KEÇECİZADE HAFIZ MEHMET EMİN EFENDİ « 10Balikesir

20 Temmuz 2024 - 12:57

KEÇECİZADE HAFIZ MEHMET EMİN EFENDİ

KEÇECİZADE HAFIZ MEHMET EMİN EFENDİ
Son Güncelleme :

18 Nisan 2019 - 22:00

467 defa

Sevgili 10 Balıkesir Gazetesi okuyucuları, bu hafta sizlere, Balıkesir tarihinde önemli bir yere sahip, bu kente pek çok faydası dokunmuş bir şahıs olan Keçecizade Hafız Mehmet Emin Efendiden bahsedeceğiz.

Mehmet Emin Efendi, 1925 yılında Balıkesirlilere içme suyunu getirmiş önemli bir şahsiyettir. O yıllarda Balıkesir’in mahallelerine yaptırdığı çeşmeler, Keçeci Suyu Hayratı olarak anılırmış.

Mehmet Emin Efendi aynı zamanda, Osmanlı döneminde 1800’lü yılların sonunda kurulan Balıkesir Ticaret Odasının 6. dönem başkanlığını yapmış bir kişidir.

Balıkesir kenti büyüdükçe mahalleleri artmış ve içme suyu çeşmelerine olan ihtiyaç artış göstermiştir. 1970’li yıllarda iş adamı İbrahim Cumalı başkanlığında BALSU derneği kurulmuş ve yeni mahallelere içme suyu çeşmelerini bu dernek inşa ettirmiştir. Bazı çeşmelerin inşasını o dönemin hayırsever insanları üstlenmiştir.

Günümüzde Balıkesirliler, çeşmelerden su almaktan vazgeçmişlerdir. Bidon su ile ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Kullanılmadığından dolayı bu çeşmeler bakımsızlıktan perişan bir halde olup, bazılarından içme suyu yerine kullanma suyu akmaktadır.

Mehmet Emin Efendinin evi, Atalar caddesinde, ahşap ve geniş yapıya sahip iki katlı bir evdi. Eski saray sinemasına yakın bir konumda idi. Bu ev Keçecizade Konağı olarak anılmaktaydı.

Keçecizade Konağı, 1920’lerde Balıkesir’in yunan işgalinde, Yunanlılar tarafından işgal edilmiş ve karargah olarak kullanılmıştır. Bu konak 1970’li yılların sonuna kadar kullanılır vaziyette idi. Önünde ise Mehmet Emin Efendinin yaptırdığı çeşme bulunmaktaydı. Günümüzde eski konağın olduğu yerde yüksek katlı beton binalar bulunmaktadır. Çeşme ise durmakta fakat, mermer tabelası sökülmüş ve kullanılamaz durumdadır.

Hayırsever muhterem insan Keçecizade Hafız Mehmet Emin Efendinin aziz ruhu şaad, mekanı cennet olsun.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.