Osmanlı’nın ilk savunma sanayi tesisi restore edildi « 10Balikesir

28 Eylül 2022 - 19:05

Osmanlı’nın ilk savunma sanayi tesisi restore edildi

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde Osmanlı’nın ilk savunma sanayi tesisi olarak bilinen ve İstanbul’un fethinde kullanılan top ve güllelerin döküldüğü Fatih Dökümhanesi ile tarihi caminin restorasyonu tamamlanan ilk etabı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı törenle açıldı.

Osmanlı’nın ilk savunma sanayi tesisi restore edildi
Son Güncelleme :

07 Kasım 2020 - 3:20

Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilen Fatih Dökümhanesi’nin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul’un anahtarını veren, kutlu fethin kapısını aralayan bu tarihi mekanda olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. “Gerçekten çok özel bir mekandayız” diyen Bakan Varank, “Osmanlı belgelerinde Samakocuk Dökümhane-i Amiresi olarak geçen, bugünkü adıyla Fatih Dökümhanesi’ndeyiz. Bugün hem sosyal tesisimizin 1. etabını hem de restorasyonu tamamlanan tarihi camimizin açılışını yapıyoruz. Burası bir anlamda savunma sanayimizin de temellerinin atıldığı yer” dedi.İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet Han’ın hocası Molla Gürani’nin yönlendirmesiyle burasının fethe hazırlık için kullanılmaya başlandığını kaydeden Bakan Varank, “Yıkılamaz denilen Bizans surlarını yıkmak için bizzat Fatih’in çizimlerini yaptığı toplar burada dökülüyor. Dökülen topların talimleri Edirne’de yapılıyor ve ardından İstanbul’un fethinde o toplar Bizans surlarını yerle bir ediyor. İşte bir çağı kapatıp bir çağı açan bu mekan, 19. yüzyılın sonlarına kadar aktif şekilde kullanılıyor. Osmanlı ordusuna yüzyıllarca hizmet veriyor. 20. yüzyılın başında bir İngiliz şirkete kiralanan dökümhane, 1. Dünya Savaşı nedeniyle boşa düşünce bir anlamda kaderine terk ediliyor. Yaklaşık bir asır sonra burasının önemini bilen tarihçilerimizin, hocalarımızın öncülüğünde kazı çalışmalarını başlatmak bize nasip oldu. Burada yapılan kazı çalışmalarıyla ortaya çıkan yapılar, dökümhanenin döneminin en ileri teknolojisine sahip olduğunu da bizlere gösteriyor. Ergitme fırınları, hizmet alanları, üretim ve depolama tesislerinin yanında bulunan tarihi camisiyle burası asırlarca Osmanlı savunma sanayisine hizmet vermiş. İşte böyle tarihi ve anlamlı bir mekanı ihya etme noktasında başta valimizin gayretleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Trakya Kalkınma Ajansımız, Kırklareli İl Özel İdaresi el ele verdiler. Öncelikle günümüze sadece bodrum katı ve bir kısmı yıkılmış minaresiyle ulaşan camimiz Edirne Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce yaklaşık 1 buçuk milyon lira maliyetle restore edildi. Bunun yanında, bu mekanın daha rahat ziyaret edilmesini sağlamak için Trakya Kalkınma Ajansımız ve İl Özel idaremizle Turizm Bilgilendirme Ofisi, yöre halkımızın satış yapabileceği bir küçük pazar, otopark gibi bu mekanın çehresini değiştiren 1. etap sosyal tesis alanının yapımını tamamladık. Bu projenin maliyeti de yaklaşık 1 milyon lirayı buldu. Yine diğer yandan bu mekana gelen yolda valiliğimiz tarafından düzenlemeler yapıldı” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.