ÇOCUK İSTİSMARI RAKAMLARI UTANÇ VERİCİ « 10Balikesir

23 Şubat 2024 - 07:56

ÇOCUK İSTİSMARI RAKAMLARI UTANÇ VERİCİ

ÇOCUK İSTİSMARI RAKAMLARI UTANÇ VERİCİ
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2018 - 17:04

Balıkesir Tabip Odası, son zamanlarda artan çocuk cinayetleri, cinsel istismar ve tecavüz olaylarına tepki gösterdi. Tabip Odası adına basın açıklaması yapan Şahin Cılız, dünyada tek çocuk bayramı kutlayan Türkiye’de çocuk istismarı rakamlarının utanç verici olduğunu açıkladı.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Şahin Cılız, beraberinde doktor, hemşire, hastane çalışanları ve hastalarla birlikte çocuk istismarına dikkat çekmek amacıyla Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesine bahçesinde bir basın açıklaması yaptı.

ÇÖZÜM NE

Cinsel istismar ve şiddetin her türünün engellenmesi için cezaların ağırlaştırılmasını isteyen Başkan Cılız, cinsel istismar suçlarında artan rakamlara dikkat çekti. Çocuk istismarının bir insanlık suçu olduğunu hatırlatan Cılız, açılamasında şunları kaydetti:

“Ülkemizde son 10 yılda çocuk istismar, vakaları yüzde 700 arttı ve çocuk istismar vakaları bu sürede 300 bini geçti. Adliyelerdeki 4 tecavüz vakasının biri çocuklarla ilgili. İstismarcıların yüzde 9’u çocuklarla aynı evde yaşıyor. Peki, ama çözüm ne? Acaba dile getirilen idam ya da hadım cezalan istismarı engeller mi? Başta söyleyelim ki; yaşatmaya adanmış bir mesleğin mensupları olarak faillerin, idam cezası dışında her türlü ağır cezaya çarptırılması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak dünyadaki diğer örnekler de düşünüldüğünde, hadım cezası da dahil ceza yöntemleri tek başına yeterli olamamaktadır.

ÖNERİLERİMİZ

Faillere verilecek ağır cezalara ilaveten önerilerimiz şunlardır: Çocuk istismarının en önemli nedenlerinden biri, gizlilik ve afişe olma korkusudur. İstismara yönelik olarak başvuru mercii olarak kesin tanımlamalar yapılmalı, devlet başvurulacak yerleri ve izlenecek süreçleri net olarak tanımlamalıdır. Çocuk ihmal ve istismarının gerçekleşmeden durdurulması amacıyla tüm çocuklara ve topluma yönelik koruma programlarını kapsayan; tüm çocukların ve ailelerin içinde bulunduğu koşulların iyileştirilmesi, ailelerin eğitimleri ve yaşam kalitelerinin arttırılması, olası risklerin ortadan kaldırılmasına dayalı çalışmalar yapılmalıdır. Cinsel istismarla ilgili bilgilendirme, çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak olabilecek en erken yaşta başlamalıdır. Çünkü her yaşta çocuk istismar mağduru olabilir. Konuşmaya ve isteklerini anlatmaya başladıkları iki yaşında vücut parçalarının isimleri öğretilerek güvenmedikleri, istemedikleri zaman özel bölgelerine dokunulunca “hayır” demeleri öğretilmeye başlanabilir. Cinsel saldırının hastalık değil, suç olduğu unutulmamalıdır. Cinsel saldırı suçlarının, toplumun erkek egemen kavrayışından soyutlanarak sadece cinselliğe indirgenmesi suçlunun masumlaştırılması riskini taşımaktadır. Erken yaşta evlilikler cinsel istismar riskini arttırdığından bu konuda alınan önlemler sıkılaştırılmalı, “kız çocukları 6 yaşında, 9 yaşında evlendirilebilir” tarzı yayınlar en şiddeti, şekilde cezalandırılmalıdır. Cinsel istismar da bir şiddet türüdür ve engellenmesi için başta kadına şiddet, hekime şiddet olmak üzere tüm şiddet türlerinde şiddet uygulayana en ağır şekilde cezalandırılması gerekmektedir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.