BALIKESİR’DEKİ OKULLAR DEPREME DAYANIKLI MI? « 10Balikesir

24 Eylül 2023 - 23:58

BALIKESİR’DEKİ OKULLAR DEPREME DAYANIKLI MI?

BALIKESİR’DEKİ OKULLAR DEPREME DAYANIKLI MI?
Son Güncelleme :

04 Ekim 2019 - 12:37

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Balıkesir’deki tüm okulların depreme dayanaklılığının incelenmesi, rapor edilmesi ve bununla ilgili olarak gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Ahmet Akın, “Geleceğimizi, evlatlarımızı eğitim ve öğretimleri için okullara emanet ediyoruz. Onların eğitimi kadar can güvenliği de ailelerinin önceliğidir. Okullarımızın depreme dayanaklılığının bu güne kadar ihmal edilmiş olduğunu düşünen vatandaşlarımızın alınan önlemler ve okulların güvenirliği konusunda yüreklerini rahatlatacak açıklamalar en yetkili ağızlardan yapılmalıdır” dedi.

CHP’li Ahmet Akın, Marmara bölgesindeki deprem hareketliliği acı tecrübelere rağmen afetlere karşı gereken önlemlerin alınmadığını bir kez daha Türkiye’nin gündemine oturttu. 26 Eylül’de İstanbul’da 5.8 şiddetindeki depremin ardından 27 Eylül’de Balıkesir’deki 3.5 şiddetindeki deprem vatandaşlara alınan önlemleri sorgulattı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’de yaşanan deprem sonrasında bir çok vatandaşın kendisine ulaşarak okullarda alınan deprem önlemlerini sorduklarını söyledi. Akın, Balıkesirli hemşehrilerinin haklı olarak “önce evlatlarını düşündüğünü” belirterek, kamu binalarında özellikle okullarda alınan depreme dayanıklılık raporlarının güncel olup olmadığı ile birlikte kamuoyunda paylaşılmasını istedi. Ahmet Akın şöyle konuştu:

“Sadece AKP hükümetleri döneminde 36 milyar dolar deprem vergisi toplandı. Deprem paraları nereye gitti? Toplanan bu paralardan kaç lirası evlatlarımızı emanet ettiğimiz okullar için harcandı? Büyük bir facia yaşanmadan bu depremleri bir uyarı olarak dikkate almalıyız. Eğitimle ilgili faaliyet gösteren ne kadar bina varsa deprem dayanıklılığına dair inceleme yapılmalı, sonuçlar, bilimsel veriler de sıralanarak kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Okullarımızın depreme dayanaklılığının bu güne kadar ihmal edilmiş olduğunu düşünen vatandaşlarımız bilgilendirilmelidir. Evlatlarımız, ihmallere ve baştan savma anlayışa kurban verilemeyecek kadar en önemli değerlerimizdir.”

“Deprem araştırmalarına yeterince önem verilmediğini Balıkesir için de görüyoruz. Balıkesir ve ilçelerini tehdit eden diri faylar bulunduğunu uzmanlar sık sık dile getiriyor. Bu fayların deprem potansiyellerini ortaya koymak amacıyla çalışmalar yapılıyor ama yetersiz olduğunu herkes biliyor. Daha hassas çalışmalara yapılmalı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda çalışmalarını duyuyoruz fakat yetersiz olduğunu da biliyoruz. Hassas çalışmalara Büyükşehir Belediyesi liderlik etmeli, bilim insanları, sivil toplum örgütleri ve bu alandaki her oluşumla birlikte hareket edecek koordinasyonun merkezinde olmalı.”

CHP’li Akın, Marmara ve Van depremlerinde yaşanan benzer acıları yeniden yaşamamak için başta devlet olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların gereğini yapmasını, toplum olarak da herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.