BİZ BUNA ÖLÜCÜLÜK DİYORUZ « 10Balikesir

26 Mayıs 2024 - 16:01

BİZ BUNA ÖLÜCÜLÜK DİYORUZ

BİZ BUNA  ÖLÜCÜLÜK  DİYORUZ
Son Güncelleme :

12 Kasım 2020 - 23:12

108 defa

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, VATANDAŞIN BİNASINI “DEPREM RİSKİ TAŞIYOR” BAHANESİYLE DAİRE PARASINA KAMULAŞTIRIP ARSAYI KAPMAYI PLANLIYOR…

 

Balıkesir’in gayrimenkul değerini yükseltmekle övünen Büyükşehir Belediyesi, halkın malı olan arsaları uçuk kaçık fiyatlarla satarken, iş vatandaşın binasına – arsasına gelince değer düşürmeyi, ölü fiyatına kapatmayı uygun görüyor. İşte bunun bir örneği. Şehrin merkezi noktasında, Subay Orduevi’nin karşısındaki binayı deprem riski taşıyor diyerek yıkıp arsayı kamulaştırmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi, mülk sahibi üzerinde medya baskısı oluşturuyor, algı operasyonları yapıyor ve neredeyse daire fiyatına uhdesine geçirmeye çalışıyor.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibinin Toplu Taşıma Merkezi ile ilgili hedef planı doğrultusunda, Pınar Sokak’taki yapının kamulaştırılması gündemde. Deprem riski taşıdığı ileri sürülen yapı, Millikuvvetler ile Gazi Bulvarı’nı birleştiren, Balıkesir’in en değerli noktasında yer alıyor. Balıkesir’de 1999 öncesinde yapılan binlerce binanın deprem riskini göz ardı eden Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırmayı planladığı binanın deprem riskine odaklanmış durumda. Büyükşehir’in kamulaştırma için belirlediği rakam ise sadece 2 milyon lira.

 

 

Millikuvvetler Caddesi ile Gazi Bulvarı’nı birbirine bağlayan Pınar Sokak’ta, Subay Orduevi’nin kullandığı otoparkın hemen yanındaki bina bir süredir Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminde.

Toplu Taşıma Merkezi ile ilgili yeni planlar yaptığı bilinen, ancak nasıl bir plan hazırlandığını kamuoyunun bilmediği bölgede yaya üstgeçidi yapılacağı söylentileri var. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nden hedef proje hakkında resmi bir açıklama yapılmış değil.

Büyükşehir Belediyesi, Pınar Sokak’taki yapıyı, hedef projenin uygulanabilmesi için kamulaştırmaya karar verdi. Ancak mülk sahipleri ile bu konuda anlaşılamıyor. Büyükşehir Belediyesi, şehrin merkezindeki binayı, “depreme dayanıklı değil, çatlak patlak var” bahanesiyle ucuza kamulaştırıp arsayı uhdesine geçirmenin derdinde.

 

MÜLK SAHİBİNE MEDYA BASKISI

Vatandaşla karşı karşıya gelip ‘gönül belediyeciliği’ imajına toz kondurmak istemeyen Büyükşehir Belediyesi, bazı gazeteleri devreye sokarak mülk sahiplerine mahalle baskısı uygulamayı tercih ediyor. Gazetelere yaptırılan ‘özel’ haberlerde binanın depreme dayanıksız olduğu, kolon ve kirişlerde eksiltme yapıldığı iddiaları gündeme taşınıyor. Bu yayınlarda, Büyükşehir Belediyesi’ndeki ilgili daire başkanlarının tavırları da sorgulanıyor; böylece yapının yıkılarak arsanın kamulaştırılmasında güya medya yoluyla Büyükşehir’in üstünde kamuoyu baskısı varmış algısı yaratılmaya çalışılıyor.

 

YAPIYLA İLGİLİ RİSK TESBİTİ VAR MI?

Balıkesir’de 1999’da meydana gelen büyük Marmara depreminden önce yapılan tüm binalar ‘riskli’ kabul ediliyor. 1999 öncesindeki imar mevzuatına göre yapılan binaların tümü kağıt üstünde riskli. Söz konusu yapı da bu kapsamda deprem riski taşıyor. Mülk sahiplerine yapılan kamulaştırma baskısı deprem riski üstüne kurgulanırken, asıl amaç TTM ile ilgili yapılacak düzenleme kapsamında yapının bulunduğu arsayı hedef projeye dahil etmek.

 

SADECE O BİNADA DEĞİL,  DEPREM TEHLİKESİ ŞEHRİN HER YERİNDE!

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, Pınar Sokak’taki yapının deprem riski taşıdığı iddia edilen yapıdan test için karot almak istiyor. Depreme dayanıksız olduğu tesbit edildiği söylenen yapı hakkında ortada resmi bir rapor da bulunmuyor.

Mülk sahiplerine karot baskısı yapan Büyükşehir Belediyesi’nin aynı duyarlılığı 1999 öncesinde yapılan diğer binalar için neden göstermediği de merak konusu. Zira deprem riski sadece Pınar Sokak’taki binada değil, Balıkesir’in her yerinde…

Mülk sahipleri ve avukatı, Büyükşehir Belediyesi’nin karot alma girişimine karşı çıkıyor. Bu konuda yetkili kurumun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olduğunu belirterek Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir uygulama yapamayacağını ifade ediyorlar.

 

BÜYÜKŞEHİR ARSAYI UCUZA  KAPATMA NİYETİNDE!

Büyükşehir Belediyesi konuya deprem riski üzerinden bakarak kamulaştırma işini ucuza getirmeyi planlıyor. Bu konuda mülk sahiplerine teklif edilen rakamın 2 milyon TL olduğu belirtiliyor. “Balıkesir’in gayrimenkul değerini yükseltmekle” övünen Büyükşehir yönetimi, Balıkesir’in merkez noktasındaki bu değerli alanı ‘risk’ iddiasıyla değersizleştirip ucuza kapatma niyetinde. Oysa değerli olan bina değil, arsa. Subay Ordevi’ne komşu, Millikuvvetler Caddesi ile Gazi Bulvarı’nin buluşma noktasında, arka kısmında Şeyh Lütfullah Camii gibi tarihi bir değerin yer aldığı arsanın gerçek değeri 2 milyon lira olmamalı.

Mülk sahipleriyle oturulan pazarlık masasında anlaşmaya varamayan Büyükşehir Belediyesi, gazete manşetleriyle, mahalle baskılarıyla, algı operasyonlarıyla zaman kaybetmek yerine, kamulaştırılması planlanan arsaya hak ettiği değeri verip sorunu çözmeli. Mülk sahiplerinin 7 milyon TL talep ettiği belirtiliyor. Balıkesirli’nin malı olan arsalara çok daha yüksek bedeller biçip satışa çıkaran Büyükşehir Belediyesi, konu vatandaşın arsası – binası olunca gayrimenkulleri değersizleştiriveriyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.