BORSA’DAN AÇIKLAMA: AYÇİÇEĞİNİN YÜZDE 50’Sİ RUSYA, YÜZDE 14.6’SI UKRAYNA’DAN « 10Balikesir

14 Haziran 2024 - 21:50

BORSA’DAN AÇIKLAMA: AYÇİÇEĞİNİN YÜZDE 50’Sİ RUSYA, YÜZDE 14.6’SI UKRAYNA’DAN

BORSA’DAN AÇIKLAMA: AYÇİÇEĞİNİN YÜZDE 50’Sİ RUSYA, YÜZDE 14.6’SI UKRAYNA’DAN
Son Güncelleme :

11 Mart 2022 - 16:24

Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erdoğmuş,  “Yağ ve yem sanayiinde kullanılan ayçiçeği ve mısır üretimi iç tüketime yeterli gelmemekte, bu nedenle de ithalat yapmak zorunda kalmaktayız.Pandemi ve yaşanan döviz sıkıntısının üzerine, en büyük tedarikçilerimiz olan Rusya ve Ukrayna savaşının eklenmesi, yerli üretimin önemini hepimize bir kez daha hatırlattı” dedi.

 

Borsa Başkanı Ersin Erdoğmuş şu bilgileri verdi:

“TÜİK ve Tarım Orman Bakanlığı’nın verilerine göre; Ayçiçeği üretiminde yıllık 2,4 milyon ton üretim ve 3,3 milyon ton ithalat, Mısır üretiminde ise 6,8 milyon ton üretim ve 2,7 milyon ton ithalat yapılmaktadır. Ayçiçek ithalatının %50,6’sı Rusya’dan, %14,6’sı ise Ukrayna’dan yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Mısır ithalatının %54,8’i Rusyadan, %29’u Ukrayna’dan yapılmaktadır. İfade ettiğim üretim ve ithalat rakamları ile ithalat yaptığımız ülkelerin Savaşan iki ülke olması; üretim açığının, yerli üretimle karşılanması gerektiğini ve konunun aciliyetini göstermektedir.

 

Yöremizde Buğday ekilişleri büyük ölçüde yapıldı, ancak önümüzdeki ay mısır ve ayçiçeği ekilişleri yapılacak, sezonda üreticilerimizin tarlalarını boş bırakmadan ekim yapmaları için, Devletimizin; tüm imkanlarını kullanarak; ilave Gübre/Mazot destekleme primi uygulaması yapmasının yanında 2022 ürün alım fiyatlarını şimdiden açıklaması, büyük önem arz etmektedir.”

 

Ülkemizde her tür üretim koşullarının mevcut olduğunu vurgulayan ve üreticilerimizin tarımsal ve hayvansal üretim girdilerinden bilhassa mazot ve gübre fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar nedeniyle zor durumda olduğunu, Devletimiz tarafından; kısa, orta ve uzun dönemler için stratejik kararların alınarak uygulamaya geçilmesinin ve üretim seferberliği başlatmasının önemini belirten Başkan Erdoğmuş,  “Milletimizin bekası üretime bağlı” dedi. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.