ALTIEYLÜL BELEDİYESİ LOGOYU DEĞİŞTİRİYOR « 10Balikesir

25 Eylül 2023 - 00:39

ALTIEYLÜL BELEDİYESİ LOGOYU DEĞİŞTİRİYOR

ALTIEYLÜL BELEDİYESİ LOGOYU DEĞİŞTİRİYOR
Son Güncelleme :

12 Haziran 2019 - 13:29

129 defa

ALTIEYLÜL Belediyesi’nin 2014’de dönemin Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu tarafından hazırlatılan mevcut logosu, Hasan Avcı ile birlikte silbaştan değişiyor. Kafaoğlu’nun kabul edip uyguladığı karmaşık Altıeylül logosu öncekine göre bir parça daha sadeleşiyor, ancak Belediye Meclisi’nin kabul ettiği yeni logonun Karesi Belediyesi logosuna benzerliği tartışmalara neden oluyor.

 

YENİ LOGO KARESİ’NİN LOGOSUNA BENZİYOR

Yücel Yılmaz’ın Karesi Belediye Başkanlığı döneminde hazırlanan ve Meclis kararıyla kabul edilip uygulanan Karesi Belediyesi logosu, Karesi Beyliği’nin simgesinden yola çıkarak hazırlanmıştı. Oldukça sade ve kolay uygulanabilir olan logo, Karesi ilçesinin her yerine kazınmıştı. Altıeylül Belediye Meclisi’nin kabul ettiği yeni logoda Karesi Belediyesi’nin logosunu hatırlatıyor. Kırmızı yerine lacivert renklerin kullanıldığı logo yeni haliyle ‘taklit’ olarak nitelendiriliyor.

 

YUSUF HOCAOĞLU TASARIMINI NEDEN GERİ ÇEKTİ?

Grafiker ve makine mühendisi Yusuf Hocaoğlu, bir önceki dönemde Karesi Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış ve Karesi’nin beş yıldır kullandığı logonun hazırlanmasında öncü olmuştu. Bu dönem Meclis Üyeliğine aday olmayan Hocaoğlu, özelde grafik tasarım çalışmalarına devam ediyor. Hocaoğlu, Altıeylül Belediyesi’nin yeni logo talebi doğrultusunda uzun süredir yeni bir tasarım için çalışma yapıyor. Belediye Başkanı Hasan Avcı’nın, Hocaoğlu’nun  taslak çalışmalarını beğendiği ve Belediye’de uygulamak istediği de biliniyor. Daha sonra Avcı’nın kararı değişiyor ve alternatif logo çalışmalarına yoğunlaşılıyor. Yeni logo için Meclis’e altı ayrı çalışma taslağı sunuluyor.  Logonun Meclis’te görüşüldüğü dakikalarda, eski Karesi Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu, hazırladığı logo çalışmasını geri çektiğini açıklıyor.

 

YENİ LOGODAKİ AYRINTILAR

Kepsut ve Karesi Belediye’lerinin ve yurt çapında birçok özel işletmenin logosunu tasarlayan grafiker Sinan Ergün ile grafik tasarım uzmanı Mehmet Karataş tarafından tasarlanan logonun merkezinde kırmızı olarak 60 yıl Balıkesir bölgesinde hüküm süren Karesi Beyliği amblemi bulunuyor. Balıkesir’in kurtuluş günü olan 6 Eylül ve ilçeye ait Efe figürü de logo da yer alıyor.

 

ESKİ LOGO HEMEN DEVRE DIŞI KALMAYACAK

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Meclis’te kabul edilen yeni logoyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Şehrimiz için en güzeli hangisi olursa onu değerlendirmeye gayret ettik. 6 logo da birbirinden güzel çalışmalar. Logo çalışmaları için arkadaşlara herhangi bir ücret ödenmemiştir. Tamamen gönüllülük esasıyla tasarımlar yapılmıştır. Şunu da belirtmek isterim; Mevcut logoların oldukları yerlerden kaldırılıp yenisinin konulması gibi bir uygulama söz konusu değil. Konteynerler, kaldırımlar vb. yerlerde eski logomuz duracak. Öncelikle belediyemizin tabelasında değişim olacak ve yeni yapılan işlerde yeni logo kullanılacak.  Zamanla değişim kademeli olarak ilerleyecek. Bundan önce kullanılan logonun Altıeylül Belediyemizin kurucu belediye olarak kurumsallaşmasında büyük katkısı oldu. Emek verenlere teşekkür ediyoruz. Bundan sonra daha kullanışlı ve rantabl bir logo ile belediyemizi tanıtmaya devam edeceğiz. Logomuzun altlığını arkadaşlarımız hazırlayacak.  Belki bir kaç değişiklik olabilir ama logomuz ana hatlarıyla bu şekilde.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.