TEK PARTİ – TEK İTTİFAK « 10Balikesir

18 Eylül 2021 - 11:17

TEK PARTİ – TEK İTTİFAK

TEK PARTİ – TEK İTTİFAK
Son Güncelleme :

28 Şubat 2019 - 21:00

Bu tek parti, çok eleştirilen 1950 öncesinin ‘Tek Parti’si ‘CHP’ değil, 2018 model ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ‘Tek Parti’si.

Uygulanan sistemde o dönemin sistemi değil, bugünün sistem-sizliği!

1923-1950 arasında Almanya-İtalya-İspanya-Portekiz… gibi dünyanın bütün ülkelerinde diktatörlükler değil her birinde ‘ileri demokrasi’ vardı; bir tek bizde ‘Tek Parti Diktatörlüğü’ vardı!

Oysa bugün öyle mi? Dünyanın bütün ülkelerinde diktatörlükler-tek adam yönetimleri uygulanırken bizim ülkemizde; ilerinin de ilerisi, çoğunlukçu değil, çoğulcu, çok sesli, katılımcı ‘örnek’ demokrasi var!

İroni yaptığımızı mı düşündünüz; yönetenler öyle diyo!!!

Efendim bugünlerde çok dillendirilmese de; CHP’nin tek parti dönemini geçmişte çok dinledik. 100 yıl sonra geldiğimiz nokta o dönemin tek partisine ‘rahmet’ okutacak boyutta…

Seçim arifesinde etrafınıza şöyle bir bakın AKP’den başka parti, Erdoğan’dan başka genel başkan sanki yok. Her yerde ‘o’ ve partisi.

Ankara başta bütün illerde; cadde, sokak, meydan, billboardlar kamuya ait ne kadar yer varsa her yerde Erdoğan ve adayları, sanki seçimlerde başka aday yok.

Yazılı basının yüzde 98’i her gün ortak manşetle… görsel basının bütün kanallarında yazar akademisyenler hep birlikte ‘iktidar güzellemeleri’ muhalefet karalamaları…

Partili cumhurbaşkanı, bütün devlet gücü ve otoritesi ile her an, her yerde. Kamuyla doğrudan veya dolaylı, STK’ların, iş dünyası temsilcileri-üyelerinin açıktan veya dolaylı iktidarın karşısına geçme şansları hiç yok.

Partili cumhurbaşkanı her an, her yerde partisi adına devletin ‘baskın’ otoritesiyle partisinin adaylarını göklere çıkarıyor; muhalefet partilerini ve adaylarını eleştirmenin ötesinde yerin dibine batırıyor. Tarafsız, herkesin cumhurbaşkanı olması gerekirken partili kimliğiyle diğer partilileri aşağılayarak herkesin cumhurbaşkanı olduğu iddiasını sürdürüyor.

Koalisyonlara son verilecek diye getirilen sistem-sizlik, ittifakları zorunlu hale getirdi. İktidar sözcüleri artık iki partili-akslı sisteme gidiyoruz; küçük partiler yok olacak diyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.