ELEKTRİK DÜĞMESİNE, DROĞALGAZ VANASINA DOKUNAMIYORUZ! « 10Balikesir

15 Temmuz 2024 - 08:12

ELEKTRİK DÜĞMESİNE, DROĞALGAZ VANASINA DOKUNAMIYORUZ!

ELEKTRİK DÜĞMESİNE, DROĞALGAZ VANASINA DOKUNAMIYORUZ!
Son Güncelleme :

16 Şubat 2022 - 13:52

Balıkesir’deki sendikalar, kadın örgütleri, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler bir araya gelerek başta elektrik olmak üzere akaryakıt, doğalgaz ve temel ihtiyaç maddelerine yapılan zamları protesto etti. Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında katılanlar zamların geri alınmasını istedi.

 

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve temel ihtiyaç maddelerine art arda gelen zamları protesto eden kalabalık elektrik faturalarının yüksek gelmesi nedeniyle vatandaşlarla birlikte esnafın da büyük mağduriyet yaşadıkları dile getirildi. Basın açıklamasını okuyan Kristal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Tangüder Tatar, zamlara karşı here kesimin birleşerek mücadele etmesi gerektiğini bildirdi.

“YILBAŞI GECESİ ELEKTRİĞE YÜZDE 52-125 ARASINDA ZAM YAPILDI”
CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın da katıldığı protesto eyleminde yapılan açıklamada Tangüder Tatar şunları dile getirdi:
“Yerli ve yabancı tekellerin rantını ve yüksek kârını esas alan enerji politikalarının faturasını emekçi halk ve ülke ağır bir şekilde ödüyor. Mevcut iktidar 20 senede enerjide dışa bağımlılığı çözememiş, yılbaşı gecesi elektriğe kullanım miktarlarına göre yüzde 52 ile yüzde 125 oranında kademeli zam yaparak krizin yükünü yine halkın üzerine yıkmıştır. İran gazında yaşanan kesinti ve BOTAŞ’ın santral ve sanayiye yönelik gazda yaptığı kısıtlamanın ardından TEİAŞ da sanayide elektrik kısıtlamasına gitti. Yaşanan doğalgaz ve elektrik kesintisi yurdun dört bir yanındaki sanayi bölgelerinde üretimi büyük ölçüde durdurdu. Bu durum ülke ekonomisine milyarlarca dolar zarar verirken kesintinin faturası yine halka kesildi. Birçok esnafımızın sadece elektrik faturası yüzünden dükkan kapatmak zorunda kaldı ya da eleman azaltma yoluna gitti.

“MEYVEYİ TANEYLE ALIYORUZ”
Vatandaş güne zamlarla uyanıyor. Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan ulaşıma, köprü geçişleri, ÖTV, MTV, vergi, ceza ve harç bedelli başta olmak üzere tüketim mallarına ve hizmetlerine gelen zamlar neticesinde halkın yoksulluğu katlanıyor. Son zamlar yüzde 40’lardan yüzde 115’lere kadar genişledi. Zamlar yağmur gibi yağıyor. Ürünlerin etiketleri durmadan değişiyor. Cebimizdeki para sürekli eriyor. Markete giremez, kasabın önünden geçemez olduk. Faturalar çığ gibi büyüyor. Elimiz elektrik düğmesine, doğalgaz vanasına gitmez oldu. Battaniyelere sarılıp mum ışığında kara düşüncelere dalar olduk. Pazarlar ateş pahası oldu. Meyveleri tane ile alıp sebzelerin en uygun fiyatlısını arar olduk. Çocukların okul masrafları aşılması zor dağlar gibi önümüzde dururken evlatlarımızın gözlerine bakamaz olduk. Birilerinin döviz kuru garantili mevduat hesapları şişerken, bizlerin omuzundaki yük artmaktadır. Gözlerimizdeki ışıltı kaybolmaktadır.

“ASGARİ ÜCRET CEBE GİRMEDEN GERİ ALINDI”
Aralık ayında 4 bin 250 TL olarak belirlenen asgari ücret daha çalışanların cebine girmeden eridi. TÜİK Yine halkı şaşırtmadı, yüksek enflasyon ve tüm ürünlere yapılan zamlara rağmen yıllık bazda TÜFE 36,06 ÜFE 79,89 olarak açıklandı. Milyonlarca kamu emekçisi ve memur emeklisi 3 Ocak Pazartesi günü hükümetin yapacağı açıklamayı bir umutla .beklerken tam anlamışla bir hayal kırıklığı yaşatılmış yıllarca kamu hizmeti üreten, üretmeye devam eden milyonlar açlığa, yoksulluğa mahkum edilmiştir. Kamu emekçilerine yüzde 28 yapılan artış oranı yüzde 30,5’e çıkarıldığı açıklandı. Emeklinin sefaleti ortadayken en düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL olarak müjde diye sunuldu. Açıklanan TİS taslağı ile istedikleri zammı alamayan ezilen işçiler, bir saatlik çalışma karşılığı 1 dolar bile olmayan asgari ücretli işçiler, traktörüne haciz gelen üretici köylüler ve emekliler açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilmek isteniyor. Yoksulluk sınırının 13 bin 100 liraya çıktığı bir dönemde tüm emekçiler yoksulluk sınırının altında bir ücretle yaşamaya çalışıyor. Bir avuç para babası patron hariç herkes geçim sıkıntısı çekiyor, herkes yoksul.

“KRİZİN FATURASINI ÖDEMEYİ REDDEDİYORUZ”
Krizden çıkışın ağır faturasını ödemeyi reddediyoruz. İnsanca yaşanacak bir ücret ve vergide adaletin sağlanması, yapılan zamların geri alınması için mücadeleye devam edeceğiz, İşçisi, memuru, emeklisi, küçük esnafı, üretici köylüsü, işsiz genci, ev hanımı sefalete, yoksulluğa, adaletsiz gelir dağılımına karşı sesimizi yükseltiyoruz. Bu gidişata dur demek için sendikalar, kadın örgütleri, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler olarak birleştik. Tüm Balıkesir halkını zamlara, yoksulluğa ve sefalete karşı mücadeleye çağırıyoruz.

“ZAMLAR GERİ ALINMALI”
Çocuklarımızın geleceği ve milyonlarca işçinin, memurun, emeklinin, esnafın ve üretici köylünün biraz olsun nefes alabilmesi için taleplerimiz var. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarındaki artışlar fahiştir, kabul edilemez. Zamlar geri alınmalıdır. Elektrikte konutlar için yüksek tarife kaldırılmalıdır. Yoksul ailelere elektrik yardım sınırı da aylık 230 kWh’a yükseltilmelidir. Konutlarda elektrik, doğalgaz ve suda KDV oranı yüzde 1’e düşürülmelidir. Maddi imkansızlık nedeniyle faturalarını ödeyemeyenlerin elektrik, gaz ve suyu kesilmemeli, kamu kaynaklarından sağlanacak desteklerle, halkın karanlıkta, soğukta ve susuz kalmaları önlenmelidir. Hızlı artan fiyatlar karşısında alım gücü de hızla gerileyen çalışan ve emeklilerin gelirleri insanca yaşamalarına imkan verecek düzeye yükseltilmelidir. Ücretler üzerindeki vergi oranı düşürülmeli ve sabitlenmelidir. Başta KDV olmak üzere temel tüketim mallarından alınan dolaylı vergiler kaldırılmalıdır. Vergide adalet için zenginlere servet vergisi getirilmelidir.”

Düzenlenen protesto eylemine, Balıkesir KSEK Şubeler Platformu, Eğitim-İş, Kristal-İş, Belediye-İş, Tüm Köy Sen, Balıkesir Kadın Platformu, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 29 Ekim Kadınları Derneği, CHP, DP, DEVA, EMEP, Gelecek Partisi, İYİ Parti. Sol Parti destek verdi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.