DÖVİZ KURUNDAKİ DEĞİŞİM VE TURİZME YANSIMALARI « 10Balikesir

23 Şubat 2024 - 05:59

DÖVİZ KURUNDAKİ DEĞİŞİM VE TURİZME YANSIMALARI

DÖVİZ KURUNDAKİ DEĞİŞİM VE TURİZME YANSIMALARI
Son Güncelleme :

14 Eylül 2018 - 12:21

BU konuda yazdığım önceki yazımda Dolar ve Euro’nun değerleri bugünün 2 ila 3 lira gerisindeydi. Aradan geçen zamanın kısa olması hayatımızı çok etkilemez diye düşünürken, aslında dışa bağımlı olduğumuz gerçeğini hatırladık. Özellikle bu günlerde, dövizdeki çok küçük dalgalanmalar bile piyasalarda ‘’Tsunami Etkisi’’ yaratmakta. Tükettiğimiz hemen her ürüne döviz artışı bahanesiyle zam yapılmış durumda. Paramızın alım gücü zaten çok yüksek değilken şimdilerde iyice düşmüş durumda.

Haber kanalları, gazeteler ve çeşitli medya kuruluşları, döviz gündemi üzerinde pek durmuyor. Halkımız da soluğu sosyal medya ortamında alıyor haliyle. Kaynağı belli olmayan her yazıya, haber niteliği ile yaklaşılıyor. Fikir çatışmaları, kavgalar, hakaretler havada uçuşuyor. İnsanların farklı görüşten olan kimseye tahammülü ve saygısı kalmamış. Birkaç yıl önce birine ‘vatan haini ’ ,               ‘terörist’ gibi ithamlarda bulunmak, namusuna küfretmekle aynı kefeye konurdu. Artık herkes herkese rahatlıkla söyleyebiliyor bu lafları.

Gündem halkı bölmüş durumda. Zaten bölünmeye, ayrışmaya, karşı karşıya gelmeye dünden razı bir yapımız var. Döviz bu seviyelerde kaldığında ya da  arttığında doğalgaz fiyatları geçen yıla oranla 2 katına çıkacak. Zaten alım gücü düşmüşken, döviz en çok gıda malzemelerini etkilemişken bir de doğalgaz fiyatları eklenecek üstüne. Bir hanenin mutfağa ayırdığı bütçe artacak. Durumun komedisi ise şurada; üzerindeki ambalajda %100 yerli yazan bir ürünün fiyatının döviz yüzünden artmasını gel de anlat hadi halkımıza. Tohum dışarıdan geliyor, kullanılan hammaddelerin bir çoğu dışarıdan geliyor ama ambalajın üzerinde %100 yerli ibaresi bulunuyor. Fiyatı değiştirmeden ürünlerin gramajını düşüren büyük markalar var.  ‘’Biz dövizden etkilenmedik’’ diye ahkam kesmek de etik değil.

Turizm ülkesi, yavru vatan, kardeş ülke sıfatlarıyla tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, turizm beklenenin altındaydı bu sene. Döviz bu kadar artmışken ve yabancı turistleri çekebilecekken, yerli turistlerin tümüne yakını kaybedildi. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan insanlar yavaş yavaş adayı terk etmeye başladı. Yüksek Öğrenim için gelen öğrenci sayılarında ciddi bir azalma var. Döviz bu durumda sadece küçük bir pay sahibi maalesef. Turistik bölgelerdeki kiraların hemen hepsi Sterlin bazında. Yani İstanbul’da Boğaz gören bir eve verilen kirayı, burada 50 metrekare tek odalı bir eve veriyorsunuz. Ev sahipleri ve firmaların fırsatçı tavırları, öğrencileri Kuzey Kıbrıs’tan uzaklaştırmakta.

Kuzey Kıbrıs ekonomisini kalkındıran unsur öğrencilerdir. Öğrencileri kaybetmek büyük ekonomik sıkıntılara yol açabilir. Türkiye’de de durum pek farklı değil. Döviz kurlarındaki yükselme, yabancı turistlerin ülkeye gelmesinin önünü açtı sadece. 2018 turizm raporlarında 2017’ye göre 2 kata yakın bir artış var. Bulgar levası, Türk Lirası karşısında değer kazandı diye, Bulgar turistler akın ettiler Trakya bölgesine. Normal şartlarda yabancı turistlerin geldiği bölgelerdeki piyasalar canlı olur. Fakat fiyatlar artınca normal bir sezon gibi geçti 2018 yaz sezonu. İstatistiklere göre normal şartlarda geçen yıla oranla 2 katına çıkan turist sayısı haber bültenlerinde yer tutardı ama gündemlerimiz farklıydı.

Son yıllarda ülkemizin başından çok şey geçti. Darbe teşebbüsü, Suriye iç savaşı, döviz kurlarındaki artışlar ekonomimize bir hayli zarar verdi. Turizm sektöründe büyük bir güven kaybı yaşandı. Rusya ile yaşadığımız uçak olayı sonrasında, Antalya’ya gelen Rus turist sayısında ciddi bir azalma olmuş ve ‘’turizmde çöküş’’ manşetleriyle gazetelerde yer almıştı. Şimdi ise turist sayısında çok ciddi bir artış olmasına rağmen, haberlerde çok göremedik.

Üretimi her alanda yerliye çevirmek ve yeniden yapılanmaya gitmek için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Tarım ve hayvancılık cenneti diye adlandırılan ülkemizde, yerli üreticiye destek vererek dışarıdan alımı kesmeliyiz. Aksi takdirde Şarbon gibi hastalıklarla uğraşmaya devam edeceğiz ne yazık ki.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN