BALIKESİR’İN ESKİ YAPILARI « 10Balikesir

17 Nisan 2024 - 11:31

BALIKESİR’İN ESKİ YAPILARI

BALIKESİR’İN ESKİ YAPILARI
Son Güncelleme :

15 Şubat 2019 - 14:31

343 defa

FİKRİ SOYLU

Sevgili 10 Balıkesir Gazetesi okurları, Balıkesir’in dört eski görüntüsünü yeni görüntüleriyle karşılaştıracağız.

Ali Hikmet Paşa Köşkü

Cumhuriyetin ilk yıllarında Millet Hastanesi olarak hizmet veren bina, Balıkesir Lisesi arkasındadır. Daha sonralarda Ali Hikmet Paşa Balıkesir’de hizmet verdiği yıllarda karşısına bir dinlenme tesisi yaptırmış ve bu tesisin adı halk tarafından Ali Hikmet Paşa Köşkü olarak anılmaya başlanmıştır. Millet  Hastanesi daha sonra Askeri Hastane olarak 2017 yılına kadar hizmette bulunur ve iki yıldan beri Balıkesir Devlet Hastanesi Turgut Solak Binası olarak hizmet vermektedir

    

Eski Kız Mektebi (Kız Ortaokulu)

1920’lerden beri kız mektebi olan çok eski yapı, işgal yıllarında rahibe okulu olarak hizmet vermiş eski bir okuldur. 60’lı yıllarda Ticaret Lisesi geçici bir süre burada eğitim vermiş, daha sonra Dumlupınar İlkokuluna dönüştürülmüş ve o yıllarda bina yenilenmiştir. Sonraki yıllarda ise bina, Kız sanat okuluna dönüştürülmüştür. Şimdilerde, okul yeniden inşa görmüş ve Karesi Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu olarak hizmet vermektedir.

     

Mutasarrıf Ömer Ali Bey Meydanı ve Şadırvan

1960’lı yıllara ait bu görüntü, o yıllarda şadırvanın arkasında görünen beton binanın altında eser pasajı vardır. Bugünlerde her taraf beton binalar ve iş merkezleri ile dolmuştur. Çok şükür şadırvan günümüze kadar korunabilmiştir ancak çeşmeleri kırık ve bakımsız bir durumdadır.

          

Eski İzmir Yolu (Sındırgı Caddesi)

Fotoğrafta görünen Eski İzmir Caddesi, 1930’lu yıllara ait bu görüntünün sağ tarafında parmaklıkların olduğu yer İnhisarlar İdaresi’nin (Tekel Müdürlüğü) olduğu binadır. Caddenin arkasında ve solunda hiçbir yapı görünmeyen alan bugünlerde beton yapılarla dolmuştur. Solda görünen bina Milli Eğitim Müdürlüğü binasıdır. Görüntünün sağında görülen bina ise eski Tekel Müdürlüğü şimdiki Altıeylül ilçesi kaymakamlığı olarak hizmet vermektedir. Bu bina çok eski bir yapı olduğundan dolayı koruma altına alınmıştır.

            

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.