımız devam ediyor. Hızlı bir şekilde de bunu ilerletiyoruz. Bununla birlikte bizim yaptığımız bu ve bunun gibi projeleri destekleyenve desteklemeyen de var. Bunun farkındayız ama bu desteklemeyenlerin arkasında da kimler olduğunu merak ediyorum. Biz hizmet binamızın inşaatını hızla devam ettirirken, gece inşaatın betonlarını sulamaya geldiğimde beni bir üyem aradı. Dedi ki “Sayın başkanım ben sizin yapmış olduğunuz inşaatın fotoğraflarına sosyal medyadan beğeni koyduğum için beni aradılar ‘sen bilmiyor musun ki biz Madeni Eşya Odasının düşmanıyız sen bizim düşmanımız olan bir yere nasıl beğeni koyarsın’ diye” tehditvari bir şeyler söylemişler. Üyemizde başkanım onlarla arandaki sorun nedir diye bana döndü. Ben de “siz bunlara uymayın, bize de bazı yerlerden bu tür şeyler geliyor ama kimlerin bunu yaptırdığını bilmiyoruz” diye kendisine söyledim. Ertesi sabah da kendisini işyerinde ziyaret ettim. Hem akşamki konuyla ilgili dertleştik, konuşla ilgili sohbet ederken akşam üyemi tehdit eden kişi kapıda belirdi. İçeriye girerken daha tehditkar sözler söyleyerek üyemin üzerine yürüyünce içeride benimde olduğumu fark etti. Ben bunu görünce ilk olarak sakin olmasını söyleyerek, “sen benim bulunduğum yerde üyemi tehdit edemezsin, saldırı yapamazsın” diye konuştum. Hemen ardından “bu konular seni niye ilgilendiriyor, sen kahvecilik yapıyorsun, siz başka meslekle uğraşıyoruz. Sizinle bizim aramızdaki olayın ne alakası var” diye kendisine söylediğimde kendisinin bizim odamız üyesi başka bir kişi adına konuştuğunu beyan etti. Odamızın üyesinin işyerine benim geldiğimi görerek geldiğini söyleyince art niyetli geldiği düşüncesiyle elime kendimi savunacak bir obje aldım. Ondan sonra kendisine “benim üyelerime bu şekilde şey yapamazsınız, onun adına, bunun adına gelerek de kimseye tehditvari bir şeyler uygulayamazsınız” dedim. Bir ara boşlukta yönetim kurulu üyemi de arayarak üyemin dükkanına gelmesini istedim.Yönetim kurulu arkadaşımızın de gelmesiyle başka bir kişinin adına buraya geldiğini ifade eden kişi aynı tehditlere devam etti. Yaptığı tehditler neticesinde kendisini oradan 20 dakika sonra uzaklaştırdık. Onu uzaklaştırdıktan sonra birer çay içtikten sonra karakola giderek yaşadığımız olayı ifade olarak verdim. Benim üyelerimi bu şekilde tehdit edemezsiniz, benim üyem özgür idaresiyle sosyal medyada beğeni yapar, yorumlar yazabilir, sizin arkanızda kimlerin olduğunu bilmiyorum dedim ama bunların arkalarında gerçekten birilerinin olduğunu düşünüyorum.“

“Emeği geçen herkese teşekkür etmesini bildik”

BUMESO olarak yaptıkları her işin esnaf teşkilatına güzel bir şeyler kazandırma adına olduğunun altını çizerek, yaptıkları hizmetlerde kendilerine büyük desteği olan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’a teşekkür etti. Kuşçu şunları söyledi:

“Mesele şuysa; ben esnaf teşkilatına bundan sonra güzel bir toplantı salonu, düğün salonu, Balıkesir için ve Balıkesir’de yetişmekte olan ustalar, büyümekte olan çıraklar, kalfalar için yerler hazırlıyoruz. Yaptığımız proje çok güzel bir proje. Bu proje kısa zaman içerisinde inşallah hizmete geçecek. Odamız 1952 yılında kurulmuş. Belki 52 yılından bu yana ilk kez kendimize ait tesisimiz olacak. Bunun yanı sıra yine sanayi sitesi alanları lekeleme çalışmaları yaptırma mücadelem halen devam ediyor. Bunlar neden yapılmıyor onu da bilmiyorum ama ben Balıkesir’de oda başkanıyım. Kesinlikle siyasete karışmak, bulaşmak istemiyorum. Bir bakıyorum ki bir oda başkanımız yanında birkaç kişiyle birlikte bir arkadaşımızı ziyaret ediyor, belediye başkanımız sanayi sitemize geliyor. Bunlar tabi ki sanayi sitemize gelecekler. Kimi hasta ziyaretine gelecek, kimi işini yaptırmaya gidecek,kimisi başsağlığına gidecek. Ama siz sanayiye geldiniz de bizim niye haberimiz olmadı diye bir kelime asla kullanmayacağız. Zaten kullanmıyoruz. Sanki böyle bir şey bekliyorlar gibi bir havalar algıladım. Karesi Belediye Başkanımız Dinçer Orkan onun bölgesinde inşaat, tesis yaptığımız için bize gerçekten çok fayda sağladı. Aynı zamanda bu tesisin temeli atılırken ve projesi hazırlanırken bizlere desteğini esirgemedi. Ben de kendisine teşekkür etmek adına inşaatın bulunduğu alana pankart asarak esnaf teşkilatım adına teşekkür ediyorum demiştim. Biz herkesin yapmış olduğu yardımlardan dolayı teşekkürlerimizi beyan ediyoruz. Bazı yanlış anlaşımalar olabilir; birisi bu sanayi alanlarını niye istiyorsunuz diyebilir, kabaca konuşabilir.Ben onların yanlarına tek başıma gitmeyi düşünüyorum. Balıkesir için uğraşıp, mücadele ediyoruz. Bizde burada varız, Balıkesir için varız. Benim Balıkesir için şöyle bir sloganım var: “Balıkesir Balıkesirlilerle büyüyecek, gelen yatırımcılarla da hep birlikte güçlenecek.” Herkese kapımız açık. İnanın Balıkesir’in tarlası, toprakları üzerinde amaç ve cins değişiklikleri yapıldığında fabrikalar yapılacaktır. Ama oradaki kişiler mağdur edilerek değil, bedelleri ödenerek, onlara daha uygun tarım alanları ayrılarak bunlar yapılmalı. Tabi devletimiz her zaman 18 yaşındadır. Biz ilk önce Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yanındayız. Devlet bakidir; evlat bile devletten sonra gelir. Bizim için devlet varsa evlat vardır. Birimizin birbirimizden hiç üstünlüğü yok.“

“Kimseye kırgınlığımız yok”

Yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü de dile getiren Mehmet Kuşçu şunları kaydetti:

Bu olay gerçekten beni çok yaraladı. Bizim üyemiz beğeni koydu diye tehdit edilmemeli. “Falanca kişiler bu işin arkasında var, ben onların adına konuşuyorum” demeleri beni yıpratmıştır. Ben bu işin arkasında kimlerin olduğunu, neden bunların yapıldığını gerçekten merak ediyorum, üyem de bunu merak ediyor. Çünkü artık olay adli oldu. Varsa bir şeyi ben şu sebepten bunu yapıyorum desinler. Ama ben yüksek bir yere çıkıp da baktığım zaman kendi açımdan şunu görmeye başladım: Koronavirüsten sonra düğün salonları yeni bir düzenlemeye girdi. Buradan da bir müjde vermek istiyorum. Yeni havalandırma sistemleri olan, doğal havalandırmaları olan, dört tarafı açık olan bir düğün salonunu tesadüf eseri olarak biz gerçekleştirdik. Rabbim bizi buna hazır kılmış ki inanın bizim yapmış olduğumuz mücadele eser bırakmaktır. Kesinlikle ne rant elde etmek veya birilerinin işini bozmak değildir. Ama yine söylüyorum yarın çocuklarını bize çırak olarak emanet eden aileler de “benim çocuğum da büyüyünce bunlar gibi usta olacak, dükkan sahibi olacak, bunlar gibi işadamı olacaklar” diye düşünsünler. Benim bir tek gayem bu.Kimseye kırgınlığımız, dargınlığımız yok, şu yaptırmıştır demiyorum ama bu işlerin arkasında mutlaka birilerinin eli var. Herkes başkasının eliyle bir yere dokunmaya çalışıyor. Biz her şeyden önce şunu söylüyoruz; kendi kapımızın, kendi odamızın, kendi yatağımızın yastığına baş koyuyoruz. Herkes insan olduğunu unutmayacak.  Hizmet etmek bizim esnaflık, ustalık görevimiz, başkanlık görevimiz değil.”

POLİTİKA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.