AKŞENER: ERDOĞAN’DAN BÖYLE BİR ÇILGINLIK YAPMASINI BEKLEMİYORUM « 10Balikesir

25 Eylül 2023 - 00:36

AKŞENER: ERDOĞAN’DAN BÖYLE BİR ÇILGINLIK YAPMASINI BEKLEMİYORUM

AKŞENER: ERDOĞAN’DAN BÖYLE BİR ÇILGINLIK YAPMASINI BEKLEMİYORUM
Son Güncelleme :

06 Eylül 2019 - 0:19

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Susurluk’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümünde düzenlenen törenlere katıldı. İlk olarak İYİ Partili Belediye Başkanı Nurettin Güney’in makamında ziyaret eden Meral Akşener daha sonra ilçe protokolünün yer aldığı resmi bayram kutlamalarına katıldı.

Susurluk’un tarım ve hayvancılık kenti olduğunu belirten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul-İzmir Otoyolunun açılmasından dolayı Susurluklu esnafın büyük zarar gördüğünü hatırlatarak bu konu hakkında iktidar partisi nezdinde bizzat girişimlerde bulunacağını söyledi. Susurluk esnafının otoyol üzerinde tesis yapmasının önünün açılması gerektiğini belirten Meral Akşener ayrıca Türkiye gündeminde olan konular hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

 

 

5 AYDA İYİ İŞLERE İMZA ATTI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ilk olarak Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’i makamında ziyaret etti. 5 aylık belediye başkanlığı döneminde Nurettin Güney’in iyi işlere imza attığını belirten Meral Akşener otoyolun açılmasıyla mağdur olan esnafların durumunu ele aldı. Akşener şunları söyledi:

“Nurettin Güney Başkanımız 5 ayda Zübeyde Hanım caddesini yenilemiş. Dolayısıyla çok insanı etkiliyor; vatandaşa hizmet etmek odaklı çalışmalar. İlçe belediyeleri genelde imkanları sınırlı belediyelerdir. Ama bu kıt imkanlarla böyle bir görünür iş yapması için teşekkür ediyorum. Ayranı meşhurdur Susurluk’un, şimdi daha fazla tanınması gerekiyor. Susurluk’la ilgili olarak 600 sene evvel Sultan Mehmet’in bir ayran hatırası vardır. Sultan Mehmet Susurluk’ta ayran içer, bardağın içerisinde küçük saman parçaları vardır. Sorar Ayşe Bacı’ya neden böyle; o da ‘Hünkarım ayran çok soğuk, birden içerseniz hastalanırsınız diye böyle yaptım’ der. 600 yıl evvel burada hayvancılığın temelini atan bir vizyon, 600 sene sonra Sultan Mehmet’in yolundan gittiğini iddia edenlerin Türkiye’de, Susurluk’ta hayvancılığı, tarımı bitirdiği bir dönemle karşı karşıyayız.

 

SUSURLUKLU ESNAF OTOYOLDAN MAĞDUR

Bir otoyol yapıldı, elbette ihtiyaç giderilmesi için yapanlardan Allah razı olsun. Fakat bir bankamatik durumundadır. Şimdi biz Ankara’da da bununla ilgili çalışma yapacağız; belediye başkanımız bu konuda bizi bilgilendirecek. Susurluk esnafını bu otoyol üzerinde öncelikli bir şekilde tesis açmasına yönelik bir çalışmayı yapmak zorundayız. Ankara’dakilerden istemek zorundayız. Birincisi bu, çünkü her geçenin meşhur tosttan, meşhur ayrandan içip, milyonlarca yolcunun yıllık olarak buradaki esnafa imkan yarattığı bir yoldan bahsediyoruz. Bu yol oraya gitti. Burada Susurluklu esnafın otoyolda öncelikli olarak yer açmasının, tesis açmasının önünü açmak için bir çalışma yapacağız. Öyle bir şey ki; bu otoyol sebebiyle esnafın işi zor, bu başarılmazsa, diğer taraftan da araç geçme garantisi verildiği için yeteri kadar geçmezse Susurluklular geçmeyen aracın parasını vergilerle ödeyecek Bunlarla ilgili çalışmalarımız olacak. Bizzat ben Ankara’da ilgileneceğim, arkadaşlarımız ilgilenecek ki bu meselenin çözümünü sağlayacağız.”

 

 

ERDOĞAN’IN İSTANBUL VE ANKARA’YA KAYYIM ATAMA GİBİ BİR ÇILGINLIK YAPMASINI BEKELEMİYORUM

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener kayyım atamalarıyla da ilgili olarak yaptığı değerlendirmede ise şunları ifade etti:

“Bizim Van, Diyarbakır ve Mardin belediyeleriyle ilgili kayyım atanmasına ilişkin partimizin görüşünü Başkanlık divanı olarak belirttik. Terörle iltisak iddiasının ortadan kaldırılması gerekiyor. Terörle iltisaklı veya teröre yardım, yataklık yapan her bir şahıs, kurum için elbette gereği yapılmalıdır. Fakat Türkiye’de genellikle iktidar sahipleri çok tumturaklı konuşuyor. Bu tumturaklı konuşmalar hayat boyu siyasetçiyi takip eder. Şimdi Sayın Soylu, Sayın İmamoğlu’nu pejmürde edeceğini söylerken, daha evvel de Sayın Erdoğan için onunda şaftını kıracağını söylüyordu. İşte böyle çok iddialı, çok tumturaklı siyasetçiler konuşursa, sonra günü gelir ve ayna gibi tutarlar karşısına. Ben Sayın Erdoğan’ın İstanbul, Ankara gibi iki büyük şehire kayyım atamak gibi bir çılgınlığa tutulmayacağını düşünüyorum. Her türlü Türkiye şu anda çılgın bir sistemin içinde ama; hani ‘patron çıldırdı’ diye biri deyiş var ya çılgın bir rasyoneliteden, gerçeklikten kopmuş bir yönetim anlayışı içinde olmakla birlikte, ben Sayın Erdoğan’ın bu iki büyük şehrimize böyle bir tavırda bulunmayacağına inanıyorum. Çünkü 6 Mayıs’ta Sayın İmamoğlu’nun mazbatasını elinden alarak yaptıkları hukuksuzluk ve çılgınlık, 23 Haziran’da 800 bin oy farkıyla seçilmesine imkan sağladı. 31 Mart seçimlerinin Türkiye genelinde Millet İttifakı’nın paydaşları olarak Cumhuriyet Halk Partisi ve İY Parti’nin ve seçmeninin, teşkilatlarının, milletvekillerinin gayretiyle bu sonuçlar alındı. Ama 23 Haziran’daki İstanbul seçiminin sonucunu İstanbullu kazandı. Yani çok fazla vatandaşın sinirlerine basarsanız, bam teline basarsanız ondan sonrada elinin tersiyle vatandaş gereğini yapıyor. Böyle bir çılgınlık yapacaklarını düşünmüyorum.”

 

ERDOĞANLA TOKALAŞMAMIZ BU DERECE BÜYÜTÜLMEMELİ

İYİ Parti ile AK Parti arasındaki işbirliğine yönelik ulusal medyada yazılan yazıları değerlendiren Meral Akşener şunları dile getirdi:

“Çok komik bir şey var; şimdi bir yazar yazısının başında İYİ Parti ve Genel Başkanı Meral Akşener diyor, daha sonra da İP diyor. Kafalar karışıyor, daha öncede dedim ya tumturaklı konuşmaların neticesi böyle bir şey. Biz İYİ Parti olarak geçtiğimiz 30 Ağustos’a da milletvekillerimizle birlikte katılmıştık. O gün de Sayın Erdoğan’la tokalaştık. Bu 30 Ağustos’ta da katıldık ve orada da tokalaştık. Bu tokalaşmanın bu derece büyütülmesinin Türkiye şartlarında neye tekabül ettiğine bakmanız lazım. Geçen sene de Erdoğan benim ve arkadaşlarımla tokalaşmış, bu seneki resepsiyonda da tokalaşmış, ne değişmiş? 23 Haziran değişmiş. Onun için bizim; yani ilk defa yaptığımız, ilk defa katılım gösterdiğimiz konu değil. Ama çok ilginç, yazarlar başta ayrı sonra ayrı yazıyorlar. 40 yıllık yani olmuyor kani.

 

 

TÜRKİYE’NİN BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACI VAR

Susurluk’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümü için düzenlenen resmi programa katılan Meral Akşener burada da bir konuşma yaptı. Akşener konuşmasında şunları dile getirdi:

“Bugün Susurluk ilçemizin kurtuluş yıldönümü, yarın Balıkesir’imizin kurtuluş yıldönümü. Belki gençlerimizin en fazla feyz alacağı günler bunlar. Bu toplantılar, anmalar önemlidir. Bugün, bu anma gününden Türkiye’nin terör mücadelesine o gözle bakmak mecburiyetimiz var. Bugünden Türkiye’nin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusuna ne kadar ihtiyacı olduğunu bir kere daha hatırlama, bu konuda gerekeni yapma görevimizin olduğunu öğrenme, hatırlama ve tekrar bu konuda kararlılığımızı ortaya koymaya ihtiyacımız var.

 

BELEDİYE BAŞKANI KİMSEYİ AYIRMADAN HİZMET EDECEK

Belediye İYİ Parti’den seçildi Susurluklu kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Gelmiştim, konuşma yapmıştım, siz gereğini yaptınız. Bugün burada huzurunuzda Sayın Belediye Başkanımıza, Nurettin Güney kardeşime, o gün sizin huzurunuzda dediğimi bugün tekrar herkesin huzurunda söylüyorum:  partizanlık yapmayacak, Susurluk’a hizmet edecek, Susurluk’ta ayrımcılık yapmayacak, garibin elinden tutacak ve hizmet etme birinci önceliği olacak. Bunun bizzat takipçisi ben olacağım.

 

 

MERAL AKŞENER’İN, TAYYİP ERDOĞAN’IN SUSURLUK’A BORCU VAR

Şimdi bir meselemiz var, herkesin huzurunda bunu paylaşmak durumundayız. Susurluk 600 yıl önceden Sultan Mehmet’in hayran olduğu bir ilçemiz. Hayvancılığın 600 yıl önceden Sultan Mehmet tarafından gündeme getirilip, hayata geçirildiği bir ilçemiz. Ayranının hayranı Türkiye’de yaşayan herkes, ama 600 yıl evvel Sultan Mehmet’in içtiği ayran Susurluk ayranı. Susurluk Türkiye’nin sebze, meyve, her türlü gıda ambarıdır. Susurluk hayvancılığın en önemli merkezlerinden birisidir. Susurluk Anadolu’nun her tarafına geçen yolcuların binlerce, milyonlarca yolcunun o lezzetli tostu ve harika ayranı içmek için durup Susurluklu esnafa ekonomik olarak girdi bıraktığı bir ilçemiz. Şimdi bir yol yapıldı. Biz de o yoldan geldik, emeği geçenlere teşekkür ederiz. Ama Susurluk’umuz için bir problemi var. Otoyoldur, otoyolun İzmir’e, başka illerimize daha hızlı erişmek için bir faydası var. Ama Susurluklu esnafımızı yolcu burada durmayacağı için büyük bir zararı var. Ne yapacağız? Belediye Başkanımız hazırlanacak, ben bizzat devreye gireceğim iktidarın yöneticileriyle bizzat kendim konuşacağım ve otoyoldaki tesislere Susurluk esnafının tesis yapması için onlara ayrıcalık sağlanmasının gerekli olduğunu iletip gereğini yapacağım. Çünkü Türkiye’deki otoyollar yap-işlet-devret modeliyle yapıldığı için araç geçme garantisi verildiği için, yeterli miktarda geçmeyen araçların da parasını Susurluklular dahil, ben de dahil hepimiz ödediğimiz için iktidarın başı Sayın Erdoğan’ın bire bir Susurluklu esnafa bir borcu vardır. Sultan Mehmet’in Susurluk’una Meral Akşener’in de Sayın Erdoğan’ın da borcu vardır. bu borcu hatırlatıp gereğini yapmak için bizzat devreye kendimin gireceğini sizlerle paylaşmak isterim.

 

ALLAH ÜLKEMİZE BİR DAHA İŞGAL GÖSTERMESİN

Siyasi konuşmaların yapılmayacağı bir gündür bugün. Allah seneye de eriştirsin. Cenab-ı Hak ülkemizi Susurluk’tan başlayarak ülkemizi bir daha işgal gibi, bir daha Kurtuluş Savaşı vermek gibi bir kaderden korusun. Allah şehitlerimizi Peygamber efendimize komşu eylesin. Allah şehitlerimize bizi layık olmayı nasip etsin. Cenab-ı Hak ülkemizi Susurluk’tan başlayarak refah içerisinde, ferah, vatandaşı mutlu, siyasi birliği, beraberliği tamam ve düşmanlarına karşı bir, beraber bir millet olmayı tekrar nasip etsin.”

 

SUSURLUK ESNAFI VATANDAŞLARA HEDİYELER DAĞITTI

Susurluk’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümünde yapılan konuşmaların ardından geçit töreni düzenlendi. Susurluk’taki sivil toplum örgütleri, dernekler ve esnaf teşkilatının katıldığı geçit töreninde ilginç anlar yaşandı. Geçit törenine katılan esnafın törene katılanlara hediyeler dağıtması sırasında güzel anlar yaşandı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.