AYTEKİN: İSTANBUL’DAKİ HUKUKSA BALIKESİR’DEKİ NEDİR? « 10Balikesir

7 Aralık 2023 - 06:23

AYTEKİN: İSTANBUL’DAKİ HUKUKSA BALIKESİR’DEKİ NEDİR?

AYTEKİN: İSTANBUL’DAKİ HUKUKSA BALIKESİR’DEKİ NEDİR?
Son Güncelleme :

05 Nisan 2019 - 14:10

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin yazılı bir açıklama yaparak seçim sürecini değerlendirdi. AKP’nin seçimleri ülke genelinde gölgelemek istediğini belirten Aytekin hukuku ‘bana yasa, sana yasak’ olarak gören AKP’nin adaletin doğru bir şekilde tecelli etmesini engellediğini öne sürdü ve “İstanbul’da 18 bin fark için geçersiz oyları tekrar saydıranların, Balıkesir’de 9 bin oy farkı için geçersiz oy sayımı talebini reddetmeleri demokrasi utancıdır” ifadelerini kullandı.

Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

31 Mart günü yapılan seçimlerde her türlü manipülasyonlara, hakaretlere rağmen, Millet dediğimiz için, milleti bölmek isteyenlere karşı birlikteliği savunduğumuz için bir başarı elde ettik. Bu başarı sonucu başta İstanbul olmak üzere Ankara, Adana, Mersin, Antalya gibi büyükşehirlerde seçimi aldık. 31 Mart günü İstanbul’da da anlamlı bir başarı ilan ettik. Bu başarıyı gölgelemek ve süreci uzatmak için AKP tarafından itirazlar yapıldı. Herkes biliyor ki CHP bu seçimi kazandı. İktidar cephesinden gelen ‘hukuki süreçlere niye itiraz ediyorsunuz’ açıklamaları çok açık bir şekilde söylüyorum ki yalandır, gerçek niyetleri açıklamaktan uzaktır.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 2014 yerel seçimlerinde Mansur Yavaş’ın Ankara’da yaptığı geçersiz oyları tekrar sayın itirazı o gün reddedilmiştir. Ama bugün AKP, İstanbul’da kaybedince ne hikmetse bu karar unutulmuş ve geçersiz oylar tekrar sayılsın denmiştir. 31 Mart’tan bugüne, sayılan geçersiz oylar ortaya çıkan sonucu değiştirmemiştir. Ekrem İmamoğlu 19 bin 500 oy farkla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Bakınız 31 Mart gecesinden beri tüm milletvekilleri olarak İstanbul’dayız. İstanbullunun, verilen her bir oyun hakkını savunuyoruz. Geçen bu süre zarfında, sonucun bu şekilde olduğunu AKP’li milletvekilleri de kabul ediyor ve bizi tebrik ediyorlar. Ama ısrarla ve inatla bu tavır sürdürülüyor. Bu İstanbul halkını oyalamaktır.

İSTANBUL’DAKİ HUKUKSA BALIKESİR’DEKİ NEDİR?

 İstanbul’da 18 binlik fark sonucu, geçersiz oyların sayılması talebi Seçim Kurulları tarafından kabul ediliyor. Ama ne hikmetse 9 bin oy farkla alınan ve Balıkesir’de aynı gerekçeyle yapılan itiraz reddediliyor. Aynı gerekçeyle, aynı kurullara yapılan itiraz Millet İttifakı için işletilmiyor. Ama söz konusu iktidar olunca itirazlar kabul ediliyor. Bakınız, Yücel Yılmaz da bu şehrin evladıdır, İsmail Ok da. Kim kazanırsa kazansın tebrik etmek hepimize yakışan onurlu bir tavırdır. Balıkesir’de geçersiz oyları saymayıp, İstanbul’u sayıyorsanız bunun adı adalet değil ikiyüzlülüktür.

Bir seçime gittik ve halk bir tercih kullandı. Savaşa gitmedik, kimseyi verdiği oyla yargılamadık. Terörist demedik, illet demedik, zillet demedik. Sadece “Adalet” diyoruz.

Balıkesir Seçim Kuruluna bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: İstanbul kararları emsal kararlardır. Geçersiz oyları tekrar sayın. Sizler hukukçusunuz, kimsenin emriyle değil hukukun kurallarıyla ve içtihatlarıyla hareket etmek zorundasınız.

Geçersiz oyları tekrar sayın. Bu bir kul hakkıdır. Bu hakkın yenmesine sakın ola aracı olmayın. Bizler sandıktan çıkan her bir oyun vatandaşımızın onurlu bir emaneti olduğunu düşünüyoruz. Bu yalnızca bizim talebimiz de değildir. İktidar partisinin sözcülerinin yaptığı açıklamaları yalnızca İstanbul olarak değerlendirmeyin. Hukuk hepimize lazımsa, hukukun ve adaletin gereğini yapın.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.