SMMMO ÜYELERİ MUHASEBE HAFTASI’NI KUTLUYOR « 10Balikesir

23 Temmuz 2024 - 14:54

SMMMO ÜYELERİ MUHASEBE HAFTASI’NI KUTLUYOR

SMMMO ÜYELERİ MUHASEBE HAFTASI’NI KUTLUYOR
Son Güncelleme :

02 Mart 2022 - 11:33

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Muhasebe Haftası nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Oda Başkanı Ertuğ Aslan Muhasebe Haftası’nın başlangıcında Atatürk Anıtı’nda yaptığı konuşmada dünyada değişen iktisat anlayışına değindi.

 

Tüm dünyada tüketim ekonomisinden döngüsel ekonomiye geçişin hızlandığına dikkat çeken Balıkesir SMMMO Başkanı Ertuğ Aslan, Türkiye’nin de bu anlayış karşısında gerekli adımları atması gerektiğini ifade etti. Aslan, yaşanan gelişmeler sonucunda da muhasebeden beklentilerin değişmesini beraberinde getirdiğini dile getirdi.

 

Muhasebe Haftası nedeniyle Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören çelenk sunumuyla başladı. Daha sonra Saygı Duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasının ardından Balıkesir SMMMO Başkanı Ertuğ Aslan günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştirdi. Aslan’ın konuşmasının ardından tören çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

“1-7 MART TARİHLERİ ARASINDA KUTLANIYOR”
Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ertuğ Aslan Muhasebe Haftası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla 1-7 Mart, Muhasebe Haftası olarak kutlanmaktadır. Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğini düzenleyen ve 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 Sayılı Meslek Yasası’na istinaden, 117 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 4 bin 900 Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermektedir. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası, TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir.

 

“PANDEMİ VE SAVAŞ ALTINDA GÜNÜMÜZÜ KUTLUYORUZ”

Toplumsal yaşamı tehdit eden pandemi ve Karadeniz havzasında askeri operasyonların yaratmış olduğu belirsizlik ortamında, Muhasebe Haftamızı kutluyoruz. Dünyada savaş senaryolarının tartışıldığı bu belirsiz ortamda, ekonomide yaşanan sıkıntılar vatandaşlarımızın, işletmelerimizin ve meslektaşlarımızın zorluklarla dolu bir süreç yaşamasına neden olmaktadır. Dünyanın ve ülkemizin bu sıkıntılı sürecin üstesinden geleceğine olan umudumuz tamdır. Bu zor dönemi aşmada ve işletmeleri yarınlara hazırlamada Mali Müşavirler özel bir yol üstlenmektedir.

 

“MESLEĞİMİZ KURUMSALLAŞAMASINI TAMAMLADI”

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu oldu. Uluslararası düzeyde pek çok platform aracılığıyla yapılan tartışmalar, kurumsal değer yaratma, sürdürülebilir kalkınma ve toplumun değişen beklentilerini karşılamak için yalnızca finansal değil, finansal olmayan verileri de içeren karşılaştırılabilir, güvenilir bilgiler sunan yeni bir raporlama sistemine ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarmıştır.

 

“DÖNGÜSEL EKONOMİYE GEÇİŞ VAR”

Yaşanan gelişmelerin bir sonucu olarak klasik iktisat anlayışının getirmiş olduğu tüketim ekonomisi yeni dönemde yerini döngüsel ekonomi modeline bırakacak. Döngüsel ekonomi anlayışı doğal olarak, üretim, tedarik ve raporlama anlayışını da bu yeni ekonomi modeline göre şekillenecek. Dünya kendini bu yeni sürece hazırlarken, dünya ile entegre olan ve bunu geliştirmek zorunda kalan ülkemizin bu sürece uygun adımları atması gerekiyor. Bu gelişmeler doğal olarak muhasebeden beklenti ve taleplerin de değişmesini beraberinde getiriyor.

 

“ÜLKE EKONOMİSİNE KATKIMIZ SÜRÜYOR”

Sistemin başarılı çalışmasında kamu görevlileri kadar meslektaşlarımızın payının en üst seviyelerde olduğu bütün kamuoyunca bilinmelidir. Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, kamu maliyesine ve ülke ekonomisine önemli katkı ve enformasyon sunmaktadır.

 

“KUTLU OLSUN”

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftası’nı kutluyor, dünyamız, ülkemiz, meslektaşlarımız için sağlıklı, huzurlu günler diliyorum.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.