DEMOKRASİNİN TAM UYGULANDIĞI AZ SAYIDA ÜLKEDEN BİRİYİZ!.. « 10Balikesir

27 Mayıs 2022 - 09:58

DEMOKRASİNİN TAM UYGULANDIĞI AZ SAYIDA ÜLKEDEN BİRİYİZ!..

DEMOKRASİNİN TAM UYGULANDIĞI AZ SAYIDA ÜLKEDEN BİRİYİZ!..
Son Güncelleme :

03 Ocak 2019 - 14:37

ERGÜN AYDOĞAN

ERDOĞAN: “Demokrasinin tam uygulandığı az sayıda ülkelerdeniz.”

Katılırsınız katılmazsınız, beğenirsiniz beğenmezsiniz; ülkenin en kudretli, ‘Tek’ yöneticisi Erdoğan, daha önce muhtarların gereksiz ve kaldırılması gerektiğini söylediği, bilmem kaçıncı muhtarlar toplantısında ‘Bu salondaki manzara Türkiye’deki demokrasinin nasıl ahenk içinde işlediğinin en bariz örneğidir. Demokrasiyi herkes böyle anlamıyor. Demokrasinin tam anlamıyla uygulandığı az sayıda ülkeden biriyiz’ diyor.

Evet herkes demokrasiyi böyle anlamaz! Her ne kadar herkesin kendine göre demokrasi tarifi, kriterleri olsa da, evrensel demokrasi tarifini kimse reddedemez. Evrensel kriterleri kimse yok sayamaz. Siz yok saysanız bile uluslararası ölçütler her yerde karşınıza çıkar.

Ama siz isterseniz kendinize göre kriter koyar benim demokrasi kriterlerim…

Sandık esaslı demokraside, seçilen kişi var olan yasa, kural, temayül her ne ise hiçbirine uymak durumunda değil. Seçilen kişi, yasayı, kuralları kendi arzusuna göre uygular.

Seçilen o bir kişi, diğer seçilmişlerin ‘en üstüdür’, onlar seçilmiş olsa da seçilmiş sayılmazlar, seçilen o bir kişiye bağlıdırlar.

Seçilen o bir kişi bütün atamaları tek başına yapar.

Seçilen o bir kişi yargı kararlarına uymaz, yargı ona göre vaziyet alır…

Seçilen o bir kişi kendi arzusuna göre medya oluşturur, medyanın bağımsızlığı o seçilen bir kişiye bağlıdır. Seçilen kişinin görüşlerine aykırı yayın yapılamaz, farklı görüştekilerin görüşlerine yer verilemez. Farklı yayın organlarına kamu kaynaklarından pay verilmez, sıkça para ve yayın durdurma cezası ile cezalandırılırlar.

Sermaye seçilen o bir kişiye göre şekillenir; nereye, kimin, nasıl, yatırım yapacağına o bir kişi karar verir.

Kamu ihaleleri seçilen kişinin isteğine göre dağıtılır.

Yarışmacı ekonomi yerine, kayırmacı ekonomi esastır.

Devlet bürokrasisi, devletin var olan yerleşik kurallarına ve yasalara göre değil seçilen kişinin istek ve arzusuna göre ‘görev’ yapar.

Kuvvetler ayrılığı değil, kuvvetler birliğini esas alır ve o tek kuvvet seçilen bir tek kişi olur.

Adına Türk tipi demokrasi veya benim demokrasim de diyebilirsiniz. Yani ana aksınız, devletin en tepesinden en alt birimine, kişi ve bütün kurumlar koşulsuz seçilen kişiyle itirazsız uyum içinde çalışması esastır ve bu da demokrasidir derseniz…

Olabilir, demokrasinin uygulandığı az sayıda ülkeden birisi olabiliriz!

Öyle mi derseniz, bakalım.

İnsani özgürlük endeksinde, 162 ülke arasında 107’nci sırada…

Türkiye 2016’ya göre 11 sıra gerilemiş. 2016’da 96’ncı, 2011 yılında 60’ncı sıradaymışız…

Avrupa Konseyi Türkiye’de bazı kişilerin yaşaması imkansız raporu yazmış…

NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Güvenliğin Sivil Boyutu Komisyonu’nda kabul edilen raporda Türkiye’nin ABD merkezli insan hakları kuruluşu Freedom House tarafından ‘’özgür olmayan ülkeler’ kategorisindeki tek NATO üyesi ülke olduğuna yer verildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı tarafından yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu’na göre Türkiye mutluluk sıralamasında 156 ülke için Türkiye 74’ncü sırada.

AB ve OECD Hükümetleri Politika ve Yönetim Kapasiteleri 2018 raporunda; Türkiye, Polonya ve Macaristan örneklerinde ‘temel demokratik değerler anlayışının toplumun önemli bir kesiminde politik şuur olarak yerleşmediği’ sonucunu tespit ediyor.

TÜRKİYE SONUNCU SIRADA

Demokrasi kalitesinde en iyi beş ülke; İsveç, Finlandiya, Norveç, Danimarka ve Almanya geliyor. En kötü beş ülke ise; Polonya, Romanya, Meksika, Macaristan ve Türkiye.

Bertelsman raporunda, Türkiye’de ‘Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki iktidarın son birkaç yıldaki müdahalesi ile demokratik ve anayasal düzen sert biçimde kötüleşmiş olmasına rağmen, anket yapılan kişilerin 59’u 2017 yılında iktidarlarına güvendiklerini’ söylemiş.

Siz, bana ne uluslararası kriterlerden, evrensel demokrasi kriterlerinden…

Benim demokrasim, bana göre! Önemli olan seçilen kişinin ne istediğidir, seçilen kişinin çizdiği çerçeveye uygun demokrasi kriterleri diyorsanız haklısınız; Türkiye demokrasinin tam anlamıyla uygulanan çok az sayıda ülkeden birisiyiz diyebilirsiniz.

Haklısınız böyle bir demokrasi dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur!

Bütün evrensel kriterler bir tarafa, parkta oturan ileri yaşta bir beyefendiye spiker soruyor; AK Partili Belediyenin en başarılı projesi hangisidir. El cevap; “Ak Parti pistir desem yarın cezaevine girerim, her şey çok güzel, süper, hadi tamam mı” diyerek cevap veremiyor.

Gerçekten tam demokrasinin olduğu tek ülkeymişiz…

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.