ÇEVRECİ BELEDİYELERE ÇEVRE ÖDÜLLERİ « 10Balikesir

22 Haziran 2021 - 23:59

ÇEVRECİ BELEDİYELERE ÇEVRE ÖDÜLLERİ

ÇEVRECİ BELEDİYELERE ÇEVRE ÖDÜLLERİ
Son Güncelleme :

03 Aralık 2018 - 12:50

02 Aralık 2018 – 21:19

KURULUŞUNUN 10. Yılını kutlayan Edremit merkezli Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği, Çevre Dostu Belediye Başkanları Ödül Töreni düzenledi. Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, İzmir, Aydın, Denizli illerinden merkez ve ilçelerden 34 belediyenin üyesi olduğu EMARÇEB, çevre projeleriyle yönettikleri şehirlerin yaşam kalitesini yükselten 15 Belediye Başkanı’nı ödüllendirdi. EMARÇEB Başkanı Cahit İnceoğlu, Türkiye ve dünyada çevre alanında faaliyet gösteren tek Belediye Birliği ve Dünya Doğayı Koruma Birliği’ne üye olduklarını söyledi.

EGE ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği (EMARÇEB), yerel seçimler öncesinde son Meclis toplantısını Edremit’te yaptı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın evsahipliğinde Güre Ramada Otel’de gerçekleşen toplantıda, kuruluşundan bu tarafa EMARÇEB bünyesinde yapılan çalışmalar üye Belediye Başkanları ve Meclis Üyelerine aktarıldı.

EMARÇEB’İN

ÜYE SAYISI 34 OLDU

Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği’nden Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’ne dönüşen EMARÇEB’in üye belediye sayısı son katılımlarla birlikte 34’e yükseldi. Balıkesir’deki bazı ilçe belediyelerinin yanı sıra Aydın, Denizli, Edirne, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, İzmir illerinden de ilçe belediyelerinin üyesi olduğu Birlik bu yıl 10. Kuruluş yılını kutluyor.

Ege ve Marmara bölgelerinde yaşanan çevresel sorunların çözümü için mücadele eden EMARÇEB’e Akçay eski Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu Başkanlık ediyor. 2018’in son Meclis toplantısında üyelere seslenen Başkan Cahit İnceoğlu, altı ayda bir yapılan meclis toplantılarının sonuncusunun gerçekleştiğini, bundan sonraki toplantının yerel seçimlerden sonra yapılacağına dikkat çekti. İnceoğlu, yeniden aday gösterilen Belediye Başkanları’na seçimlerde başarı diledi.

 

  1. YIL ÇEVRE ÖDÜLLERİ

SAHİPLERİNİ BULDU

2019 programı ve gelecek yılın bütçesinin belirlendiği meclis toplantısının ardından EMARÇEB’in 20. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla hazırlanan (Yılın Çevre Dostu Belediye Başkanları) ödülleri de dağıtıldı. 34 üye belediyeye yıl içinde hazırlayıp yaşama geçirdikleri çevre projeleri konusunda çağrı yapıldığını hatırlatan Başkan İnceoğlu, bunların arasından 15 Belediye’nin hazırladığı projelerin jüri tarafından belirlenerek ödüle layık görüldüğünü belirtti.

İnceoğlu üye başkanlar ve meclis üyelerine hitaben yaptoğı konuşmada, EMARÇEB’in Türkiye ve Dünya’da çevre alanında faaliyet gösteren tek Belediye Birliği olduğuna dikkat çekti. Çevreye duyarlı yerel yönetimlerin EMARÇEB çatısı altında toplandığını, üye sayısının her geçen gün arttığını belirten İnceoğlu, “Kuruluşumuzun 10. Yılını çevre ödülleri ile taçlandırıyoruz. Çevresel sorunların her geçen çoğaldığı günümüzde, yerel yönetimlerin karlışatığı çevresel sorunların çözümü için var gücümüzle çalışıyoruz. Üye belediyelerimizin kendi bölgelerinde pek çok alanda çevre sorunlarıyla karşılaştıklarını biliyoruz. Daha az çevre sorununun yaşandığı şehirler hedefiyle mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu anlamda, belediyelerimizin yaşama geçirdikleri çevresel projeleri ödüllendiriyoruz. Amacımız belediyelerimizi yarıştırmak değil, başarılı projelerinin örnek alınması açısından tüm ülkeye duyurmak” şeklinde konuştu.

Birlik üyesi Belediye Başkanları da, sırasıyla kendi bölgelerinde yaşanan çevre sorunlarına dikkat çektiler.

EVSAHİBİ KAMİL SAKA’DAN

İMAR BARIŞINA SERT TEPKİ

EMARÇEB’in meclis toplantısı ve ödül törenine evsahipliği yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ise toplantıya katılan belediye başkanları ve meclis üyelerine seslendi. Başkan Saka, imar barışı konusunda tepki gösterdiği konuşmasında şunları söyledi: “İmar barışı dediler, bir yasa çıkardılar. Bu imar barışı değil, rant sağlamanın başka bir yolu. Ankara parayı alıyor, yasaya aykırı yapıların yıkım işini belediyelere yüklüyor. Belediye başkanları bu noktada hedef tahtası yapılıyor.”

Saka, imar rantına izin vermeyen Belediye Başkanları’nın taciz ve tehdit edildiğini, bazen silahlı saldırıya uğradıklarını da hatırlattı.

 

15 BELEDİYE BAŞKANI’NA

ÇEVRE ÖDÜLÜ VERİLDİ

EMARÇEB’in Çevre Dostu Belediye Başkanları adını verdiği ödül töreninde, Sefa Taşkın, Sedat Pekel, Bülent Baratalı, Sefa Sirmen gibi isimlerden oluşan jürinin belirlediği 15 Belediye Başkanı’na sırasıyla ödülleri verildi. Törende ayrıca ödül alan belediyelerin multivizyonla tanıtımları da yapıldı.

Çevre ödülüne layık görülen Belediyeler ve yaşama geçirdikleri projeler şöyle:

Ayvalık Belediyesi (Atatürk Koruluğu Mesire Alanı Projesi), Bergama Belediyesi (Atık Yönetimi Projesi), Denizli Bozkurt Belediyesi (Güneş Enerji Sistemleri Projesi), Çanakkale Belediyesi (Yeşil Yerel Yönetim Binası), Yalova Çınarcık Belediyesi (Turgut Özal Parkı Yenileme Projesi), Edremit Belediyesi (Çevre Bisiklet Yolu ve Yeşil Alan Düzenleme), Erdek Belediyesi (Atık Pil Geri Dönüşüm Projesi), Foça Belediyesi (Sokakların Trafiğe Kapatılması ve Yol düzenlemeleri), Tekirdağ Kapaklı Belediyesi (Rüzgar Enerji Santral Projesi), Çanakkale Karabiga Belediyesi (Kadınlar Hamamı Plajı ve Çevre Düzenlemeleri), Yalova Kaytazdere Belediyesi (Mavi Bayrak ve Çevre Bilinçlendirme Projesi), Çanakkale Kepez Belediyesi (Mavi Bayraklı Halk Plajı Düzenlemeleri), Aydın Kuşadası Belediyesi (Ada Göl Mesire Alanı ve Çevre Düzenlemesi Projesi), Çanakkale Küçükkuyu Belediyesi (Bisiklet Yolu Düzenleme Projesi), Edirne Uzunköprü Belediyesi (Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor Projesi).

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.