DURSUN MİRZA İLE BANDIRMA’YI KONUŞTUK « 10Balikesir

24 Temmuz 2024 - 21:05

DURSUN MİRZA İLE BANDIRMA’YI KONUŞTUK

DURSUN MİRZA İLE BANDIRMA’YI KONUŞTUK
Son Güncelleme :

28 Eylül 2018 - 16:00

BANDIRMA Belediye Başkanı Dursun Mirza ile hayata geçirdiği ve geçirmeyi hedeflediği projelerini, kültür ve sanat etkinliklerini, kısa zaman önce yaşanan sel felaketini ve yaklaşan yerel seçimleri konuştuk.

 

VAATLERİMİZİN YÜZDE 80’İNİ

GERÇEKLEŞTİRDİK

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, “Seçime girdiğimizde birçok vaatlerde bulunduk. Bugün, 4 yılda vaatlerimizin yüzde 80’ini gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. “Kapalı Pazar Yeri” projemizi hayata geçirdik. Orası sadece bir pazar yeri değil aynı zamanda bir yaşam alanı olarak faaliyete geçti. Belediyemize 22 milyon liraya mal oldu. Çok önemli bir projeydi. Bugün olsa kapalı Pazar yeri yaşam alanı projesini hayata geçiremezdik. Çünkü o dönemde demirin tonu 1300 lira idi şimdi 4300 liraya çıkmış durumda. Yani pazar yerinin değeri 60 milyon liraya çıktı. “Kapalı Pazar Yeri” yaşam alanına 450 araçlık bir otopark yaptık. Dış dükkânları, düğün salonları, çocuk oyun parkı ve yeşil alanıyla çok kullanılan bir cazibe merkezi haline getirdik. Altını dolduramayacağımız hiçbir projede imzamız olmadı ve olmayacak da.” ifadelerini kullandı.

 

HALKIMIZIN İSTEKLERİ DOĞRULTUSUNDA

ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

İşte Dursun Mirza’nın Bandırma Belediyesi’nin ilçedeki çalışmaları hakkında anlattıkları:

“Bandırma’mızda yeşil alan ile spor alanı eksikiği vardı. General Balcı Çamlığı projesini hayata geçirdik. Çamlık yürüyüş parkuru 135 dönümlük bir alan. 3 km yürüyüş alanı var. Bununla da sınırlı kalmıyor. Sadece gündüz değil gece de kullanılan bir alan. En az 500 kişinin aynı anda hizmet alacağı bir kafe açtık. Geçen akşam orayı ziyaret ettiğimde ayakta bekleyen vatandaşlarımızın bile olduğunu gördüm. Talep çok. Halkımızın istekleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hürriyet Parkı’nı yeniden düzenleyerek yürüyüş alanı ve çocuk eğlence merkezi olarak hayata geçirdik. Ziraat Bahçesi’ne yürüyüş alanı ve barbeküler yaptık. Çok sayıda vatandaşımızın mangal yapacağı bir piknik alanı oluşturduk.

 

HOBİ BAHÇEMİZİN SULARI ÜCRETSİZ

Hobi Bahçeleri oluşturduk. 292 adet hobi bahçesi yaptık 75 dönümlük bir alana. 100 metrekareden oluşan bir bahçesi var. Çeşmesinden su ücretsiz akıyor. Hobi bahçelerinde Bandırma Belediyesi olarak su parası almıyoruz. 292 bahçemiz vardı ama 60 adet yedek yapmıştık. Tabii, 2 ay boyunca bahçelerini kullanmayanlardan bu alanları geri alıyoruz. Takip ve kontrol işlerini yürütüyoruz.

 

 

BELEDİYEMİZ, KULLANDIĞI ENERJİDEN

FAZLASINI ÜRETİYOR

Güneş enerji santrali yaptık. Bu proje, belediyemize çok önemli bir gelir sağladı. Artık kendi kullandığı enerjiden daha fazlasını üreten bir belediyemiz var. 800-900 bin liralık enerji giderimiz vardı. 7 Şubat 2018’den itibaren yani 6 aylık süreçte 750 bin lira gelir elde ettik.

Projemiz üç buçuk yılda kendini amorte edecek bir yatırım. Güneş enerji santrallerinden birkaç tane daha kuracağız.

 

BANDIRMA’YA YENİ BİR KÜLTÜR MERKEZİ

Eski santral binasını restore ederek Santral Kültür Merkezi’ni kurduk. Akustiği çok iyi olan bir kültür merkezi. Şimdi okullarımız başta olmak üzere herkes kültür merkezimizi ücretsiz olarak kullanabiliyor. Amacımız kültür ve sanata değer veren bir Bandırma oluşturmak. Bunu da projelerimizi hayata geçirerek gerçekleştiriyoruz.

 

KÂŞİF ACAR CADDESİ

MİLLİ KUVVETLER GİBİ OLACAK

Kâşif Acar caddesini şık bir cadde haline getireceğiz. Balıkesir’deki Milli Kuvvetler Caddesi gibi yapacağız. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

 

ADNAN MENDERES MEYDANI’NA

ATATÜRK HEYKELİ

Adnan Menderes meydanında işlevsel olmayan bir havuz var.  Bu havuzda çocuklar yüzmeye çalışıyor, Bandırma’nın rüzgârı havuzun içindeki suyu dışarıya aktarıyor. Bu sebeple işlevsel olmayan bir havuz yerine bir Atatürk heykeli yapacağız. Heykeltıraşlar çalışıyor bittiği gibi heykelimizin açılışını gerçekleştireceğiz.

 

SEYİR TERASI PROJESİ

Surların üzerinde hayata geçireceğimiz bir “seyir terası” projemiz var. Çalışmalarımız devam ediyor.

 

 

MALTA DERESİ PROJESİ İLE

YENİ BİR REKREASYON ALANI

Malta Deresi projemiz ise çalışmalarını hızla yürüttüğümüz bir proje. Limandan çıkıp Erdek’e giderken sol tarafta kalan bölge. Kamulaştırma olan bölgemize toprak dolgusu yapıp düzelteceğiz. Oraya piknik alanı, yürüyüş alanı, çocuk parkı ve yeşil alan yapıp orayı bir rekreasyon alanına dönüştüreceğiz.

 

KÖYLERİMİZE 30 MİLYON LİRA HARCADIK

En büyük eksikliklerimizden biri kırsal mahallelerimizin sorunlarıydı. Köylerimize 30 milyon lira üzerinde para harcadık. Yol, mezarlık, çocuk oyun parkı yaptık. Hatta köylerimizi gören vatandaşlarımız başkanım, köylerimiz Bandırma’dan daha güzel oldu diyorlar. Çocuklara değer verdiğimiz için 4 yılda başta kırsal mahalleler olmak üzere 120 adet çocuk oyun parkı yaptık.

 

CİN ÇUKURU PROJESİ

BALIKESİR ANITLAR KURULU’NUN

ONAYINI BEKLİYOR

Göreve geldiğimiz günden beri üzerinde yoğun olarak çalıştığımız projelerin başında “Cin Çukuru” projesi geliyor. Oraya, 1000 kişilik kültür merkezi yapmayı planladık. Cin çukurunun derinliğinden faydalanarak iki katlı otopark yapmayı planladık. Ancak bu proje Bandırma Belediyesi bütçesi ile hayata geçirilecek bir proje değil. Maddi olarak gücümüz yetmez. Kat karşılığı yaptıralım istedik. Kültür merkezi ve otoparkı yapacak müteahhit kendine de bir o kadar alan yaratmak istedi. Biz bu projeyi Bursa’daki Anıtlar Kuruluna götürdük. 2 yıl boyunca görüşmelerimizi sürdürdük. 2 yıl sonunda bize, “Uygulama proje hazırlayıp getirin.” dediler.

O arada Balıkesir’de bir Anıtlar Kurulu oluştu. Biz de Balıkesir’deki görüşmelerimizde Bursa’dakiler ile anlaştığımızı ifade ettik.  Balıkesir kabul etmedi. Gelip yerinde incelediler ve Santral Kültür Merkezi ile Eski Pertevniyal hastanesi yakınında olduğu için Balıkesir tarafından karar olumsuz yönde çıktı. Kurul o bölgeye izin vermeyince yeşil alanlarımız azaldı. Bu sebeple şu anda tereddütlerimiz var. Yeşil alan fazla olsun diye düşünmeseydik şu anda proje bitmişti. Balıkesir Anıtlar Kurulu’ndan izin almaya çalışıyoruz.

 

 

ESKİ TEKEL BİNALARI YERİNE

ALIŞVERİŞ MERKEZİ VE ÖĞRENCİ YURDU

İki tekel binamız var. Biri Ordu diğeri Adnan Menderes caddesinde. Adnan Menderes’teki tekel binasının olduğu yerde Bandırma’ya özgü bir alışveriş mekânı oluşturmak istiyoruz. Biliyorsunuz, İDO deniz otobüsleri, tren garı, Gönen, Erdek ve Edincik’e gidip gelenlerin uğrak yeri buralar.  Biz buraya yolu düşenler sadece egzoz gazlarını bırakmasınlar diyoruz. Alışveriş de yapsınlar, esnafa para kazandırsınlar istiyoruz.  Yap işlet devret gelir ortaklığı ya da kat karşılığı vereceğiz. Projeyi büyükşehire gönderdik. Planlarımız hayata geçmek için büyükşehirde bekliyor.

 

 

YURT PROJEMİZ BÜYÜKŞEHİR

TARAFINDAN BEKLETİLİYOR

Ordu caddesindeki tekel binasının yerine de sosyal amaçlı binalar planladık. 600’er kişilik erkek ve kız öğrenci yurdu inşa edeceğiz. Bandırma’da 15 bin öğrenci var ve Bandırma’ya her yıl 5000 yeni öğrenci geiyor. Büyük bir ihtiyaç var yurda. Çocuklarımız zahmet çekmesin, tarikat yurtlarına bağlı kalmasın diye uğraşıyoruz. Yine bunun için de hazırladığımız proje büyükşehirde bekliyor.

 

 

BANDIRMA’YA YENİ YERLEŞİM

ALANLARI AÇIYORUZ

Bandırma’nın yeni yerleşim alanlarına ihtiyacı var. Bandırma’yı planları bir şekilde kentleştirmek için 1000’lik planlar hazırlıyoruz, Bandırma’ya yeni yerleşim alanları açıyoruz. Yerlerin çoğu Bandırma Belediyesi’ne ait. Bandırma hızla büyüyor biz de bunun önünde gitmeye çalışıyoruz. Bir yandan sanayi yatırımlarımız devam ediyor. Makine osb, tarım osb gündemde. Hem sanayi hem de şehirleşme konusunda planlı adımlar atıyoruz. Gelecek vizyonumuzu böyle hazırlıyoruz.

 

 

BANDIRMA KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR

1-7 Ekim tarihleri arasında kitap günlerimiz başlıyor. Geçen yıl olduğu gibi bul yıl da İlber Ortaylı, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Fatih Portakal gibi Türkiye’nin en önemli 50 küsur yazar ve gazetecisine ev sahipliği yapacağız.

 

24 BANDIRMALI YAZAR

Aynı zamanda 24 Bandırmalı yazarımız var. Sadece Bandırmalı yazarlarımız adına bir kitap günü yapsak o da güzel olacak. Bu sene Bandırmalı yazarlarımız için de tantlar hazırlıyoruz. Geçen yıldan farklı olarak yayınevleri haricinde sahaflar da olacak.

Bandırma halkı kitap günlerine büyük ilgi gösteriyor. Biz kitaba, yazara ve sanata dönük bir etkinlik düzenliyoruz.

 

 

İZNİ BÜYÜKŞEHİR’DEN ALIYORLAR,

KAZDIKTAN SONRA BIRAKIP GİDİYORLAR

BASKİ tarafından Telekom, Badaş, Superonline Bandırma’da 100 km yer kazdı. İzni büyükşehirden aldılar kazı parasını oraya yatırdık dediler, kazdıktan sonra bırakıp gittiler. Kazılan yerlerin tamiratını biz yapmak zorunda kalıyoruz ama eleştiri oklarının hedefi de yine biz oluyoruz.

 

 

BASKİ’NİN ARITMA TESİSİ

PROJEMİZİ BALTALIYOR

“Livatya” projesi çok önemli. Bandırmalıların eskiden denize girdiği bir yer Livatya. Amacımız, oraya kent park, yüzme havuzu, lokanta, disko vb. yapıp yeni bir yaşam alanı oluşturmak. Burada da bazı sorunlar var. Orada bir vatandaş yeri var, biz kamulaştırmak istedik. 1 milyon verdik ama 5-6 milyon lira istediler. Biz maalesef veremiyoruz. Aynı zamanda oradan geçen İstanbul Deresi’nin BASKİ tarafından ıslah edilmesi lazım. Onlar da “Biz arıtma yapıyoruz” diyorlar. BASKİ tarafından kent park yapılacak yere arıtma tesisi yapılıyor ve projemiz baltalanıyor. Sadece bu projeye hiç dokunamadık.

 

 

BÜTÜN EKİPMANLARIMIZ

BÜYÜKŞEHİRDE

Bu doğal bir afet. Bandırma’da 2 saatte metrekareye 136 kg yağmur düştü. Bandırma’nın çanak yapısından dolayı bu sele dönüştü. Alt yapı daha iyi olsa daha az hasar verirdi ama mevsimsel değişmeler ve küresel ısınma sebebiyle çok fazla bu tür afetler yoğunlaştı. Alt yapı, kanalizasyon, yağmur suyu, su ve itfaiye görevi Büyükşehir’de. Vatandaş bizi arayıp, “Evimi su bastı gelin evimi boşaltın.” diyor ama görev Büyükşehir’in. Biz 2014 yılından itibaren tüm ekipmanlarımızı ve elemanlarımızı Büyükşehir’e verdik. Onların bize yardımcı olması lazım. Yol kazıları nedeniyle de bütün su dükkanlara girdi. Kazıların da felakete etkisi büyük oldu. Vali Bey geldi, Büyükşehir Başkanı geldi. Yağmurluk ve çizme giyip dolaştılar. O kadar. Granitler söküldü. Yollar bozuldu. Su basan yerlerin boşaltmasını yapmak Büyükşehir’in görevi. Hükümetin Afet İşleri genel müdürlüğü aracılığı ile zarar gören vatandaşların zararlarını karşılaması gerekiyor.

 

 

KAYITLARA GÖRE SEL FELAKETİNDEN

ZARAR GÖREN 400 İŞYERİ VE EV VAR

Sel felaketinden zarar gören vatandaşlarımız Bandırma Belediyesi’ne değil Kaymakamlığa müraccat ettiler. 400 civarı başvuru olduğu bilgisi geldi. Bunlardan 200’ü ev 200’ü işyeri. Köylerde de ufak tefek sorunlar var. Bozulan bütün yollarımızı yeniden yaptık. Cumhuriyet meydanına inen Şehit Süleyman Bey caddesini yeniden yaptık. Çakıl, kum, çamur nerede varsa tamamını Bandırma Belediyesi’nin temizlik işleri yürüttü. İtfaiye hiçbir yeri yıkamadı. Kalan bütün işleri tamamen biz yaptık. Herkes kendi görevini iyi yaparsa sorun olmaz. Bizim Büyükşehir’den beklentimiz bu. Sıkıntılarımız bunlar. Yoksa biz elimizden geleni zaten fazlasıyla yapıyoruz. Bu anlamda bütün ekibime teşekkür ediyorum.

 

 

ROTTERDAM LİMAN PROJESİ

Rotterdam Liman Projesi, Edip Uğur zamanında gerçekleştirilmesi için hayata geçirilmesi hedeflenen bir projeydi.  Bandırma’da ikinci bir liman ve sanayi konusunda çalışmalar vardı. Bandırma’yı ilgilendirdiği için biz de Rotterdam’a gidip limanda incelemelerde bulunduk. Bandrma’ya ikinci bir limanın gerekli olduğunu düşünüyoruz. Şehir içinde kalan liman açıkta yükleme boşaltmadan dolayı mahallelerimize zarar veriyor, angus gemileri koku yapıyor. Edip Bey ayrıldıktan sonra proje âtıl kaldı. Yeniden hayata geçer mi ben de açıkçası bilmiyorum.”

 

BÜYÜKŞEHİR ÇUVALLADI

Bir önceki ekibin başarısız olduğunu düşünüyorum. Büyükşehir’in açıkçası çuvalladığını görüyoruz. 600-700 milyon lira borcu var ama ilçelere hiçbir hizmeti yok aslında. Bunlar vatandaşa doğru anlatılır ise, yeni projelerden vatandaş haberdar edilir ise doğru bir ekiple Büyükşehir’in alınacağını düşünüyorum.”

 

 

*************************

 

BANDIRMA’DA CHP’NİN

KAZANACAĞINDAN

EN UFAK KUŞKUM YOK

 

“AKP Bandırma’ya çok yükleniyor. Bandırma’yı almak için büyük bir çaba gösteriyor. Ama Bandırma iki dönemdir çağdaş yaşam tarzına, kültüre, sanata çok alıştı. Kendisi için gece gündüz çalışan bir ekibin olduğunu biliyor. Bandırma, Atatürkçü ve cumhuriyetçi yapısı ile AKP’nin sadece hayallerinde kalacak. AKP hiçbir zaman Bandırma’da 30-34 bin oyun üstüne çıkamadı. CHP, en az 10 bin oy farkı ile hep önde. Nitekim, en son Muharrem İnce’de de 14 bin oy farkımız vardı. Hem benim yaptığım hem de onların yaptığı kamuoyu araştırmaları da Bandırma’da CHP’nin önde olduğunu gösteriyor. Parti oyuna bakıyorlar, cumhurbaşkanı ve yerel seçim oylarına bakmıyorlar. CHP’nin kazanacağından en ufak bir kuşkum yok.

 

İYİ PARTİ İLE İŞ BİRLİĞİ YAPILABİLİR

İyi Parti de önemli bir faktör. Elbette onunla da iş birliği yapılması seçimi kolaylaştırabilir. Ama Karesi ve Altıeylül’ü onlara verme düşüncesini doğru bulmuyorum. Bence kendi gücümüze güvenmeli, ittifaklarımızı kurmalıyız. Bandırma’da İyi Parti 15 bin CHP 45 bin oy alıyor, yani CHP’ye İyi Parti’nin destek vermesi gerek. Vatandaş bunu sandıkta da zaten yapıyor. Yerelin kendine has özellikleri vardır. İlçe yöneticilerimizi rahat bırakmak lazım. Bir iş birliği yapılabilir İyi Parti ile çünkü tek başına CHP’nin oyu Büyükşehir’i almaya yetmeyebilir. Tabii, parti oyunun dışında aday ve ekip faktörü var.”

 

Röportaj: İlknur Kamalı

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.