BEST İK MÜDÜRÜ SÖNMEZ’DEN İKİ YENİ KİTAP « 10Balikesir

3 Ekim 2023 - 00:46

BEST İK MÜDÜRÜ SÖNMEZ’DEN İKİ YENİ KİTAP

BEST İK MÜDÜRÜ SÖNMEZ’DEN İKİ YENİ KİTAP
Son Güncelleme :

23 Ağustos 2019 - 11:00

Balıkesir’in en büyük sanayi kuruluşu olan BEST A.Ş’ den başarılı çalışmalarıyla tanıdığımız, aynı zamanda PERYÖN GÜNEYMARMARA Yönetim Kurulu Üyesi olan ve Balıkesir İnsan yönetimi Platformu (BALİP) kurucularından olan  İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Orhan Sönmez  iş hayatına yeni başlayanlara yardımcı rehberlik edecek ve kariyer yapmayı hedefleyen üniversite öğrencilerinin ellerinden düşürmeyecekleri iki yeni kitaba imza attı. İş hayatına yeni giren gençlerin uyumlu ve verimli çalışmalarının hem kendileri hem de işyerlerinin karlılık ve başarısı için önemli olduğunu belirten Sönmez, sektörün içinden biri olarak bu konuda gençlerle deneyimlerini paylaşmanın bir sosyal sorumluluk olduğunun altını çizdi. Her yıl  yaklaşık 300 000 yeni mezunun iş hayatına atıldığının altını çizen Sönmez, yazdığı kitabın bu gençlere mentörlük yapmak amacıyla kaleme alındığını ve benzer bir kaynağın olmadığını belirtti.

Her yıl 400 000 civarında gencin üniversiteye girdiğini de belirten Sönmez,” gençler iş hayatının kendilerinden ne beklediğini bilmiyor, bu dört yıl da göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Başarılı Bir Kariyer İçin Üniversite Hayatını Kullanma kılavuzu’vnu  aileleri için, kendileri için, firmalar için ve ülke için bir umut ve değer olan bu gençlerimizin kendilerini doğru yetiştirmeleri için bir rehber olarak hazırladım” şeklinde konuştu.

Doğru yetişmiş insan kaynağının ülkelerin geleceği ve katma değerin teminatı olduğunu belirten Sönmez, doğru yetişmiş insan kaynağı için Lise ve Üniversite yıllarında gençlerin kendilerine kattıklarının önemli olduğunu vurguladı.

 

 

İş hayatında işin bir bütünün parçası olduğunu ifade eden Sönmez , “Başarılı bir kariyer yolculuğu lise son sınıfta üniversite tercihinizle başlar. Bu seçimi yeteneklerine ve ilgilerine göre yapanlar ileride ne yaparlarsa yapsınlar mutlu ve başarılı olurlar. Hazırlığı da sayarsak beş yıllık üniversite eğitimi göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Hayatınızın bu kısa ama güzel döneminde yapıp ettiklerinizi bir ömür boyu yanınızda taşırsınız. Çoğu insan farkında değildir ama üniversite bitip iş hayatına atılmaya karar verdiğinizde sizin gibi bu yola çıkan binlerce aday arasında sizi farklı kılan şey o beş yılda diğerlerinden farklı olarak ne yaptığınız, kendinize neler kattığınızdır. İş hayatında “iş” işin çok küçük bir kısmını oluşturur. Ne yaptığınız değil onu nasıl yaptığınızdır sizi farklı kılacak olan. İş Hayatının bir çok yazılı olmayan kuralı vardır. Kimse size bu kurallardan bahsetmez. Ama herkes sizi bu kurallardan sorumlu tutacaktır. Kariyer yolculuğunuza başladığınızda bu kuralları bildiğiniz varsayılır, ama bir çok kişi bu kurallara dair hiç birşey bilmeden bu yolculuğa başlar. Kimimiz bu kuralları ilk 5 yılda öğreniriz, bazılarımız bunlara direnerek ızdırap çeker, kimimiz bu kuralları asla öğrenemez ve sorumluluğu hep başkalarına attığı başarısızlık hikayelerinin aktörü olur” şeklinde konuştu.

SBF Kamu Yönetimi Mezunu olan ve Bilgi Üniversitesi Endüstriyel Psikoloji Master’ı bulunan Sönmez’in daha önce yayınlanmış 4 kitabı bulunuyor. Sönmez İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor.

İş Hayatı 101 Yeni Başlayanlar İçin El Kitabı ve Başarılı Bir Kariyer İçin Üniversite Hayatını Kullanma Kılavuzu isimli kitaplar İnternette bütün kitap mağazalarından satın alınabilir durumda.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.