ERTUĞ ASLAN; “ŞEFFAF BİR YÖNETİM SERGİLEYECEĞİZ” « 10Balikesir

18 Temmuz 2024 - 18:08

ERTUĞ ASLAN; “ŞEFFAF BİR YÖNETİM SERGİLEYECEĞİZ”

ERTUĞ ASLAN; “ŞEFFAF BİR YÖNETİM SERGİLEYECEĞİZ”
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2019 - 12:01

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın çiçeği burnunda Başkanı Ertuğ Aslan seçim sürecinden projelerine kadar birçok konuyu POLİTİKA’ya değerlendirdi. Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ertuğ Aslan şeffaf bir yönetim anlayışıyla odayı yöneteceklerini belirtirken meslektaşının sorunlarını dinleyen ve çözüm üreten bir olgu ile çalışacaklarını söyledi.

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ertuğ Aslan Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 12 Mayıs Pazar günü 23’üncü Olağan Seçimli Genel Kurulunu gerçekleştirdiklerini, seçim sonucunda yönetimi Balıkesir Katılımcı Demokrat Mali Müşavirler Grubu olarak 5’e 2 aldıklarını dile getirdi. Seçimin ardından mazbatalarını 15 Mayıs’ta almalarına rağmen mesleki yoğunluktan dolayı görev dağılımını 20 Mayıs’ta gerçekleştirdiklerini kaydeden Aslan, “Umarım Balıkesir için hayırlı olur. Bu çıktığımız yolda meslektaşlarımız bizleri çok desteklediler” diye konuştu.

19 YILDIR İŞİN İÇİNDEYİM

Yapılan seçimin ardından görev dağılımında başkanlık görevine getirilen Ertuğ Aslan iki dönemdir oda sekreterliği görevini yürüttüğünü hatırlatarak şunları söyledi:

“Tabi ben bu duruma uzak değilim iki dönemdir oda sekreterliğini yönetmekteyim. 2013-2016 ve 2016-2019 yıllarında Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın genel sekreterliğini yürüttüm. Daha önce de odanın disiplin kurulu ve delegasyonlar da görev aldım. 2001’de oda delegesiydim. Yani 19 yıldır odanın çeşitli kurullarında görev yaptım. Yaklaşık 12 yıl önce katılımcı demokrat mali müşavirler grubunu kurduk. Oda yönetiminden ayrılan arkadaşlarla birlikte böyle bir sürece girdik. Odayı genelde çağdaş demokratlar grubu yönetiyordu. Biz onlara karşı girdiğimiz yarışta 2 dönemdir Metin Başkanımızın başkanlığın yönetiyorduk. Bu dönemde de biz yine kazanarak 3.dönemimize girmiş olduk.

5’E 2 ÇOĞUNLUKLA KAZANDIK

Bu dönemde karşımızdaki gruplar ittifak yaptılar. Çağdaş grup ve Balıkesir meslekte birlik grubu Balıkesir ittifakı adı altında birleştiler. Bu şekilde seçime girdik. Bizim odamızın yönetim kurulu 5 kişiden oluşmaktaydı. Üye sayımız bini geçtiği için bu sayı 7’ye yükseldi. 7 olunca nispi sistemle seçime girdik. Bu sistemde belli bir oya ulaşan grup yönetime girebiliyor. Bu nedenle yönetim 5’e 2 olarak belirlendi. Denetleme ve disiplinde de rakibimizden isimler ve genel olarak her grupta çoğunluk bizde. Dediğim gibi biz 6-7 yıldır odayı yönetiyoruz zaten. Bizde yeni bir başlangıç yapmak istedik. Bir grup olarak buraya geldik. Donanımlı birikimli arkadaşlarımız var. Bu işte tecrübeliler. Odayı hep birlikte yöneteceğiz. Çünkü odayı tek başınıza bir yere kadar yönetebilirsiniz. Ekibe ve kadroya ihtiyaç var. Arkadaşlarımın da desteğiyle güzel şeylere yapacağımıza inanıyorum.

SOSYAL VE EĞİTİM FAALİYETLERİ SÜRECEK

Odamızın devam ettirdiği bazı faaliyetler var. Biz bu geleneği bozmayıp devam ettireceğiz. Sosyal faaliyetler var eğitim çalışmaları var. Kamuda da yer alıyoruz. Tüm kurumlarla olan iyi ilişkilerimizi devam ettireceğiz. Odamızın tiyatro kolu var. 27 Mart Dünya Tiyatrolar gününde oyun çıkaran tek odayız. Bunu da devam ettireceğiz. Bizim mesleki yoğunluğumuz çok fazla. Her geçen günde artıyor. Bir nebze olsun meslektaşlarımızı bu sıkıntılardan uzaklaştırabilir miyiz onlara soysal tesis kazandırır mıyız bunları düşünüyoruz. Bunlar işin sosyal tarafı. Bizim mesleğimiz sürekli değişen ve gelişen bir meslek. Dijital bir çağ yaşıyoruz. Mesleğimizde buna uzak kalmıyor. Bunun baş şartı da eğitim. Eğitim olmazsa olmazımız. Odamızda da devamlı eğitim çalışmaları devam ediyor bunları da geliştirerek sürdüreceğiz. Daha spesifik eğitimler yapmayı planlıyoruz. Mesela 300 kişilik değil de 20-30 kişilik eğitimler vermeyi istiyoruz. Mali müşavirlik sadece mesleki bilgi değil artık teknoloji ile de entegre haline geldi. Mesleki bilgi haricinde bilgisayar bilgisine de hakim olması gerekiyor meslektaşlarımızın. Organize sanayi gelişiyor. Yabancı yatırımlar geliyor. Meslektaşlarımıza İngilizce eğitim de vermemiz gerekiyor. Umarım yaptığımız eğitimlere katılım yoğun olur.

ODAMIZIN YAYINI BÜTÜTEÇ’İ ÇIKARMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Odamızın yayınları var. Büyüteç diye çıkardığımız üç ay da bir yayınlanan dergimiz var. Odanın faaliyetlerini neler yaptığımızı o dergide anlatıyoruz. Akademik faaliyetlerin de yer aldığı dergimiz var bu dergide 3 yıldır yayınlanıyor. Burada çeşitli üniversitelerdeki hocalar makalelerini gönderiyorlar. Orada yüksek kurul var bu makaleler oradan geçerek dergide yayınlanıyor. Hem akademik hem de odamız adına önemli bir olgu olduğunu düşünüyorum.  Biz bunu da geliştirmek istiyoruz. Uluslar arası seviyede de makaleler almak istiyoruz. Mesleğimiz çünkü akademik bir meslek ve sürekli gelişiyor.

TÜRMOB’DA SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ

Kadın meslektaşlarımız olsun, mesleğe yeni giren stajyer meslektaşlarımız olsun onların hep yanındayız. Odanın her unsurunda yer almalarını istiyoruz.  Belediye banka gibi kurumlarda mali müşavir bulundurma zorunluluğu yok.  Biz bunun olması için TÜRMOB’a üst kurulumuza yazılar yazdık. Olursa meslektaşlarımızın geleceği açısından faydalı olur diye düşünüyorum.

Bizim üst kurulumuz TÜRMOB. Biz Balıkesir’de ne kadar gözle görülür işler yapsak da TÜRMOB’da bazı şeyleri değiştiremezseniz meslektaşa faydalı olamayacağını düşünen bir gurubuz. Mümkün olduğu kadar  TÜRMOB’da söz sahibi olarak meslektaşlarımızın sorunlarının çözümü aşamasında faydalı olmak istiyoruz.

ŞEFFAF BİR YÖNETİM SERGİLEYECEĞİZ

Daha önce odayı yönettiğimiz gibi demokratik, şeffaf, evrensel değerlere hakim bir oda yönetmek istiyoruz. Bütün herkesi söz sahibi yapan, meslektaşların sorunlarını dinleyen ve çözüme kavuşturan bir yönetimi anlayışı sergileyeceğiz. Bizim sloganımız “Söz yönettiğimiz gibi yöneteceğiz”, “Siz bizi bilirsiniz” di. Meslektaşlarımızda bizi desteklediler. Hepsine çok teşekkür ediyorum.  3 ayda bir oda meclisi yapıyoruz. Odamızın gelir gider dengesini yaptığımız faaliyetleri anlatıyoruz. Meslektaşlarımızın taleplerini dinliyoruz. Oda meclisinin faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu da bizim grubun bir projesiydi. Bu meclis tüm meslektaşlarımıza açık. Biz seçimden önce vaat ettik. Odamızın 5  bin TL ve üzeri harcamalarını internet sitemizde yayınlayacağız. Tüm şeffaflığımız ile yöneteceğiz. İnsanlar verdikleri aidatlar nereye gitti diye düşünmesinler. Bir de gelir gider dengemizde şunu bahsedebilirim. Biz oda olarak maktu ve nispi aidat olarak 2 ayrı aidat alıyorduk. 2 yıl önce açılan dava sonucunda bu kaldırıldı. Gelirimiz 1000 TL ise 500’e düştü. Kalan bütçeyle bu binayı döndürmeyi ve hizmet etmeye çalışacağız. Bu nedenle tahsilât oranımız yüksek olmalı. Genel olarak meslektaşına çözüm arayan tüm kurumlarla iyi ilişkilerini sürdüren bir yönetim sergileyeceğiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.