AKADEMİK ODALARDAN KENTLEŞME VE ÇEVRE SORUNLARIYLA İLGİLİ SEMPOZYUM « 10Balikesir

25 Eylül 2023 - 00:16

AKADEMİK ODALARDAN KENTLEŞME VE ÇEVRE SORUNLARIYLA İLGİLİ SEMPOZYUM

AKADEMİK ODALARDAN KENTLEŞME VE ÇEVRE SORUNLARIYLA İLGİLİ SEMPOZYUM
Son Güncelleme :

17 Ocak 2019 - 12:28

Balıkesir Akademik Odalar Birliği yaklaşan yerel seçim öncesinde belediye başkan adaylarına şehrin sorunlarının dile getirileceği “Yerel Yönetimler Kentleşme ve Çevre Sorunları Sempozyumu^” düzenliyor. Belediye başkan adaylarına rehber niteliğinde olacak sempozyumda konusunda uzman birçok akademisyen katılacak.

“Yerel Yönetimler Kentleşme ve Çevre Sorunları Sempozyumu” kapsamında akademisyenler Yerel Yönetim Politikaları Kentleşme ve Demokrasi, Kentsel Kimlik-Yatırım Projeleri ve Çevre Politikaları, Yerel Yönetimlerde Tarım ve Hayvancılık-Sağlık-Ulaşım ve Madencilik gibi oturum başlıklarıyla Balıkesir’deki sorunları aktaracak.

DÜNYA ÜZERİNDEKİ HER İKİ KİŞİDEN BİRİ KENTLERDE YAŞIYOR

Sempozyum öncesinde düzenlenen basın açıklamasında sempozyum hakkın bilgiler verildi. Birçok meslek odası adına basın açıklamasını okuyan SMMMO Başkanı Metin Yalçın şunları kaydetti:

“Bugün dünya üzerindeki her iki kişiden biri, kentlerde yaşamaktadır. Üstelik kentlerde yaşayan nüfusun da önemlice bir bölümü, birkaç kentte yığılmış durumdadır. 2050 yılına geldiğimizde kentlerde yaşayan nüfus daha da artacak, her yüz kişiden yetmişi kentlerde yaşar hale gelecektir. Bu gelişmeler kentlerin birçok sorunla karşı karşıya gelmesi ile sonuçlanmakta; kentleri, sorunlar yumağı haline getirmekte; kentler, başta çevresel sorunlar olmak üzere, çok sayıda sorunla başa çıkmak için politikalar üretmek zorunda kalan birimlere dönüşmektedir. Günümüz kentleri, konuttan ulaşıma, yoksulluktan, kentsel suçlara, hava kirliliğinden, estetik yoksunluğa, aidiyet bilinci kaybından farklı etnik grupların bir arada yaşamasına kadar, kısacası, çok sayıda kentsel ve çevresel sorunla baş etme mecburiyetinde kalmaktadır.

TÜRKİYE’DE EN BÜYÜK SORUN HIZLI VE ÇARPIK KENTLEŞME

Ülkemizdeki kentleşme temelli sorunların kökeninde hızlı ve çarpık sanayileşme, sürekli kar olgusuna dayalı üretim algısı, teknolojinin insan ve doğa yararına kullanılmaması bulunmaktadır. Geçtiğimiz onlarca yıl içerisinde ne yazık ki kentleşme ile sanayileşmenin bir arada yürütülememesi de bu sorunları derinleştirmiştir. Nüfus yoğunluğunun giderek yükseldiği, kent sakinlerinin her geçen gün artan ve çeşitlilik gösteren talepleri bizleri sorunlar kangrene dönüşmeden bir şeyler yapmaya mecbur kılmaktadır.

FARKINDALIĞI OLUŞTURMADA SEMPOZYUMLAR ÖNEMLİ YER TUTUYOR

Her ne şekilde olursa olsun sorunların toplumsal, ekonomik köklerine inmek ve gerçek manada varlığını kabul etmek gerekmektedir. Bu farkındalığı oluşturmada en etkili yöntemlerden birisi ise; kent sakinlerinin bir araya gelebileceği bilimsel altyapıya dayanan toplantılar, paneller, sempozyumlardır. Önümüzde bir yerel seçim süreci olduğunu gözeterek bu doğrultuda Akademik Odalar Birliği olarak üzerimize düşen tarihi sorumluluğun farkındayız. Bu sorumluluk için çalışma yapmaya da her an hazırız. Bildiğimiz üzere Balıkesir Marmara ve Ege Denizine kıyı veren, Türkiye’nin en çok adasını bünyesinde barındıran, önemli doğal kaynaklara, tarımsal  olanaklara,  büyük tarihsel mirasa,  zengin kültürel birikime ve eşsiz doğal güzelliklere sahip bir kenttir. Ancak, geçtiğimiz onca zaman bizlere göstermiştir ki Balıkesir bu olanaklardan yeterince yararlanamamış ve  kentsel gelişimi yeterli düzeye ulaşamamıştır. Bu çerçevede; Akademik Odalar Birliği olarak; kentimizin sorunlarının toplumsal, ekonomik köklerine inmek, kent sorunlarının çözümü için tutarlı kentleşme politikaları belirlemek ve bu konuda yerel yönetimlere ve yerel yönetici adaylarına bir perspektif sunmak üzere 26 Ocak 2019 Cumartesi Günü Salih Tozan Kültür Merkezi’nde “Yerel Yönetimler Kentleşme ve Çevre Sorunları Sempozyumu”gerçekleştirilecektir.

KENTLEŞMEYLE İLGİLİ SORUNLAR TESPİT EDİLECEK

Tüm gün sürecek sempozyumda meslek odaları temsilcileri, akademisyenler, kent yönetimi ve yerel yönetim temsilcileri ile uzmanların katılımıyla yerel yönetimler konusu, güncel gelişmeler, değişimler, sorun alanları, krizler ve çözüm önerileri ele alınacaktır. Sempozyum alanında uzman akademisyenlerin sunumlarıyla üç ana oturum, bir tematik sunuş ve forum kısımlarından oluşuyor. Yerel Yönetim Politikaları Kentleşme ve Demokrasi, Kentsel Kimlik-Yatırım Projeleri ve Çevre Politikaları, Yerel Yönetimlerde Tarım ve Hayvancılık-Sağlık-Ulaşım ve Madencilik gibi oturum başlıklarının belirlendiği bu bilimsel şölende Balıkesir kentinin gelişimine katkı yapmak isteyen tüm yurttaşlarımızı bekleriz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.