ERMİŞLER: ODA YÖNETİMİ OLARAK DOĞRU MATEMATİK YAPTIK « 10Balikesir

2 Ekim 2023 - 23:55

ERMİŞLER: ODA YÖNETİMİ OLARAK DOĞRU MATEMATİK YAPTIK

ERMİŞLER: ODA YÖNETİMİ OLARAK DOĞRU MATEMATİK YAPTIK
Son Güncelleme :

13 Mart 2018 - 15:31

Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler: “En çok merak edilen kaça kiraladık? 15 bin TL’ye kiraladık. Çarşıdaki binaya en son ödediğimiz kira bedeli 10 bin 797+KDV yani 12 bin T’ye geliyordu. Özeti şu: çarşıda 210 metrekarede 12 bin liraya oturuyorduk, Avlu’ya geldik, Balıkesir’in en iyi projesinin tam orta noktasındayız ve aylık kirası 15 bin lira. 10 senelik peşin ödedik ve kira müddeti de 25 yıl. Toplam kira bedeli olarak 10 yıllığına 4 milyon 500 bin lira peşin ödedik. Burası 2 bin metrekare ve eski yere göre 10 kat daha büyük.”

 

 

TİCARET Odası seçimlerinde aday olmayacağını bir basın toplantısıyla açıklayan Fahri Ermişler, AVLU Balıkesir’deki yeni hizmet binasına ilişkin yapılan spekülasyonlara yanıt verdi.

AVLU’da 25 yıllık kira sözleşmesi yapıldığını, aylık 15 bin TL kira bedeli ödediklerini söyleyen Ermişler, eski yönetimden devraldıkları hizmet binası projesinin Oda bütçesini misliyle aşacağını, bu yüzden bina yapmak yerine Avlu’daki 2 bin metrekarelik binayı kiralamayı uygun bulduklarını söyledi.

Ermişler konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı seçildiğim zaman önüme gelen ilk şey bina projesi oldu. Bizden önceki yöneticilerimiz, Sanayi Sitesi 2’nci kapının karşısında bir yer almışlar, Oda binasını da satmışlar. Oraya da güzel bir proje çizmişler. Biz bu projeyi yönetim ve meclis içinden kurduğumuz komisyon tarafından incelemeye başladık.

İlk toplantımızı da binayı çizen, mühendisliği yapan arkadaşlarla yaptık. Yani ekip değişikliği olmadı. Onları çağırdık ve bu binayı bizlere anlatın dedik. Bunun üzerine 1-1,5 ay çalıştık. Projede binanın tamamı camdı. Tam bir maliyet çalışması yoktu. Biz maliyeti o ekiple çıkardığımız zaman 7 milyon TL gibi minimum o bina için maliyet çıktı. Ticaret Odası’nda 7 milyon var mıydı? Yoktu. Bizim binaya önceliğimiz olmasına rağmen ayırabileceğimiz 7 milyon olmadığı için projede ilk önce revizyon yaptık. Maliyeti düşürmek için tamamı cam olan projeyi biraz daha beton-cam karışık hale getirdik. Böylelikle maliyet 4,5 milyon TL’ye düştü. Tabi harcamanın sonu yok. Teknoloji sürekli gelişiyor. O cam binanın sadece aylık ısınma, soğutma ve temizlik gideri 45 bin TL çıktı. Bu matematiklere baktığımız zaman sadece bizim çıkardığımız sonuç değil. Orada komisyonda çalışan arkadaşlar, meclisteki arkadaşlar ve daha önceki projede çalışanlar da buna vakıflar” şeklinde konuştu.

Avlu Balıkesir projesi içinde yer almayı daha uygun bulduklarını açıklayan Ermişler, eski hizmet binasına göre çok daha modern koşullarda hizmet verdikleri yeni Oda merkezinin üyeler için daha avantajlı olduğunu da belirtti. Ermişler, her fırsatta speküle edilen Avlu’daki Oda binasıyla ilgili detayları da şu sözlerle açıkladı:

 

25 YIL SÜREYLE AVLU’DAYIZ

“Biz projeyi revize ettikten sonra ders çalışmaya devam ettiğimiz süreçte Balıkesir’deki Avlu Projesi çalışılmaya başlandı. GMKA’nın desteğiyle de Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi projesi gündeme geldi. Biz de Fuar ve Kongre Merkezi içinde bir bölümünü Ticaret Odası yapabilir miyiz fikri ortaya çıktı. Bunun bir süreci oldu, araştırması yapıldı. Burası tabi rekreasyon alanıydı. Burada gerekli araştırmaları yaptık. Rekreasyon alanlarında bir tapu satışı veya devri olmuyor, kiralama oluyor. Buraya da bakıyorsunuz ticari alanlar var, Fuar Kongre Merkezi var ve Büyükşehir Belediyesine kiracı olan Ticaret Odası var. Burayı kiralayabiliriz cevabını alınca sadece iç tefrişatını yaparak bir yer kazanmak istedik. Bence burası Balıkesir’de çok projeler var ama Avlu orta ve uzun vadede Balıkesir’in en iyi projesi. Niye? Bu kadar hava alan, nefes alan, bu kadar büyük sosyal alan zaten yok. Bizim malum eski çarşıdaki yerimizi de biliyorsunuz. Hem trafik açısından hem toplamda 210 metrekare olan 3 katlı bir binada hizmet vermek de üyelerimize utanıyorduk. En az 1500-2000 bin metrekareye çıkmamız gerekiyordu. Çünkü takım elbiseye adam aramıyoruz. Adama göre takım elbise dikmemiz lazım. İhtiyacımız bu ve uzun sürede ihtiyacımızı görecek bir oda binasına kavuşmamız gerekiyordu. Burasını da o açıdan kiralama yöntemiyle gerekli çalışmalar yapıldı ve iç tefrişatı Ticaret Odası tarafından yapılarak buraya geçtik. Burada Ticaret Odası 25 seneliğine hizmet etmeye inşallah devam edecek.

 

AYLIK 15 BİN LİRA KİRA ÖDÜYORUZ

Büyükşehir Belediyesi ile Ticaret Odası arasında yapılan sözleşmede, “8620 ada 8 parselde idari bina vasıflı bina” diyor. En çok merak edilen kaça kiraladık? 15 bin TL’ye kiraladık. Çarşıdaki binaya en son ödediğimiz kira bedeli 10 bin 797+KDV yani 12 bin T’ye geliyordu. Özeti şu: çarşıda 210 metrekarede 12 bin liraya oturuyorduk, Avlu’ya geldik, Balıkesir’in en iyi projesinin tam orta noktasındayız ve aylık kirası 15 bin lira. 10 senelik peşin ödedik ve kira müddeti de 25 yıl. Toplam kira bedeli olarak 10 yıllığına 4 milyon 500 bin lira peşin ödedik. Burası 2 bin metrekare ve eski yere göre 10 kat daha büyük. İşte burada ticari alanlar da var. 200 metrekarelik bir dükkan burada 20 bin TL kirası var. Burası 2 bin metrekare, çarpalım 200 bin lira olması lazım. Çarşıdan 12 bin liraya çıktık, buraya 15 bin liraya geldik. 10 kat büyüdük ama kira bedelimiz aynı kaldı.

 

DOĞRU MATEMATİK YAPTIK

Bu arada vaz geçtiğimiz arsa var. Burası ile ilgili 3 tane tapu elimde. Bu projeyle bir taşla üç kuş vurduk. Niye? Balıkesir’in en iyi projesinin tam orta noktasına üyelerimize yakışan bir şekilde 10 kat büyüklükte bir alana bu bedelle geliyoruz. Odanın bütçesi biz yönetime geldiğimiz zaman 1 milyon 800 bin liraydı. Bugün bütçemiz 4 milyon 250 bin lira, rekor artış var. Yaptığımız hizmetlerle odamızı da büyütüyoruz. Odamızı büyütmenin anlamı ne demek? Hem üyemiz büyüyor hem de üyemize dönüş büyüyor. Oda büyük olacak ki daha iyi hizmet edecek. Bu arsayla ilgili de; arsa malumunuz yay şeklinde. Buraya bina projesi yapıldı, projeyi revize de ettik. Ondan sonra bu proje çıkınca burasını kiralarsak hem bütçemize büyük zarar vermemiş oluruz dedik. Odamızın 5 bin 400 üyesi var ve çok iyi matematik yapmamız lazım. Niye? Biz geldiğimizde kurduğumuz hem mali sistem hem yönetim sisteminde de tamamen şeffaf olan, her şey kontrollü, her şeyi mali ve hukuki danışmanlarımıza sormadan, diğer kurum ve kuruluşlara, bakanlığa danışmadan hiçbir işimiz yok. Her şeyi bu şekilde dört dörtlük yapmaya çalışıyoruz. Sebebi de şu: 5 bin 400 üyemize bu konuda biz mesulüz. Halk arasında derler ya akşam kafayı koyduğun zaman rahat uyuyacaksın. Tamamen kriterimiz bu. Bu açıdan arsalar da elimizde kaldı. Balıkesir’in en iyi yerine üyelerimize yakışan 2 bin metrekarelik alanda bütün departmanları olan, bundan sonrasında daha da fazlası açılabilecek rezerv alanlarımızın da olduğu bu alana geçtik. Arsalarımız elimizde kaldı ve doğru matematikle bundan sonra 25 sene sonra hiç birimiz burada olmayacağız ama Ticaret Odası burada olacak. Şehrin çok önemli bir kurumu ve şehre çok iyi hizmetler bu zamana kadar eden ve bundan sonra da daha fazlasını yapacak bir kurum. O yüzden hak ediyor.”

 

TURİZM MESLEK LİSESİ YAPIYORUZ

BTO Başkanı Fahri Ermişler, TOBB’un desteğiyle Balıkesir’e bir Turizm Meslek Lisesi kazandırmayı hedeflediklerini de açıklarken, bu konuda yapılan çalışmaları da şu sözlerle anlattı:

“Balıkesir’e okul kazandırmak istiyorduk. O arsa bir reklam alanı olarak mı kaldı, boş, kirli bir alan olarak mı kaldı? Onunla ilgili de projeler geliştirdik. Ama arazinin yapısı ve çevresel etkilerden dolayı okul olmuyor. Ticari faaliyet yapamazsınız, bina yapalım kiraya verelim. Odalar ve Borsalar Birliği Kanununa göre oraya bina yapıp, kiraya verip ya da içinde ticari faaliyet yapma hakkınız yok. Kanun böyle diyor. Çünkü yaptık binayı, kiraya verdik. Kiracı 1 aylık kirasını ödemedi, o zaman odayı zarara uğratmış oluyorsunuz. Bunlar çök önemli kriterler. 5 bin 400 üyeden bir tanesi benim karşıma geçse ‘sen buraya bina yaptın, adam üç aydır kirasını ödemiyor, sen odayı zarara uğratıyorsun’ dese bu bana yeter. O açıdan okulla ilgili projemiz vardı TOBB’un da bu konuda bize sözü bulunuyordu. Onu da Sayın Valimizin önderliğinde gerçekleştiriyoruz. Çevre Yolu’nun üzerinde sağ olsun Valiliğimiz 20 dönümlük bir alan tahsis etti. Bunun içine Odalar ve Borsalar Birliğimiz Turizm Meslek Lisesi yapacak ve odalarımıza teslim edecek. Biz de anahtarı Milli Eğitim’e teslim edeceğiz. Yanında da ilk defa tip proje olabilecek nitelikli bir proje ile uygulama oteli de olacak. Bunun bütçeleri, plan ve programı hazır. Önümüzdeki süreçte en kısa zamanda ayrılan araziye kazma vurulacak ve hızlı bir şekilde inşallah 1 sene içinde bitip eğitime ve ekonomiye katkı sağlayacak. Bunların çalışmalarını da dönemimizde sağladık ve gurur duyuyoruz. Balıkesir’e bir okul kazandırmak bizim arzu ettiğimiz önemli projelerden biriydi. Onu da gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Ben hem devletimize, hem TOBB Başkanımıza, özellikle Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’ya teşekkür ediyorum.”

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN