BÜYÜK ZAFER’İN 99. YILINI KUTLU OLSUN « 10Balikesir

19 Ocak 2022 - 16:11

BÜYÜK ZAFER’İN 99. YILINI KUTLU OLSUN

BÜYÜK ZAFER’İN 99. YILINI KUTLU OLSUN
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2021 - 20:01

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. İlk tören Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlarken daha sonra protokol ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen geçit töreniyle devam etti.

 

Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’ndaki ilk törende Balıkesir Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona eren törenin ardından Kuvayi Milliye Meydanı’nda geçit töreni gerçekleştirildi.

 

Kuvayi Milliye Meydanı’nda  resmi geçit töreninde Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Vekili Bakım Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Bakım Albay Dr. Tayfun Türkoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Daha sonra Askeri Bando eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin Öğretmen Yüzbaşı Muhammet  Mızrakçı konuşmayı yaparken, öğrenciler 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili şiirler okundu. Tören askeri birliklerin geçişi ile son buldu.

 

“Zaferin 99’uncu yıldönümünün onur ve gururunu yaşıyoruz”

30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde Öğretmen Yüzbaşı Muhammet Mızrakçı günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün mazisi kahramanlıklarla dolu Yüce Türk Milleti’nin ve Kahraman Türk Ordusu’nun kutsal vatan topraklarını işgal ederek milletimizi tarih sahnesinden silmeye kalkışan düşmanlara karşı tüm imkansızlıklara rağmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığı 30 Ağustos zaferinin 99’uncu yıldönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

“Ya İstiklal Ya Ölüm”

30 Ağustos Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla şahlanan bir milletin neleri başarabileceğinin, bağımsızlık ve onuru için neleri göze alabileceğinin en açık ispatıdır. Bilindiği üzere Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti işgale açık hale getirilmişti. Ancak Türk Milleti bu duruma sessiz kalamazdı. 19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan destansı bağımsızlık mücadelesi aziz milletimizin yokluklara rağmen sahip olduğu tüm imkanları seferber ederek donattığı ordumuz sayesinde 30 Ağustos’ta zaferle taçlanmıştır. Bu zaferle Yüce Türk Milleti en zor koşullarda dahi mucizeler yaratabildiğini, istiklal ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ispat etmiştir.

“Ağustos ayı Zaferler ayı”

Şanlı Türk tarihinde Ağustos ayı zaferler ayı olarak bilinmektedir. Malazgirt Zaferi, Çaldıran Savaşı, Mercidabık Zaferi, Belgrad’ın Fethi, Mohaç Zaferi ve 30 Ağustos Zaferinin kazanılması zaferler ayı söyleminin en güzel kanıtıdır. Nasıl ki Sultan Alparslan 26 Ağustos 2071 Malazgirt Meydan Muharebesi neticesinde kazanılan zaferle Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu tescillemişse Başkomutan Mustafa Kemal Paşa da yine bir 26 Ağustos günü başlayan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlandırarak tüm dünyaya bağımsızlık duygusunun yüceliğini göstermiştir. Bu zafer ile devletimizin yeniden inşa süreci başlatılmış ve ilelebet payidar kalacak yeni Türk Devleti’nin temelleri burada atılmıştır.

“Ölürsem şehit kalırsam gazi”

2 bin yıllık ordu geleneğine sahip, Orta Asya’dan Anadolu’ya, Akdeniz’e, Rumeli’ye coşup sellercesine akan, gücünü aziz milletimizin sevgi ve desteğinden alan Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri geçmişte olduğu gibi bugün de bayrak, vatan, devlet ve millet için “ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıyla aziz vatan toprağının hudut boylarında, üs bölgelerinde, karakollarında, harekat bölgelerinde ve uluslararası barışı korumak maksadıyla dünyanın birçok yerinde özveri ve üstün vazife anlayışıyla görevini yerine getirmeye devam etmektedir. Çünkü Türk Ordusu; ordu-millet ilkesini benimsemiş, Türk Milleti’nin ordusudur.

“15 Temmuz Büyük Taarruz’un ruhunun diri olduğunu gösterdi”

Şu unutulmasın ki millet olarak bundan 99 yıl önce Dumlupınar’da aziz şehitlerimizin mübarek kanlarını akıtarak vermiş oldukları destansı mücadele ruhuna bu gün de sahibiz. 30 Ağustos Zaferi özellikle bugün ülkemizin birliğine, dirliğine, bu topraklardaki varlığına kast eden terör örgütleri ve onların dış destekçileri için ders olmalıdır. 15 Temmuz menfur darbe girişimi karşısında milletimizin ortaya koyduğu tavır bu topraklarda Büyük Taarruz ruhunun ne kadar diri olduğunun en güzel göstergesi ve kanıtıdır.

“Rahmet ve minnetle anıyoruz”

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyeti’ni kanları ve canları pahasına kuran ve bizlere emanet eden başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş atalarımızın ve tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, kahraman gazilerimizin aramızdan ayrılmış olanlarını rahmetle, hayatta olanlarını ise şükranla anıyoruz. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.”

 

Törenlere Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Vekili Bakım Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Bakım Albay Dr. Tayfun Türkoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, CHP Milletvekilleri Ahmet Akın, Fikret Şahin, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, BAÜN Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, MHP Balıkesir İl Başkanı Ekrem Gökay Yüksel, İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.