BALIKESİR’İN ESKİ İLKOKULLARI « 10Balikesir

11 Mayıs 2021 - 07:32

BALIKESİR’İN ESKİ İLKOKULLARI

BALIKESİR’İN ESKİ İLKOKULLARI
Son Güncelleme :

22 Şubat 2019 - 17:19

66 views

Sevgili 10 Balıkesir okurları; bu hafta sizlere Balıkesir’in dört eski ilkokulunu anlatacağız.

Hacı İlbey İlkokulu

Hacı İlbey İlkokulu, 1896’da inşa edilmiş ve Guraba Hastanesi olarak hizmete girmiş bir yapıdır. 1897’deki büyük Balıkesir depremi sonrasında ayakta kalmış nadir yapılardan biridir. Depremde yaralananlar burada tedavi görmüşlerdir. Kitabesinde mimarının, Rum asıllı vatandaşımız Kalidis olduğu yazmaktadır. Yıllarca hastane olarak hizmet veren bu yapı, Millet Hastanesinin inşasından sonra okula dönüşmüştür. Cumhuriyet yıllarında Hacı İlbey İlkokulu olarak kullanılmış, ilköğretim sekiz yıla çıkınca ilkokul görevi sona ermiştir. Bu görevinden sonra uzun yıllar Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılmış, daha sonra Balıkesir, büyükşehir olunca iki merkez ilçesinden biri olan Karesi’nin kaymakamlık binası olarak hizmet vermektedir.

Hacı İlbey, Osmanlıların Rumeli fetihlerinde büyük hizmetler vermiş bir Türk kumandanıdır. Balıkesir’de doğmuştur. Karesi Beyi Dursun Beyin veziri mertebesine ulaşmış, Karesi Beyliği Osmanlı Devletine dahil olunca, Osmanlı Beylerinden biri olmuştur. Daha sonra Serasker olan Hacı İlbey 1364 yılında vefat etmiştir.

 

Alişuuri İlkokulu

Kurucusu ve hamisi müftü Alişuuri Efendidir. O yıllarda Balıkesir’de bir vakıf kuran Alişuuri Efendi,vakfa zeytinlikler ve arsalar tahsis etmiş ve o vakfa ait bir arsaya Alişuuri İlkokulunu inşa ettirmiştir. Cumhuriyet yıllarında da uzun süre ilkokul olarak hizmet veren bu okul, yeni ve metrekare olarak büyük bir yapıya kavuşmuş ve günümüzde de Alişuuri İlköğretim okulu olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Alişuuri Efendi, Balıkesir eşrafından olup, Osmanlı genelinde tanınan bir din adamıdır. Eski Karesi vilayetinde bir vakıf kurmuş, tüm taşınmaz mallarını arsa, zeytinlik vs. bu vakfa hibe etmiş bir kişidir. 1841-1852 yılları arasında İstanbul’da çeşitli medreselerde müderrislik yapmıştır. Daha sonra Balıkesir’e dönerek medrese ve kitaplıklar kurmuş,imar işlerinde öncülük etmiş, halk arasında ‘’koca müftü’’ olarak tanınmış ve sevilmiş bir kişidir. 1864 yılında vefat etmiştir. Alişuuri İlköğretim okulunun karşısında kendisi ve ailesinin mezarları bulunmaktadır

Güllü Mektebi

İnşa edildiği yıllarda, bahçesinde güller yetiştirildiği için Balıkesirliler tarafından Güllü Mektebi İsmi verilmiştir. Daha sonra ünlü şair Namık Kemal’in ismini alan ilkokul, 80’li yıllarda yenilenen binada günümüzde de Namık Kemal İlkokulu olarak hizmet vermektedir.

Kayabey İlkokulu

Uzun yıllar evvel mütevazı bir binada açılan ilkokul, Kayabey İlkokulu olarak hizmet vermiş bir mahalle okuluydu. Geçtiğimiz senelerde büyük bir yapı olarak yeniden inşa edilen okul, Kayabey Şehit Ferruh Kulaoğlu Ortaokulu olarak öğrenim hizmetine devam etmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.