CHP İL BAŞKANI SERKAN SARI SORDU: BAŞKAN MI EMLAKÇI MI? « 10Balikesir

13 Haziran 2024 - 01:39

CHP İL BAŞKANI SERKAN SARI SORDU: BAŞKAN MI EMLAKÇI MI?

CHP İL BAŞKANI SERKAN SARI SORDU: BAŞKAN MI EMLAKÇI MI?
Son Güncelleme :

20 Ocak 2022 - 18:07

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Serkan Sarı Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkarılan lunapark alanıyla ilgili yaptığı açıklamada satışın iptali için dava açmaya hazırlandıklarını bildirdi. Daha önce açtıkları davada satışla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı’na verilen yetkiyi iptal ettirdiklerini söyleyen Serkan Sarı bu kez de satışa çıkarılan yerde Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’ne uymayan değişikliklerin olduğunu ileri sürdü.

 

Önümüzdeki hafta içinde lunapark alanının satışının iptaliyle ilgili dava açmaya hazırlandıklarını belirten CHP İl Başkanı Serkan Sarı, lunapark alanında neler yapılacağıyla ilgili belediye yönetiminin paylaşımlarda bulunduğunu ifade etti. Satışı yapılacak alana nelerin yapılacağının şimdiden belli olduğunu ifade eden Serkan Sarı, ayrıca arsanın yanındaki Atatürk Parkı’nın da otelin arka bahçesi olarak planlandığını iddia etti.

 

“UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI”
CHP İl Başkanı Serkan Sarı lunapark alanıyla ilgili gelinen süreci özetleyerek şunları ifade etti:
“Lunapark alanının satışıyla ilgili süreç uzunca bir zamandır devam ediyor. Bilindiği gibi bununla ilgili 2019 yılının Mart ayında açtığımız bir dava vardı. Yaklaşık üç yıldır devam eden bir mücadelemiz var. Bu mücadele kentin hakkını, kentlinin yaşam hakkını savunma mücadelesidir. Bu sadece bir rant anlayışına teslim edilmeyecek kadar kıymet verdiğimiz ve önemsediğimiz bir alanın satış hikayesidir. Geçtiğimiz senelerde bu satışla ilgili imza kampanyaları başlattık. Bu alanın satılmaması yönünde halkımızın büyük bir desteği vardı. Basın açıklamaları yaptık. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz ve yönetimdeki kadroya burasının satışından vaz geçilmesi çağrısında bulunduk. Bu çağrılarımız toplumu sokağın, halkın, vatandaşın bu taleplerine yazık ki mevcut idare tarafından kör, sağır, dilsiz bir şekilde karşılandı ve dikkate alınmadı.

 

“DAVA AÇTIK VE KAZANDIK”
Bunun üzerine biz meclisin aldığı kararın iptali yönünde Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz Burhanettin Ağabeyoğlu adıyla bir dava açıldı. Bu dava geçtiğimiz sene noktalandı. Dava kararı açıklanmadan ihale yapıldı. Biz aslında yürütmenin durdurulması talebiyle de bu davayı açmıştık. Bu davanın kararı açıklanmadan ihale yapıldı ve kısa bir süre sonra da ihalenin Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından iptal edildiği açıklandı. Bu iptal kararının vatandaşa olumlu bir karar olduğunu düşünüyorduk ama birkaç gün sonra gelen mahkeme kararıyla aslında satış kararıyla ilgili meclis yetkisinin iptal edildiğinin öğrenilmesi üzerine yapıldığını gördük. Yani mahkeme Büyükşehir Belediye Meclisi bu mülkün satışıyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanına yetki veremezsiniz diyerek bizim açtığımız davanın kabulüne, başkana verilen yetkinin iptaline yönelik bir karar çıktı. Kararda burasının encümenin satabileceği yönünde bir sonuca varıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı’na verilen satış yetkisinin yetkisizliğinin ortaya çıkmasıyla beraber aslında mahkeme satış yetkisini bozmuş oldu. Kamuoyuyla paylaşılan işte mahkeme reddedildi yönünde ifadeler kullanan ve kendisini hukukçu olarak tanımlayan bir belediye meclis üyesi var. Bu kişi büyükşehir adına konuşan ve her zaman bir hukukçudan destek almasını vurguluyoruz. Ne yazık ki kentimiz bu anlayışa teslim edilmiş vaziyette, ne yazık ki Balıkesir gibi güçlü, kudretli, büyük bir kentin değerleri olan, kıymetleri olan bir kentin böyle bir anlayışa teslim edilerek bu anlayışla yönetilmesinin şaşkınlığını yaşıyoruz. Mahkemenin verdiği kararda Büyükşehir Belediye Başkanına verilen satışla ilgili yetkinin iptali nettir.”

 

“YÖNETMELİĞE AYKIRI PLANLAMA YAPILDI”
Önümüzdeki günlerde yerin satışının iptali için dava açmaya hazırlandıklarını söyleyen Serkan Sarı, yerde yapılan planlamanın yönetmeliğe aykırı olduğunu ileri sürdü. Sarı şunları kaydetti:
“Üzüntümüz bunlarla sınırlı kalmıyor. Kente ihanet yıllardır devam ediyor. Biz de kentin ve kentlinin hakkını savunan kadrolar olarak bu mücadelemizden asla bir adım dahi geri adım atmadık, atmayacağız. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın. Bu konuyla ilgili açtığımız dava ve işleyen süreci herkes biliyor. Önümüzdeki hafta içinde Burhanettin Ağabeyoğlu avukat arkadaşlarımızla gerekli çalışmaları yapıyor. Bu yeni kararın satışın iptali yönünden yeniden bir dava açılacak. Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği üzerinden bu yerle ilgili planlamanın plan usulüne uygun olmadığı yönünde yeni bir dava açıyoruz ve bu sürecin takipçisi olacağız. Yönetmeliğin 26’ncı maddesinin b bendinde bu planın, planlama usulüne uygun bir şekilde yapılması gerekiyor. Bilindiği gibi burası kültür sitesi olarak planlanmış bir yerdi. Hatta dönemin belediyesi oraya bir kültür merkezi yapmak üzere yine planı halkla paylaşmıştı. Aradan geçen yılların sonunda aslında kentin ihtiyacı olan, temeli atılan, bitirilemediği için belediyeye bitirilmek üzere devredilen yer, bir takım yazışmalar, birtakım devir çalışmalarıyla beraber kültür merkezi statüsünden bir takım takaslarla allem kullem değiştirilmiş ve farklı yerler gösterilmiştir. Fakat yönetmelik yapılan değişikliğin 500 metre yakınında bu sorunu çözmen gerekiyor diyor. Ne yazık ki bahsedildiği gibi değil. Büyükşehir “biz farklı yerlere kültür merkezi yaptık” diye savunma yapıyorlar. Ama ona bakarsanız İstanbul’da da kültür merkezi var, eğer buysa oraları kullanalım. Kentin ihtiyacı yerinde çözülmesi gerekiyor. Yeşil alanlarının, kültür-sanat alanlarının, spor kompleksi, donatı alanlarının mevcut halkın yaşadığı yerde çözülmesi gerekiyor. Ne yazık ki bu anlayışı kendilerine bir türlü anlatamadık. “

 

“BAŞKAN MI EMLAK OFİSİ İŞLETMECİSİ Mİ”
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanını emlak ofisi işletmecisi olarak nitelendiren Serkan Sarı şunları dile getirdi:
“AKP’nin rant hırsı ne yazık ki her şeyin önüne geçmiş vaziyettedir. Bunun üzüntüsünü hep birlikte yaşıyoruz. Bu süreçle ilgili mücadele etmeye devam edeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Balıkesir’in başkanı mı yoksa bir emlak ofisi işletmecisi mi bu konuda tereddütlerimiz var. Bu konuda halkımızdan bize yardımcı olmasını istiyoruz. Bu konuda Balıkesir’de yaşayan vatandaşlarımızdan Balıkesir’in hakkını savunmaya. Bizleri destek olmaya davet ediyoruz. Biz diyoruz ki bir kültür merkezi örnek modeldir, onlar diyorlar ki AVM. Biz halka hizmet edelim; vatandaşa, topluma, gencimize hizmete delim, onlar zengine hizmet edelim diyorlar. Biz toplumcu, halkçı olalım diyoruz onlar rantçı olalım diyorlar. Biz bugün halktan ve haktan yana mıyız, ranttan ve sermayeden yana mıyız kent olarak buna karar vereceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz halkımızın yanındayız. Halkımızın hakkının savunucusuyuz. “

 

“NE YAPILACAĞI BELLİ”
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti Sözcüsü Mehmet Birol Şahin’e de seslenen CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Şahin’in paylaştığı görsellerde satışa çıkarılan arkasının akıbetinin belli olduğunu ifade etti. Sarı şunları söyledi:
“Bunu bir gurur abidesi olarak sunan iktidarın sözcüsü, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz adına açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi’nin sözcüsü buraya yapılacakları gurur abidesi olarak sunuyor. Otel, AVM ve Atatürk Parkı’na bağlanan bir bağla halkın parkını da otele tahsis ediyorlar, orayı da bir bağlantıyla otelin arka bahçesi gibi kullanacaklar. Daha neyi satacaklar, daha nasıl ihanet edecekler biz de hayret ve şaşkınlıkla AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı takip ediyoruz. Satılacak yere yapılacakların oluşturduğu görselleri biz hazırlamadık. Bunlar Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ekibi tarafından kamuoyuyla paylaşılan projeler. Bu ne demek biliyor musunuz? Burası kime verilecek, burada ne yapılacak her şey belli demektir. Projesi bile çizilmiş. Paylaşılan görsellerle buraya otel yapılmış, altına otopark yapılmış, altına AVM, üstüne otel yapmış bunun reklamını da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Yani bu rant projesinin mimarı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ta kendisi ve kadrosudur.”

 

“İHTİYACA UYGUN KULLANILACAKSA SATIŞLARI ONAYLIYORUZ”
Gerekli olduğu durumlarda Büyükşehir Belediyesi’nin mülk satışlarına onay verdiklerinin de altını çizen Serkan Sarı şu ifadeleri kullandı:
“Kentimiz ne yazık ki son dönemde gördüğü zulmün haddi hesabı yoktur. Emlakçı anlayışı var. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak belediyenin mülklerinin satışıyla ilgili yerinde ve gereğinde biz destek oluyoruz. İhtiyacı doğru kullanılacaksa, kaynağın maddi değeri varsa sadece o konularda destek veriyoruz. Ama toplumsal değeri olan, yaşam alanı olan, yaşama kazandırılacak alanların da savunucusu olmaya devam edeceğiz. Bu yerle ilgili ne yaparlarsa yapsınlar; satış yapıyorlarsa davayla takipçisiyiz, tapu devri yapıyorlarsa iptali için dava açacağız. Yeri gelecek Büyükşehir Belediyesini biz ve arkadaşlarımız yönetiyor olacağız ve o gün de bu işin takipçisi olacağız. Bu mücadele sadece bugün değil, bundan sonraki süreçte de sonuna kadar devam ediyor olacak. Sanıyorum biz iktidara kendimizi anlatamıyoruz. “Güç bende, ne istersem onu yaparım” anlayışına bu kenti teslim etmeyeceğiz.”

 

“BAKANI AVM İNŞAATINI DA İNCELEMEYE DAVET EDİYORUM”
Eski SSK Binasının yerine yapılan AVM’yi de eleştiren Serkan Sarı şunları kaydetti:
“Bu kente yapılan ihanetler bir değil, iki değil, üç değil, sonu gelmiyor. Bir örnek verecek olursak il başkanlığı binamızın karşısındaki yer satılarak AVM yapılıyor. AVM inşaatından görmekte güçlük çekiyoruz bir tarihi yapımız şadırvanımız, yanında saat kulemiz, eski belediye binamız, arkasında da el yazması eserler kütüphanesi var. Görüldüğü gibi neredeyse şadırvanın üzerine AVM yapacaklar. Bununla ilgili izinler, onaylar nasıl alındı bilmiyorum. Diyorlar ki bunları siz onayladınız. Ben o dönem 1/500’lik planlar yapılırken de itiraz ettim. O dönem Büyükşehir Belediye Meclis üyesiydim ve kürsüye çıkıp bu kente ihanet ediyorsunuz, bu planlar rant planlarıdır, bu planlar müteahhit ve sermayeye hizmet planıdır, bu planı yapanları yapanların boyunlarında vebali kalacaktır dedim. İtirazlarımız bir bir ortaya çıkıyor. Kültür merkezi olarak yapılacak yerin plan değişiklikleriyle ilgili yine bu ihanetin bir parçasıdır. Tek tek gün yüzüne çıkınca bizlerde buna şahitlik ediyoruz. Ne yazık ki tarihi değerlerimizi kapatan AVM’yi birilerinin durdurması lazım. Çevre ve Şehircilik Bakanı Zağnos Paşa Camisi’nin önündeki binayı 2 kat yüksek oldu diye caminin silüetini bozuyor uyarısını yaptı. Aynı bakanı AVM inşaatının bulunduğu yere gelip inceleme yapmaya davet ediyorum. Camiyse burada da cami var. Tarihi eserse önünde şadırvan, yanında saat kulesi, arkasında el yazması eserler kütüphanesi ve Kuvayi Milliye Müzesi var. Tarihi bir yarımadaya planlı ve programlı bir şekilde ve acımasızca katlediyorlar. Buna birilerinin dur demesi gerekiyor. Bu gidişe hep birlikte dur demek zorundayız. Sürekli bu konuları anlatmaktan üzüntü duyuyoruz. Kentimizse yapılanlara şahit olmaktan hicap duyuyoruz. İtiraz ediyoruz, hukuksal alanda mücadele ediyoruz. Ama bunun bir paydaşı da halkımızdır. Halkımız bu haklı mücadelede bizlerin yanında durması gerekmektedir.”(POLİTİKA)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.