CHP İL BAŞKANI SARI: İSTANBUL’DA SEVGİ DİLİ KAZANDI « 10Balikesir

26 Mayıs 2024 - 16:06

CHP İL BAŞKANI SARI: İSTANBUL’DA SEVGİ DİLİ KAZANDI

CHP İL BAŞKANI SARI: İSTANBUL’DA SEVGİ DİLİ KAZANDI
Son Güncelleme :

26 Haziran 2019 - 14:48

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı 23 Haziran’da gerçekleştirilen İstanbul seçimlerini değerlendirdi. İstanbul’da CHP Adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimlerde Kuvayi Milliye ruhunun yeniden canlandığını söyledi.

İstanbul seçimlerinin kazanılmasında sevgi ve saygı dili ile birlikte birlik ve beraberliğin büyük rol oynadığını belirten CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir’in de seçimin kazanılmasında büyük bir etken olduğunu dile getirdi. İl Başkanı Serkan Sarı Balıkesir’den İstanbul seçimlerinde oy kullanmak isteyen 6 bin civarında seçmenin otobüsler ve gemilerle İstanbul’a gönderildiğini ifade etti.

BU BİR DEMOKRASİ MÜCADELESİYDİ

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı İstanbul seçimlerinde mazbatanın tekrar Ekrem İmamoğlu’na verildiğini söyledi. Sarı şunları kaydetti:

“Biliyorum ki hepimizin yüreği pırpır ediyor, büyük bir coşku ve heyecan var. Arzu etmiş olduğumuz, hakkımız olan, emeğimizin karşılığı olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının mazbatası dün halkımızın iradesiyle yeniden Ekrem İmamoğlu’na verilmiştir. Hepimize hayırlı olsun. Bu bir demokrasi mücadelesiydi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ötesinde bugün İstanbul’da 23 Haziranda yapmış olduğumuz seçim bir belediye başkanlığı seçimi değil, bunun da ötesinde bir demokrasi mücadelesiydi. Bu demokrasi mücadelesi için hepimiz çok emek verdik, çok mücadele ettik. Bütün partililerimin gayretini, çabasını ve mücadelesini görüyorum ve bu süreçte emek veren sizlere, her birinize tek tek teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.”

BU MÜCADELE ADALET YÜRÜYÜŞÜYLE BAŞLADI VE ZAFERE ULAŞTI

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanma mücadelesinin Adalet Yürüyüşüyle başladığını belirten Serkan Sarı şunları ifade etti:

“Bu mücadele Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlatmış olduğu Adalet Yürüyüşüyle başladı. Adalet Yürüyüşüyle demokrasi mücadelesi içinde yer alan, bu ülkenin geleceğinden kaygı duyan ve ülkemizdeki haksızlıklara, hukuksuzluklara ve adaletsizliklere karşı kaygı duyan toplumumuzun her bir kesimini bir araya getiren ve öncülük eden Genel Başkanımıza bu başarının mimarı olduğu ve bu mücadeleyi örgütlediği için sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Genel başkanımız adaletin herkese lazım olduğunu, hakkın, hukukun herkesin ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Bugün İstanbul seçimlerinde bir ittifak kurduk. Bunun adına Millet İttifakı dedik ve bu ittifakın çatısını iki genel başkanımız; Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener birlikte inşa ettiler. Bu ittifak gerçekten toplumumuzun geleceğine ışık tutacak, yıllardır özlemini duyduğumuz siyasi farklılıklarımıza, görüşlerimize rağmen bir araya gelebileceğimiz, çok farklı renkleri bir arada bulundurarak omuz omuza vererek mücadele edebileceğimizi gösterdi. Genel başkanımız buna inandığı ve bunun için yıllardır mücadele etti ve bugün de ne kadar doğru bir çizgide siyaset yaptığımızı hep birlikte gördük. Bugün meydanlarda ve sandıkların başında geçmişte birçok siyasi partiyi tercih etmiş olan seçmenlerin ortak iradesini bir araya getirerek böylesine büyük bir başarıya imza atılmasını sağlamıştır.”

ŞİLE’DE GÖREVLENDİRİLDİM

İstanbul’daki seçimde partisi tarafından Şile’de görevlendirildiğini belirten ve seçim döneminde yaşadıklarını da aktaran Serkan Sarı şunları dile getirdi:

“İstanbul seçimlerinde orada yaşadıklarımızı da vurgulamak isterim: İstanbul’da seçim sebebiyle Şile’de görevlendirilmiştim. Oraya gittiğimizde tam bir Kuvayi Milliye mücadelesi verdiğimizi bir kez daha içinde yaşayarak gördüm. Uşak’tan her sandık için görev almış arkadaşlarımız 46 tane avukat arkadaşımız tamamen gönüllülük esasıyla gelmişler. Uşak’tan Şile’deki sandıkların başında halkımızın oyunun ve iradesinin yine sonuçlara yansıması için yine özgür iradeleriyle sandıkların başında yerlerini almışlardı. Şile’de sabah 05.00’de kalkarak mücadeleye başladık. Köylerini gezdik, her köydeki sandığın başında bir avukat vardı. Bizim grubumuzda Hatay, Çanakkale milletvekillerimiz. Afyonkarahisar il başkanımız, Tekirdağ’dan milletvekili adayımız, İzmir Menemen Belediye Başkanımız, Türkiye’nin dört bir köşesinden ortak bir ideal uğruna bir araya gelmiş, ortak mücadele etmiş ve başarıyı da birlikte kazanmıştır.”

SİYASETİMİZ MİLLET İTTFAKI RUHUYLA YAPILACAK

İstanbul seçimlerinin kazanılmasında sevgi ve saygı dilinin kullanılmasının etkili olduğunu ifade eden Serkan Sarı şunları söyledi:

“Bugün ülkemizde bundan sonraki siyasi dönem için bir gerçek ortaya çıkıyor. Bugün artık sevgi ve saygı dili, birlik ve beraberliğin dili, bugün artık kin ve nefret diline karşı sevgi ve saygı dilinin kazanabileceğini hep birlikte gördük. Bundan sonrasında da birbirimizin görüş farklılıklarına saygı duyarak, kutuplaşmadan kucaklaşarak kazanabildiğimizi hep birlikte gördük. Çatışarak, ayrışarak, düşmanlaşarak değil, bunu yapanlara karşı sevgiyle sarılan, çatışma dilinden uzak kalan ve saygıdan asla ayrılmayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Ekrem İmamoğlu kazanmıştır. Bu başarı kolay olmadı, ama bundan sonrası hepimizin mücadelesi olacak. Bu başarıyı taçlandıracak olan önümüzdeki dönemde bizlerin yapacağı sahadaki siyasi çalışmalardır. Siyasetimiz artık Millet İttifakı ruhuyla olacak. Siyasetimiz toplumun her kesimini kucaklayarak olacak. Bizler halkımız ve milletimiz için mücadele ediyoruz ve bu mücadelede üzerimize düşen yine halkımızın her rengini bir arada tutarak, kucaklaşarak taçlandırmamız gerekiyor. Dün Şile’den çıktıktan sonra Kadıköy’e geldim. Kadıköy’de meydanda halay çekenini mi istersiniz, arabasını kenarda durdurup horon tepeni mi istersiniz, slogan atanını mı ararsınız, marşlarla kutlayanını mı ararsınız. Her siyasi partinin temsiliyetini benimsemiş farklı renklerin bir arada kutladığını, birçok farklı partinin temsilcilerinin bu coşkuyu yaşadığını gördük. Hepinizin İstanbul’u görmesini isterdim. Sokakların kenarlarında göbek atanlar, birbirine sarılıp çığlık çığlığa sevinenler, birbirlerini omuzlarına alıp şarkılarla, türkülerle eğlenenler, kutlayanlar vardı. Bu coşku toplumumuzun hak ettiği bir coşkuydu.”

 

 

SEVGİ DİLİ KAZANDI

İstanbul’daki asıl başarının Kuvayi Milliye ruhunun yeniden canlanması olarak nitelendiren Serken Sarı şunları kaydetti:

“Bu coşkuyu hep birlikte artık Balıkesir’de de yaşamak istiyoruz. Balıkesir’deki ayrışma diline karşı bizler yine sevgi ve saygı diliyle, seviyeli bir şekilde siyaset üreterek devam edeceğiz. Çok güzel bir görüntüydü. Lazıyla, Kürdüyle, Çerkeziyle, Sünnisiyle, Alevisiyle toplumun her rengiyle bir arada bir mücadele verildi ve başarıya ulaşıldı. Esas başarı aslında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının kazanılması değildi. Esas başarı milletimizin bir araya gelebilmesi, Kuvayi Milliye ruhunun yeniden hayat bulabilmesiydi. Bugün bu ruh canlandı. Bu ruhun öncülüğünü de sizler, bizler yaptık, el birliğiyle bunu başardık. Bu ruhu asla kaybetmeyeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tam da bu ruhla cumhuriyetimizi kurdu. Bugün cumhuriyeti yıkmaya çalışanlara karşı bizleri birbirimize düşman etmeye çalışanlara karşı, bu değerlerimizi unutmadan, bu değerlere sahip çıkarak, Kuvayi Milliye ruhumuzla mücadelemize devam edeceğiz.”

BALIKESİR’DEN İSTANBUL’A 6 BİN SEÇMEN GÖTÜRDÜK VE GETİRDİK

İstanbul seçimi sürecinde Balıkesir örgütleri olarak yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Serkan Sarı, Türkiye’de en fazla seçmeni taşıyan ilin Balıkesir olduğunu kaydetti. Sarı şunları söyledi:

“Bu süreçte biz de Balıkesir olarak yoğun çalışmayla katkı sağladık İstanbul seçimlerine. Neler yaptık? Bayram döneminde Balıkesir’e İDO ile gelen İstanbul seçmenine ilçe örgütümüz Ekrem İmamoğlu’nu tanıtan broşürlerle karşıladı ve bu şekilde yolcu ettiler. Susurluk’taki ilçe örgütümüz yine aynı şekilde bayrama gidenlere bu anlamda Ekrem İmamoğlu’yla ilgili broşür dağıttılar, destek istediler. Sonrasında seçim günü yaklaştığında İstanbul’a gidemeyecek olan, maddi imkanı olmayan seçmenlerimizin ilçe başkanlıklarımıza başvurularının hiçbir karşılıksız bırakmadık. Balıkesir Türkiye’de bu anlamda en fazla seçmenin ulaşımını sağlayan il oldu. Buna da katkı sunun bütün ilçe başkanlarıma teşekkür ediyorum. Bunun yoğunluğu Körfez bölgesindeydi. Tatilci olup, buraya gelmiş olan ama maddi imkanları elvermeyen seçmenlerimizin yoğun bir talebi vardı Körfez ve Güney Marmara bölgesinde. Balıkesir’den yaklaşık 150’ye yakın büyük araç, 3 tane gemiyle takribi 6 bin seçmenimizi İstanbul’a ulaşımını sağladık. Götürdük ve aynı şekilde Balıkesir’e geri getirdik. Bu süreçle ilgili de finansmanı, kaynağı gönüllüler ve bağışçılarla, bu mücadeleye inanmış halkımızın her bir ferdiyle oldu. 50 lira, 100 lira, 1000lira, 10 bin lira, 100 bin lira veren vatandaşlarımız oldu. Hepsinin katkısıyla, herkes gönlünden ve bütçesinden sağlayabildiği kadarıyla bu mücadeleye katkı sundu. Biz İstanbul seçimlerinde devletin bütün imkanlarına rağmen halkın imkanlarıyla mücadele ettik. Bu zafer milletin zaferiydi ve Balıkesir’de oy kullanmak isteyen herkesi İstanbul’a taşıdık. Bu konuda emek veren il yöneticilerimize, ilçe başkanlarımızı kutluyorum.”

TÜRKİYE’DE SİYASİ KONJONKTÜR DEĞİŞTİ

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmasının ülkedeki siyasi konjonktürü değiştirdiğini de kaydeden Serkan Sarı şunları belirtti:

“Sonuç itibariyle; İstanbul zaferi siyasi konjonktürün değiştiğini gösteriyor. Bugün artık Türkiye siyasetinin öncüsü Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin önderliğinde milli birliğimiz ve beraberliğimizle bugün Türkiye’nin geleceğini birlikte inşa edeceğiz. Bu yıkıma hep birlikte dur diyeceğiz ve bu başarıyı birlikte kutlayacağız. Bu başarıyı bugün kutladığımız gibi önümüzdeki günlerde de bu başarılarımıza başarı katarak hep birlikte mücadele edeceğiz. Kazanmış olduğumuz birçok büyükşehir belediyemiz var. Bu seçim döneminde yerel yönetimlerde gerçekten büyük başarılara imza attık. Şimdi İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Eskişehir, Hatay, Mersin ve birçok ilde yerel yönetimlerde Cumhuriyet halk Partili başkanlarımız tercih edildi. Kazandık demiyorum, bu kazanmak değildir. Bu bir yetki almadır. Biz bir başarı elde ettik. Bu başarıyı taçlandıracak olan da bundan sonra yapacaklarımızdır. Balıkesir’de de 8 tane ilçe belediye başkanlığının yönetimini Cumhuriyet Halk Partisi olarak başkanlarımıza yetki verildi. İlçelerimizde de sizlerin, halkımızın taleplerini en iyi şekilde hayata geçirebilmek için özverili bir şekilde çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Bu zafer milletimizin zaferidir, bu başarı halkımızın başarısıdır. Bu başarıya katkı sunan öncelikle emek veren bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.