TABİP ODASI BANDIRMA’DAKİ MOBBİNGİ YARGIYA TAŞIYOR « 10Balikesir

18 Temmuz 2024 - 17:35

TABİP ODASI BANDIRMA’DAKİ MOBBİNGİ YARGIYA TAŞIYOR

TABİP ODASI BANDIRMA’DAKİ MOBBİNGİ YARGIYA TAŞIYOR
Son Güncelleme :

16 Mart 2022 - 12:26

Bandırma’da 14 Mart Tıp Bayramı’nda grev yapan doktorlar ile başhekim arasında yaşanan tartışmalar sonrasında Balıkesir Tabip Odası hastane önünde basın açıklaması yaptı. Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

 

Bandırma Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nda 14 Mart Tıp Bayramı’nda özlük hakları ve maaşlarında iyileştirme istekleri gerekçesiyle grev yapan doktorlara yapılan müdahalenin kabul edilemez olduğunu söyleyen Necdet Uçan konuyla ilgili hukuki işlemleri başlatacaklarını ifade etti.

 

“DİSİPLİN YÖNETMELİĞİMİZ DAVRANIŞI SUÇ SAYIYOR”

Basın açıklamasına CHP ilçe başkanı Selim Panç, Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katılırken Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan açıklamada şunları söyledi: “Özlük haklarımıza ve halkın sağlık hakkına sahip çıkmak için 14-15 ve 16 Mart tarihleri arasında iş bırakıyoruz. TTB disiplin yönetmeliği meslektaşlarına karşı küçük düşürücü davranışlarda bulunmayı, mesleğin, meslektaşlarının onur ve itibarını sarsıcı nitelikte davranışta bulunmayı suç saymaktadır.  Bu zor sanatın icra edilmesinde de herkesin uyması gereken kurallar manzumesi vardır. TTB disiplin yönetmeliği meslektaşlarına ve diğer sağlık meslek mensuplarına karşı küçük düşürücü davranışlarda bulunmayı; mesleğin, meslektaşların, onur ve itibarını sarsıcı nitelikte davranışta bulunmayı suç saymakta, tıbbi deontoloji tüzüğü hekimlerin kendi aralarında iyi meslektaşlık münasebetlerini devam ettirmelerini ve manevi olarak birbirlerine yardım etmelerini öngörmekte, hekimlik meslek etiği kuralları gereğince de hekimler meslektaşlarına veya tedavi ekibinin bir başka üyesine karşı küçük düşürücü davranışlarda bulunamayacağı, hekimlerin meslektaşlarını zemmedemeyeceği gibi onları küçük düşürecek diğer tavır ve hareketlerde bulunamayacağı hükümleri mevcuttur.

 

“MESLEKTAŞLARIMIZA MOBBİNG UYGULANDI”

Ayrıca biz hekimler, Hekimlik Andı’nda; ‘Mesleğimi bana öğretenlere ve meslektaşlarıma hak ettikleri saygıyı ve minnettarlığı göstereceğimize’ dair yemin etmekteyiz. Kaldı ki TTB ve Tabip Odamızca 3 Şubat ve 4 Mart 2022 tarihlerinde İl ve İlçe Sağlık Müdürlerine, tüm başhekimlere Grev etkinliği ile ilgili yazı yazılarak ‘Grev hakkını kullanmak isteyen meslektaşlarına kolaylık sağlanması ve mesleki dayanışma için destek istenmiştir. Buna rağmen üzülerek belirtmek istiyorum ki tam da 14 Mart Tıp Bayramının kutlandığı bir günde bizim ilimizde Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Başhemşiresince meslektaşlarımıza mobbing uygulanmış, deontoloji ve hekimlik etik kurallarına aykırı küçük düşürücü, tehdit içeren ve aşağılayan sözel şiddet uygulanmıştır.

 

“YASAL SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ”

Anestezi uzmanı meslektaşlarımızı onurlu ve duruşları nedeni ile kutluyoruz. Liyakate dayanmayan yönetici atamalarının baskı altında görev yaparak neden olduğu bu tür saldırgan, onur kırıcı davranışları ve yasal olarak sürdürülen eylem kırıcılığına yönelik girişimlerini kınıyor, bir daha yaşanmaması için 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Yasasından aldığımız yetki ile, etik ve deontolojik kurallar doğrultusunda ilgililer hakkında gerekli yasal süreci başlatacağımızı belirtmek istiyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.