DAHA FAZLA DEMOKRASİ 16 YIL SONRA MI AKLINIZA GELDİ « 10Balikesir

26 Mayıs 2024 - 14:19

DAHA FAZLA DEMOKRASİ 16 YIL SONRA MI AKLINIZA GELDİ

DAHA FAZLA DEMOKRASİ 16 YIL SONRA MI AKLINIZA GELDİ
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2018 - 15:49

ERGÜN AYDOĞAN

DÜNYANIN kıskandığı oranda büyüyen ekonomi! Her şey iyi gidiyor, kötü gidiyor demek vatana ve millete düşmanlıktır! Erken seçim istemek vatan hainliğidir diyenler aniden erken seçim kararı aldı. Erken seçim kararı alanlar 16 yıldır ülkeyi yönetenler.

Ekonomik şartlar, iç ve dış gelişmeler, ülkenin içinde bulunduğu tablo 2019 Kasım’ına kadar gitmez, şartlar daha fazla beklemeye uygun değil…

Diyenler, 16 yıldır ülkeyi yöneten ve her şey iyi diyenler.

Hani, ülkede her şey yolundaydı; öyleyse seçime neden gidiyoruz?

Eğer işler yolunda değilse, 16 yıldır yönetenleri yani sizi halk tekrar niye seçsin?

Diyelim şartlar kötü, ülke yönetilemiyor, 2019 Kasım’a da bu şartlarda gitmez, o halde ülkeyi bu hale kim getirdi? Ülkeyi bu hale getirenler düzeltebilir mi?

Daha güçlü hukuk devleti… Daha fazla demokrasi… Daha bağımsız yargı…

Diyenler kim? 16 yıldır ülkeyi yönetip de bunları yap(a)mayanlar.

Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü diye yola çıkıp, kendi hukukunu oluşturanlar; daha güçlü hukuk devleti diyor…

Demokratik yöntemlerle, demokrasi adına işbaşına gelip, demokrasiyi askıya alarak, kendi anlayışlarına göre demokrasi tarifi yapanlar, benim izin verdiğim kadar demokrasi diyenler, kendilerine uygun demokrasi tesis edip, daha fazla demokrasi diyorlar…

Yargı bize ayak bağı oluyor, yargı bizim hızımıza ayak uyduramıyor, yargı kararlarına uymak zorunda değiliz, biraz da bizim anlayışımız yargıya hakim olsun diyenler; daha bağımsız yargı diyor…

OHAL’i kaldırma sözü ile gelip, yedinci kez OHAL’i uzatanlar… Gelişmiş demokrasilerde görülmeyen OHAL şartlarında Anayasa değişikliği referandumu, OHAL şartlarında cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimi yapanlar…

Nasıl, daha fazla demokrasi, daha güçlü hukuk devleti, daha bağımsız yargı diyebilir. İnandırıcı mı? Yani bugüne kadar neyi yap(a)madınız da, 25 Haziran’dan sonra yapacaksınız.

Yapmanıza mani olan, engel olan ne vardı?

Hak aramanın ortadan kaldırıldığı, grev haklarının OHAL ile yok edildiği… Anayasal hak olan izinsiz gösteri ve yürüyüşün izinli bile yapılamadığı… Herkesin bir şekilde şüpheli sayıldığı; terör örgütlerine üye olmasa bile ‘iltisaklı’ sayıldığı uzun yıllar hapsedildiği… şartlarda, uzun yıllar ülkeyi yönetenler nasıl daha fazla demokrasi diyebilir.

İktidarın beğenmediği kararları verenlerin ertesi günü görevden uzaklaştırıldığı, başka görevlere tayin edildiği, iktidardan bağımsız karar veremeyen yargılamaların yapıldığı yargı düzenini kuranlar nasıl daha bağımsız yargı diyebilir.

16 yıldır düzeltemediğiniz ekonomiyi mi düzelteceksiniz… Düşüremediğiniz enflasyon, işsizlik, her gün şikayet ettiğiniz faizi mi düşüreceksiniz. Bugün, hukuk güvencesi, yatırım güvencesi, kur riski, OHAL şartları, siyasi davranış güvensizliği nedeniyle gelmeyen doğrudan yabancı yatırımcı; tekrar siz geldiğinizde, niye güven duysun, gelsin yatırım yapsın.

Her defasında kandırılanlar ve aldatılanlar halktan özür dileyenler, tekrar geldiklerinde; aldatılmayacaklarının ve kandırılmayacaklarının garantisini verebilir mi?

Acemilik dönemimiz dediniz… çıraklık dönemimiz dediniz… ustalık dönemimiz dediniz, geriye daha ne kaldı? Her dönmede aldatıldık ve kandırıldık diyen yine siz kendinizsiniz.

Bilinmeyen, yapacağınız yeni bir şey yok… Bugüne kadar gelmeyen demokrasi, daha bağımsız ve tarafsız yargı, daha fazla hukuk devleti bundan sonra hiç gelmez.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.