BU NASIL SEÇİM? « 10Balikesir

19 Ağustos 2022 - 01:26

BU NASIL SEÇİM?

BU NASIL SEÇİM?
Son Güncelleme :

17 Mayıs 2019 - 15:51

Türkiye Belediyeler Birliği’nde Balıkesir’i temsil edecek delegasyonun seçimi için Salih Tozan Kültür Merkezi’nde bir araya gelen Belediye başkanları ve meclis üyeleri, hazirun listelerinin kontrolü sırasında birbirine girdi. AK Partili üyelerin haziruna müdahale ettiği bir ortamda Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler devreye girdi. Deveciler’in “sahte vekalet olmasın” sözü AK Partilileri çıldırttı. Bazı Meclis üyeleri Deveciler’in sözüne sert tepki gösterdi. Bu arada Büyükşehir Başkan Yardımcısı Yasin Sağay devreye girdi. Sağay, orucun da etkisiyle önce Deveciler’e sert çıktı, ardından CHP İl Başkanı Serkan Sarı ile neredeyse yumruk yumruğa girecek pozisyona geldi. Sağay, “terbiyesizlik yapma Serkan” diye bağırınca, Sarı ve Sağay arasında sert tartışma yaşandı. Hazirun kavgasının ardından salonda bir de seçim tartışması yaşandı. Balyalı MHP’li üyelerin çifte vekaleti ortalığı karıştırırken, AK Parti’nin listesi 200, muhalefetin listesi ise 192 oy aldı.

 

Video oynatıcı

00:00
02:57

 

 

Türkiye Belediyeler Birliği üyeliklerinin belirlendiği seçimlerde Balıkesir’deki belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri birbirine girdi. Daha hazirun listelerinin kontrolünde tartışmanın yaşandığı seçimlerde Balya MHP’li Belediye Meclis Üyelerinin iki ayrı gruba verdiği vekâletnameler seçim sonuçlarının değişmesine neden oldu. 392 hazirunlu seçimde 200 oy alan AK Parti’nin listesi kazanırken, CHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti’nin listesi 192 oy aldı. Oy sayımı sonucunda 1 oy geçersiz görülürken, Balya’da kullanılan mükerrer oyların ikisi iptal edildi. Seçimde hazirun sayısından çok oy kullanıldığı görüldü. Seçim sonunda birliği 5’i belediye başkanı 2’si de belediye meclis üyesi olmak üzere 7 üye seçildi.

 

BU NE ÖFKE YASİN SAĞAY?

Türkiye Belediyeler Birliği’ne üye seçimi tartışmalarla başladı. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler hazirun listelerini kontrol eden AK Partili belediye meclis üyeleriyle tartıştı. Hazirun listesinin başındaki kalabalığa ‘sahte vekalet olmasın’ uyarısında bulunan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’e AK Partili Yasin Sağay tepki gösterdi. Sağay  kendisine ‘hırsızlık yapmayın’ dediğini iddia ederek, Deveciler’in hazirun listesini incelemesine engel oldu. Bu arada Marmara Adası Belediye Başkanı Süleyman Aksoy Ali Kemal Deveciler’in her zaman gerilim çıkardığını belirtti. CHP ve İYİ Parti İl başkanlarının devreye girdiği tartışmada bu kez Yasin Sağay CHP İl Başkanı Serkan Sarı ile tartıştı. Sarı’ya ‘terbiyesizlik etme Serkan‘ diye seslenen Yasin Sağay’a  Serkan Sarı da cevap verince ortalık iyice gerildi. Tartışmayı başlatan Ali Kemal Deveciler bu sefer tartışmanın sona ermesini istedi. Tartışma tarafların hep birlikte hazirun listelerinin başından ayrılmasıyla son buldu.

 

BALYA İÇİN İKİ KEZ OY KULLANILDI İDDİASI

Hazirun listesinin başında tartışma yaşanmasının ardından oy kullanma işlemine geçildi. Oy kullanımı sırasında Balya’nın MHP’li belediye meclis üyelerinin hem AK Partili üyelere hem de CHP’li Belediye Başkanı Orhan Gaga’ya vekalet verdiği görüldü. Seçimde Balya belediye meclis üyelerinin yerine iki kere oy kullanılmış oldu. Durumun ortaya çıkmasıyla birlikte her iki gruba giden oylardan birer taneleri geçersiz sayıldı.

 

SEÇİMİ AK PARTİ’NİN LİSTESİ KAZANDI

Hazirun listelerinin başında çıkan tartışmanın sonrasında seçim devam ederken iki liste yarıştı. Listelerdeki belediye başkan adaylarının dengelenmesi için AK Partili belediye başkanları ile CHP’nin belediye başkanları rakip listelerde yedeklerde yer aldı. Seçimde AK Parti’nin listesinde; Asil, Ramazan Bahçavan (Dursunbey Belediye Başkanı), İsmail Avcu (Bigadiç Belediye Başkanı), Ekrem Yavaş (Sındırgı Belediye Başkanı), Emin Ersoy (Havran Belediye Başkanı), İsmail Cankul (Kepsut Belediye Başkanı), Süleyman Aksoy (Marmara Belediye Başkanı), Recep Süzer (Belediye Meclis Üyesi), Yedekler: Yusuf Cengiz (İvrindi Belediye Başkanı), İbrahim Palaz (Gönen Belediye Başkanı), Nurettin Güney (Susurluk Belediye Başkanı), Ali Kemal Deveciler (Burhaniye Belediye Başkanı), İbrahim Dürmüş (Belediye Meclis Üyesi). CHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti’nin çıkardığı listede ise Asil üye olarak; Orhan Gaga (Balya Belediye Başkanı), M. İrem Himam (Gömeç Belediye Başkanı), Tancan Barcin (Manyas Belediye Başkanı), Ali Kemal Deveciler (Burhaniye Belediye Başkanı), Mesut Ergin (Ayvalık Belediye Başkanı), Nurettin Güney (Susurluk Belediye Başkanı), Özge Toygar (Belediye Meclis Üyesi), Özgür Çelebioğlu. Yedekler: Hasan Yapakçı (Belediye Meclis Üyesi), İsmail Avcu (Bigadiç Belediye Başkanı), Ekrem Yavaş (Sındırgı Belediye Başkanı), Turhan Şimşek (Savaştepe Belediye Başkanı), Mehmet Çetin (Belediye Meclis Üyesi).

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.