BU ACIYI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ? « 10Balikesir

8 Aralık 2021 - 10:28

BU ACIYI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ?

BU ACIYI UNUTMAK MÜMKÜN MÜ?
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2019 - 15:26

 

CHP MİLLETVEKİLİ ENSAR AYTEKİN

“26 yıl önce bugün aydınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız karanlık zihniyetin kurbanı oldu. O günden bu yana Madımak ’ta yanan ateşi adalet arayışımızla bir nebze olsun söndürmeye çalıştık.

Biliyoruz ki bu acının bir tarifi yok. 26 yıldır katliamda yiten canlarımızın sevdiklerinin adalet arayışına şahidiz. Ne yazık ki 2 Temmuz 1993 yılından bu yana yaşananlar vicdanımızı derinden yaralamıştır. Öyle ki 33 sanıktan 13’ü serbest bırakılmış, 7 firari sanık hala bulunamamıştır. Davanın zaman aşımına uğraması ise ailelerin adalet arayışına darbe vurmuştur.

“Vicdanlarda Zaman Aşımı Olmaz”

 Ancak kimilerinin unuttuğu gerçek ise şudur: Halkın vicdanında zaman aşımına yer yoktur. Katliamdan bu yana kanayan yara sadece ailelerin değil, bu toplumun da yarasıdır. Bu nedenledir ki yüreğimizde sönmeyen yangına inat hala yan yanayız. Menekşelerin, Hasretlerin, Korayların, Metinlerin ve daha nicelerinin de yoldaşıyız.

Bugün bir kez daha katliamda yitirdiklerimizi saygı ve özlemle anıyorum. Biliyoruz ki unutmak aynı katliamlara davetiye çıkarmak anlamına gelir. Bu nedenle ne unutacak ne de affedeceğiz.”

 

CHP MİLLETVEKİLİ FİKRET ŞAHİN

26 yıl önce tanık olduğum Madımak Katliamında yaşamlarını kaybedenleri saygı ve rahmetle anıyorum. Kaybettiğimiz İnsanlarımızın aydınlık yüzleri, sebep olanların karanlığını yok edeceğine olan inancımla ülkemizin bir daha böyle acı yaşamamasını diliyor, siz değerli hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum…

 

EDREMİT BELEDİYE BAŞKANI S. HASAN ARSLAN

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, bir mesaj yayınlayarak 2 Temmuz 1993 tarihinde meydana gelen Sivas katliamında hayatını kaybedenleri andı.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan yayınladığı mesajda; 26 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta yaşanan olaylarda Türkiye’nin sanatçıları, yurttaşları ve aydınlık yüzleri olan 37 vatandaşın katledildiğini ifade etti. Başkan Arslan, “2 Temmuz 1993’te ülkemizin aydınlarına ve sanatçılarına yapılan hain saldırı,  ülkemiz ve insanlık tarihi için kara bir lekedir. Madımak’ta yakılarak ağır bir bedel ödeyen ve bu toplumun aydınlanmasında pay sahibi olan düşünürler, yazarlar, aydınlar, demokratlar bizim yiğitlerimizdir. Sivas’ta yanan alevlerden geriye büyük bir utanç tablosu kalmıştır. Madımak’ta 26 yıl önce yanan ateş yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Aynı acıların bir daha yaşanmaması dileğiyle Sivas’ta sadece kimlikleri ve düşünceleri nedeniyle katliama tabi tutulan değerli canlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

 

CHP MİLLETVEKİLİ AHMET AKIN

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkanı Başdanışmanı Ahmet Akın, “Sivas katliamı insanlık suçudur ve bu suç tarihimizdeki kara bir lekedir” dedi.

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli katliamında hayatını kaybedenler anılıyor. CHP’li Ahmet Akın, 2 Temmuz katliamında şair, yazar, sanatçı, aydın 35 insanımızı yitirmenin acısını 26 yıldır toplum olarak yaşadıklarını ifade etti. Ahmet Akın, şöyle devam etti:

“Sivas’ta yaşanan bu acıdan toplum olarak çok önemli dersler çıkarmamız gerekiyor. Sivas katliamının yüreklerde bıraktığı acı hala canlılığını koruyor. Sivas katliamı davası sürecinde yaşanan hukuksuzluklar milletimizin adalete inancını sarsmış ve milletimizin vicdanlarını yaralamıştır. Madımak’ta yaşanan olaylar insanlık suçudur. İnsanlık, bu suçu işleyenleri ve örtbas etmeye çalışarak adalete inancı yok edenleri asla ama asla affetmeyecektir.

Bizler birlik ve beraberliğimizden aldığımız güçle Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkeleri ile Cumhuriyetimize sahip çıkacak, bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için birbirimize daha çok sarılacağız.

26 yıl önce Sivas katliamında yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyor ve yakınlarını yitirmiş olanların hiç dinmeyen acılarını paylaşıyorum.”

 

CHP 26. DÖNEM MİLLETVEKİLİ MEHMET TÜM

Bu gün 2 Temmuz, Madımak katliamının 26.yıl dönümü…
Eli kalem tutan, saz tutan, şiirler türküler söyleyen davası sevgiden barıştan öteye gitmeyen 35 can diri diri yakıldı…2 Temmuz 1993’te Sivas’ta direnişin simgesi olan Pir Sultan Abdal’ı anmak için düzenledikleri şenliklerde, barış ve kardeşlik savunucuları ülkemizin aydınlık yüzünü temsil eden 35 aydın ve sanatçısının diri diri yakılarak katledilmesiyle ülkemiz acıya boğuldu. 2 Temmuz’da 35 canla birlikte vicdanlar da kül oldu. Sanıklar ve savunucuları AKP iktidarı döneminde, ödüllendirilerek milletvekili yapıldı, bakanlık koltuklarına oturtuldu. Bazı sanıklar ise kaçak denilip geçiştirilerek hakim karşısına bile çıkartılmadı. En son zamanaşımı bahane edilerek sanıklar hesap vermekten de kurtuldu. Sivas Katliamı AKP’yle devam etti; AKP katliamcıları korudu, kolladı, hesap vermekten kurtardı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi dönemin başbakanı kendi yargısının verdiği zaman aşımı kararına hayırlı olsun diyerek tüm vijdanları bir kez daha kanatmıştır. Halbuki insanlık suçu işlenmiş olan bir olayda zaman aşımı olması söz konusu bile olamaz. Fakat bu olay bize bir kez daha ülkemizde gerçek demokrasi manzarasını, hukuksuzluğu ve adaletsizliği göstermiş oldu.
 2 Temmuz’da yakılan ve katledilen sadece 35 can değil, tüm insanlıktır. 2 Temmuz, Türkiye tarihinin utanç ve ibret günü, Türkiye’nin ortak acısıdır.  Bu gün hala alevi evlerine işaret koyanlar, cem evlerini ibadethaneden bile saymayanlar, Alevileri toplumsal yaşamın her alanında dışlayan ve ötekileştiren bu zihniyetten kurtulmadan ne yazık ki insanlığın barışa ve hoşgörüye olan inancı da güçlenmeyecektir. Biz, CHP olarak, asla kin tutmak veya öç almak için değil; bir insanlık utancının ortadan kalkması, insanlığa olan inancın yeniden tesis edilmesi, toplumsal hafızamızın sinmeyen acılarla değil, katliamlarla yüzleşen ve bunların yarattığı toplumsal tahribatı iyileştiren bir mantıkla hareket edilmesini savunuyoruz. Bizler bu zihniyete karşı, yoksulluğu, yolsuzluğu, adaletsizliği ve ayrımcılığı bitirene dek mücadelemize artarak devam edeceğiz.
 Bu duygu ve düşüncelerle, 2 Temmuz’da Sivas’ta yakılarak katledilen tüm sanatçı, aydın ve canları saygıyla ve özlemle anıyorum. Sivas katliamını gerçekleştirenler, doğrudan ya da dolaylı destekleyenler, katillere arka çıkanlar şunu bilsin ki, Sivas’ı unutmayacağız ve unutturmayacağız. Ülkemizde yaşayan tüm insanlara, yönelik her türlü ötekileştirme, yok sayma, toplumsal hafızasını silmeye çalışma ve asimilasyon politikalarına karşı tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.