BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE ESKİ DEFTERLER AÇILDI « 10Balikesir

15 Temmuz 2024 - 08:31

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE ESKİ DEFTERLER AÇILDI

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE ESKİ DEFTERLER AÇILDI
Son Güncelleme :

17 Şubat 2022 - 16:34

AK Parti Susurluk Meclis Üyesi İbrahim Dürmüş’le ilgili üyelikten düşürme kararı Büyükşehir Meclisi’nde sert tartışmalara neden oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Susurluk Belediye Meclisi’nin aldığı bu kararı vicdansızlık, hukuksuzluk olarak yorumladı. Yılmaz, “üyenin meclise gelmemesi partisini ilgilendirir, çoğunluk sizdeyse niye bundan rahatsız oluyorsunuz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

 

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu’nun geçen dönem Bandırma’yı temsilen Büyükşehir Meclisi’nde görev yapan Tolga Tosun ve Ozan Tüm’ün hiçbir toplantıya katılmadığını, o dönemki Büyükşehir Başkanı Edip Uğur’un, “bu kendi partilerinin sorunu” diyerek herhangi bir işlem yapmadığını hatırlattı. Avcu’nun bu sözleri üzerine Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, “o zaman gereğini yapsaydınız, niye yapmadınız” diye sordu. Meclis’te tartışma uzayınca Yücel Yılmaz on beş dakika ara verdi.

 

 

SUSURLUK’ta AK Partili Belediye Meclis Üyesi İbrahim Dürmüş’ün üyeliğinin devamsızlık gerekçesiyle düşürülmesi ulusal gündemin ön sıralarında yer alırken, bu konuda Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşanan sert tartışmalar da yine gündem olacağa benziyor.

Aynı zamanda Büyükşehir Meclis Üyesi olan İbrahim Dürmüş, üyeliğinin düşürülmesiyle ilgili Büyükşehir Meclisi’nde yaptığı konuşmada, kararı talihsizlik olarak niteledi, “bu kararı ilçe siyaset tarihine kara bir leke olarak görüyorum” dedi. Dürmüş, hukuk içinde her türlü adımı atacağını, konuyu yargıya taşıyacağını da belirtti.

Dürmüş’ün konuşması sonrasında Büyükşehir Meclisi’nde sert tartışmalar yaşandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “bu kararın Susurluk’a ne yararı, ne zararı var, bana bir anlatın” diye sordu. Yılmaz, bu kararı meclis üyesinin mensubu olduğu partinin vermesi gerektiğini, Meclis çoğunluğunun Millet İttifakı’nda olduğu Susurluk’ta, AK Partili İbrahim Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesinin tamamen siyasi bir karar olduğunu savundu.

 

YÜCEL YILMAZ: ÜYELİKTEN DÜŞÜRÜNCE ELİNİZE NE GEÇECEK?

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz şunları söyledi:

“Bu arkadaşı Meclis üyeliğinden düşürenler onun partisinden mi, değil? AK Parti ile ilgili bir konu bu. Bu karar Balıkesir’de içtihat olarak tarihe yazılacak. Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney tarihe geçecek. Başka bir siyasi partiden seçilen adamın devamsızlığı sizi niye bu kadar rahatsız ediyor? Kendi meclis üyeniz devamsızlık yapsa o zaman anlarız. O zaman bu yetkinizi kullanabilirsiniz. Meclis’te çoğunluğu olan bir Belediye Başkanı niye muhalefetteki birinin üyeliğini düşürüyor? Devamsızlığı hiç kimsede negatif etki uyandırmamış, yapacağınız yatırımlara olumsuz etkisi olmamış, bu işten elinize ne menfaat geçecek? Şimdi hukuksuz bir süreç başlıyor. Velev ki devamsızlık yapıyor, senin partinden değil ki, senin seçmenin değil. İç dünyanızı anlatın, kamuoyu bilsin. Balıkesir’deki siyasetin şekli bugünden itibaren değişiyor. Biz de bundan sonra aynı şekilde karşılık vereceğiz. Burada ciddi bir art niyet var. İbrahim Dürmüş kanser hastası olan annesinin sağlık durumu nedeniyle meclis toplantılarına katılamıyor. Ayrıca pandemi var. Bu iş sessiz sedasız olmayacak. Bunu bütün şehir duyacak, kimin ne niyet taşıdığı, ne yapmaya çalıştığı anlaşılacak. Siz meclis üyesini düşüreceksiniz, bize ‘yangına körükle gidiyorsun’ diyeceksiniz. Ne yapalım, haksızlığa göz mü yumalım?”

 

İSMAİL AVCU: GEÇEN DÖNEM TOLGA TOSUN VE OZAN TÜM BU MECLİS’E KAÇ KERE GELDİ?

Susurluk İYİ Parti Meclis Üyesi Ömer Öztürk, AK Partili İbrahim Dürmüş’ün üyeliğinin kanun hükümleri doğrultusunda düşürüldüğünü söylemesi sonrasında, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, bir önceki dönemde yapılan devamsızlıklara dikkat çekti; o dönem CHP’yi temsilen Meclis’te görev yapan şimdiki Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ve Ozan Tüm’ün Meclis’e hiç gelmedikleri halde üyeliklerinin düşürülmediğini kaydetti.

İsmail Avcu şöyle konuştu:

“1983’ten bu yana siyaset yapıyorum, meclislerde hiç böyle bir şey yaşamadım. Burada demokrasi ve hukuk katledildi. Bu hukuksuzluğa alet oluyorsunuz. Demokrasi diyorsunuz, cumhuriyet diyorsunuz; çok partili sistemi getiren biziz, siz açık oy gizli tasnif yaptırdınız; bu mu demokrasi? Bu millet sizi iktidar yapmıyor. Şu anda Bandırma Belediye Başkanı olan kardeşimiz burada oturuyor. Gidin geçen dönemin kayıtlarına bakın, Ozan Tüm, Tolga Tosun beş sene boyunca kaç kere meclise geldi, bu meclise ne katkıda bulundu, buyurun söyleyin. Geçerli mazeretleri olan insanı yok sayıp görevden düşürüyorsunuz.”

 

TOLGA TOSUN: O ZAMAN NEDEN GEREĞİNİ YAPMADINIZ?

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ise, İsmail Avcu’nun bu sözlerine tepki gösterdi. Tosun, “Susurluk’ta bir karar alınmış, olay bitmiş, hukuki süreç başlatılacak. Geçmişten örnek verip bana sataşıyorsunuz, o zaman gereğini yapsaydınız, neden yapmadınız?” diye sordu.

Tosun şöyle konuştu:

“Bizim üzerimizden algı yapılması hoş değil. Geçmiş geçmişte kaldı. Geçen dönemin dengesiyle bu dönem aynı değil. Geçen dönem Meclis başkanlığı koltuğunda Edip Uğur oturuyordu. Bu Meclis’i kaç kez yönetti? Meclis’e hiç gelmedi. Onları da örnek gösterin.”

Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesiyle ilgili sert tartışmaların yaşanması üzerine, Yücel Yılmaz oturuma on beş dakika ara verdi. Aradan sonra söz alan Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan, söz alarak Erdek seçimlerini hatırlattı. Yargı kararıyla görevden alınan Erdek eski Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın yerine Meclis içinden yeni bir başkan seçildiğini, Susurluk’taki olayı ‘AK Parti’nin iç meselesi’ olarak değerlendirildiğini, ancak AK Parti’nin seçim sonucunu bile bile Erdek’te başkan adayı çıkardığını söyledi. Arslan, “Bizim partinin meclis üyesi, size ne diyorsunuz. O zaman Erdek’te niye aday çıkardınız, CHP’nin açık ara oyları ortada, AK Parti niye buna saygı göstermedi” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.