ENGİN ARICAN BU KEZ ‘KURTULUŞUN KALEMLERİ’Nİ YAZDI « 10Balikesir

25 Şubat 2024 - 10:29

ENGİN ARICAN BU KEZ ‘KURTULUŞUN KALEMLERİ’Nİ YAZDI

ENGİN ARICAN BU KEZ ‘KURTULUŞUN KALEMLERİ’Nİ YAZDI
Son Güncelleme :

24 Eylül 2020 - 14:45

146 defa

Gazeteci-Yazar Engin Arıcan’ın 11.kitabı “Hasan Basri/Mehmet Akif-Kurtuluşun Kalemleri isimli kitap Bandırma Belediyesi Kültür Hizmetleri Müdürlüğü’nün destek ve katkılarıyla okurla buluştu.

 

100 Milyon Dolarlık Bir İflasın Öyküsü/İŞKUR, Su Çürüdü, Çark Döndükçe, MYSİA, Sarı Paşa, Çizgilerle Sarı Paşa, Çaloba Bozkurtları, Çığlık, Lejyon, Poyrazın Çocukları, isimli kitaplarından sonra ‘Hasan Basri/Mehmet Akif-Kurtuluşun Kalemleri’ isimli  kitapları yazan  Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve Türkiye PEN Temsilciliği, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGC), Bandırma Gazeteciler Cemiyeti (BGC) üyesi  olan Engin Arıcan, yeni kitabı hakkında şu bilgileri verdi:

 

 

Hasan Basri ile Gönenli Osman Bey’in  örnek mücadele arkadaşlığı

“11. kitabım  Mondros Silah Bırakışması sonrası işgal ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Balıkesir merkezli olarak gelişen Kuva-yı Milliye örgütlenmesi ve mücadelesini tüm aşamaları ve Kuva-yı Milliye önderlerini, 23 Nisan 1929’de açılan Büyük Millet Meclisi ile milli şairimiz Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nı yazdığı süreci anlatan bir  tarihi öykü kitabı. Kitabın kahramanlarından Hasan Basri, Mondros Antlaşmasının imzalanması sonrası İtilaf Devletlerinin  askeri işgalleri ve Osmanlı’nın çöküş ortamında milli mücadelenin ilk sesi ve nefesi olarak olacak SES gazetesini  milli şairimiz Mehmet Akif’in de  desteği  ile çıkartıyor. Suskunluğun egemen olduğu bir ortam da Hasan Basri gazeteci ve yazar olarak İngilizlerin yönlendirmesi ve talepleri ile İstanbul Hükümeti tarafından kapatılırken, Hasan Basri’nin kaçak günleri başlıyor. Bu zorlu ve çileli süreçte Hasan Basri’nin en kadim dostu, sırdaşı, mücadele arkadaşı Kuva-yı Milliye tarihinde eşsiz bir yere ve role sahip olan Gönenli Osman Bey.. Kitabımda  Balıkesir’de gelişen Kuva-yı Milliye Mücadelesi ve Meclis’in açılışına uzanan süreç yanında, Mehmet Akif ile Hasan Basri’nin 1.Meclis’de vekil olarak görev yapmaları ile İstiklal Marşı’nın kabul edilmesine kadar yaşanan süreç tüm yönleri ile ele alınıyor.”

 

 

 

Sarı Paşa, Çaloba Bozkurtları ve Kurtuluşun Kalemleri..

Gazeteci-Yazar Arıcan, pandemi nedeniyle kitabı okura taşımakta belli zorluklar yaşansa da, okurların kitaba büyük ilgi gösterdiklerini belirterek, ”Ulusal kurtuluş mücadelemizin ve  milli örgütlenmenin Balıkesir ve bölgede tüm yönleri ve önderleri, isimsiz kahramanlarıyla iyi bilinmesi ve dünyalarının  iyi anlaşılması gerektiğine inanıyorum. Bu tarihsel ve toplumsal sürecin anlaşılmasında hiçbir şey karanlıkta kalmamalı. Gönen’in özellikle  köyleri ve çevresindeki yerleşim yerleriyle birlikte ulusal kurtuluş mücadelesinde, milli örgütlenmede büyük emeği ve rolü var. Ben, Çaloba Bozkurtları ve bu son kitabımla bu sürece bir yazar olarak  sadece ışık tutmaya çalıştım. Aslında bu kitabımda Sarı  Paşa ve Çaloba Bozkurtları gibi  bir Kuva-yı Milliye destanı.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.