AYRANI YOK İÇMEYE… « 10Balikesir

26 Mayıs 2024 - 15:58

AYRANI YOK İÇMEYE…

AYRANI YOK İÇMEYE…
Son Güncelleme :

27 Temmuz 2018 - 16:11

ALTIEYLÜL Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ilk toplantısında Suriye’nin Afrin ve İdlib kırsallarında çocuk oyun parkları yapılması gündeme geldi. Balıkesir’in en fazla borcu olan ilçe belediyelerinin başında gelen Altıeylül Belediyesi’nde yeni borçlanmalar için Meclis’ten yetki istendiği bir dönemde Suriye’ye oyun parkları yapma fikrine en başta AK Partili üyeler sıcak bakmadı. AK Partili Meclis Üyeleri’nin grup toplantılarındaki uyarılarının ardından bu konu şimdilik rafa kaldırıldı.

BALIKESİR’in en borçlu ilçe belediyelerinin başında gelen Altıeylül Belediyesi, hizmetlerini sürdürebilmek için yeni borçlanma arayışlarına girerken, Belediye Başkanı Hasan Avcı’nın Suriye kırsalına çocuk oyun parkları ve yeşil alanlar yapma isteği gündeme geldi.

Altıeylül Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ilk toplantısında bu konu gündemin ilk maddeleri arasındaydı. Başkan Hasan Avcı ve ekibi, Suriye’nin Afrin bölgesinde, Hatay Reyhanlı Belediyesi’nce belirlenecek alanda oyun alanları, yeşil alanlar, oturma yerlerinden oluşan bir park yapılması, ayrıca yine Suriye’nin İdlib bölgesinde Kızılay’ın kurduğu Doğu Guta Çadır Kenti’ne de masrafları Altıeylül Belediyesi’ne ait olmak üzere 13 m x 15 m. ebatlarında çocuk oyun parkı yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Başkan Hasan Avcı, Meclis’te kendi grubunun oylarıyla bu maddeleri kolayca geçireceğini zannetti, ancak ilk önce AK Partili Üyeler bu maddelere karşı çıktı. Parti grubundaki toplantılarda, Altıeylül Belediyesi’nin borç yükü ve yeni borçlanma yetkileriyle ilgili Meclis çalışmaları hatırlatıldı. Ayrıca belediyelerin kendi sorumluluk alanlarının dışında bir yatırım yapamayacakları, bunun sonucunda yetkililere zimmet çıkabileceği uyarılarında da bulunuldu.

AK Partili bazı üyelerin, “kendi ilçesinin kırsalında beklenen hizmet ve yatırımlara yetişemezken, Suriye’de böyle bir yatırım planlanmasının eleştiri konusu olacağı” yönündeki ikazları da söz konusu olunca, Başkan Avcı ve ekibi bu konuda geri adım attı. Meclis toplantısında her iki madde de ileriki Meclis oturumlarında görüşülmek üzere oybirliğiyle rafa kaldırıldı.

 

HASAN AVCI’YA 9 MİLYON LİRALIK

KREDİ KEFALET YETKİSİ

Altıeylül Belediyesi’nin Suriye’de iki ayrı noktada oyun parkı ve yeşil alan yapma isteği ilk kez Haziran ayı Meclis toplantılarında gündeme geldi. Afrin ve İdlib için düşünülen oyun parkı ve yeşil alanlar konusu aynı toplantıda oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. 4 Haziran’daki Meclis oturumunda bir sonraki gündem maddesi ise Altıeylül Belediyesi iştirakleri ALTAŞ ve Sedefne A.Ş.’nin finansal ihtiyaçlarının karşılanması için kredi kullanılması konusuydu. İki şirketin parasal ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacak kredi miktarı ise 8 milyon 931 bin liraydı. Meclis, muhalefetin ret oylarına karşılık oy çokluğuyla Başkan Hasan Avcı’ya kredi ve kefalet kullanma yetkisi verdi. Hizmetlerin sürdürülebilmesi, Belediye şirketlerinin finansal sıkıntılarının giderilmesi için krediye ihtiyaç duyan Altıeylül Belediyesi’nin Suriye’ye oyun parkı ve yeşil alan yapmak için harekete geçmesi ise “ayranı yok içmeye…” deyimini akıllara getirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.