AHMET AKIN: MEVZUAT DEVLETLEŞTİRMEYE İMKAN TANIYOR « 10Balikesir

6 Aralık 2021 - 12:32

AHMET AKIN: MEVZUAT DEVLETLEŞTİRMEYE İMKAN TANIYOR

AHMET AKIN: MEVZUAT DEVLETLEŞTİRMEYE İMKAN TANIYOR
Son Güncelleme :

22 Eylül 2020 - 16:53

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN: ADİL, ŞEFFAF VE GERÇEK İHALELER İLE ÜLKEMİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMASINI DESTEKLEYEN YATIRIMLAR YAPACAĞIZ. MİLLETİN, DEVLETİN VE ŞİRKETLERİN SIRTINDAN YÜKÜ ALACAĞIZ.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, vatandaşın geçmediği yol ve köprü, gitmediği havaalanı gibi projelerin işletmelerini CHP iktidarında devletleştireceklerini söyledi. Ahmet Akın, “Milletin cebinden yandaşın elini çıkaracak, adil şeffaf ve gerçek ihaleler ile ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasını destekleyen yatırımlar yapacağız. Böylece vatandaş, devlet ve hatta yatırımı yapan şirket bile rahat bir nefes alacak” dedi.

CHP Enerji ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Yap İşlet Devret (YİD) ya da Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) adı altında yapılan yol, köprü, havaalanı gibi projelerin aslında kamunun malı olduğuna, işletme süreleri dolduğunda bu yatırımların devlete iade edileceğini hatırlattı. Kamu hizmeti nitelikli projelerin AK Parti iktidarının son 3 yılında çok riskli boyuta ulaştığına dikkat çeken Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, şöyle konuştu:

“Artan döviz nedeniyle bu projeler; vatandaşın, devletin ve hatta yüklenici işletmeci firmaların bile sırtında yük oldu. Bu yatırımlara, bu projelere asla ve asla karşı değiliz. Yapılan yanlışlar ortada! Vatandaş hem vergisini verip hem kullanmadığı yolun, köprünün, havaalanının parasını veriyor. Devlet yatırımcının kullandığı kredisine Hazine’den garanti veriyor. Hazinedeki para kimin? Vatandaşın! Yatırımı işleten firmalar da döviz üzerinden borçlandıkları için firmalar da zor durumda kalıyor. Bütün bu projelerin işletmelerini devletleştireceğiz. Bunu nasıl yapacağız? Firmalardan bedeli karşılığında yolu, köprüyü, havaalanını alacağız. Firma zarar etmeyecek. Vatandaş vergisini ödediği ama kullanmadığı yol, köprü, havaalanı için bir kez para ödemeyecek. Milletin cebinden yandaşın elini çıkacak. Adil şeffaf ve gerçek ihaleler ile ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasını destekleyen yatırımlar yapacağız. Böylece vatandaş, devlet ve hatta yatırımı yapan şirket bile rahat bir nefes alacak.”

 

MEVZUAT DEVLETLEŞTİRMEYE İMKAN TANIYOR

Ahmet Akın, Anayasa’nın 47’inci maddesi ile 3082 Sayılı Kanuna işaret ederek, işletme süreleri sonunda kamuya devredilecek olan ve kamu malı olan Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, İstanbul Üçüncü Köprüsü, Avrasya Tüneli, Ankara-Niğde Otoyolu gibi yatırımların devletleştirilebilmesinin yasal alt yapısı bulunduğu da ifade etti.

 

ULAŞIM BİR KAMU HİZMETİDİR, YİNE KAMUNUN OLACAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, ulaşımın bir temel kamu hizmeti olduğunu, devletin kamu hizmetine ilişkin giderleri topladığı vergilerle karşılamakla görevli olduğunu hatırlattı. 2019 yılında devletin tahsil ettiği verginin 673 milyar lira olduğunu, 88,5 milyar lirasının yani yaklaşık yüzde 13’lük kısmının ulaşımdan elde edildiğini belirten Ahmet Akın, “Yılda 88,5 milyar lira vergi ödeyen bu halk, hem geçerse doğrudan hem de geçmezse, gelir garantileri üzerinden dolaylı olarak köprü, yol, tünel, havaalanı için neden bir avuç yandaşa milyarlarca para ödemektedir? Hem de dolar üzerinden yandaş şirketlere para ödemek durumundadır? Bu adil olmayan sistem vatandaşa yük olmaktan çıkarılacak” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.