ESKİ VEKİLLERDEN KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI: GÖREVİ BIRAK « 10Balikesir

19 Ocak 2022 - 17:54

ESKİ VEKİLLERDEN KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI: GÖREVİ BIRAK

ESKİ VEKİLLERDEN KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI: GÖREVİ BIRAK
Son Güncelleme :

29 Haziran 2018 - 17:44

CHP eski Milletvekillerinden bir grubun oluşturduğu 9 Eylül Platformu, 24 Haziran seçimleriyle ilgili ortak bir değerlendirme yaptı. Aralarında 23. Dönem Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan’ın da bulunduğu çok sayıda eski Milletvekili, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve ekibine “görevi bırakma” çağrısı yaptı.

İşte o açıklama:

 

“24 Haziran 2018 günü yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde alınan sonuçlar ülkemiz demokratik yaşamını ağır biçimde zedelemiştir. Demokrasinin “olmazsa olmaz” koşulu, güçler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı ortadan kalkmış, parlamenter sistem gücünü yitirmiştir.

1993 yılında “Bize göre demokrasi amaç değil ancak bir amaçtır” diyen Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Takvimler Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılına yani 2023’e ilerlerken, yine 1993’te “Türkiye Cumhuriyeti 1923’ten bu yana sürekli gerileyiş içindedir. Türkiye’nin 70 yıllık tarihi boşa harcanmış zamandır” diyen aynı kişi bu makama gelmiştir.

 

CHP İÇİN BU TABLO BAŞARI OLAMAZ

Bu seçimlerde, Cumhuriyeti kuran, ülkemizi demokratik yaşama geçiren partimizin aldığı başarısız sonuçlar karşısında büyük üzüntü duymaktayız. 1 Kasım 2015 seçimlerinde %25,3 oy alan partimiz, seçmen sayısının artmasına karşın 24 Haziran 2018 seçimlerinde %22,7’e gerilemiştir.

CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu tabloyu başarı olarak sunması inandırıcı değildir. CHP’nin geleneğinde olan, her seçimden sonra geniş katılımlı durum değerlendirmesinin bu kez de çalıştırılmayacağı anlaşılmaktadır. Eski Genel Başkan, Genel Başkan Yardımcıları, Genel Sekreter ve Grup Başkanvekillerinden oluşan “Onur Kurulu” 2010 yılında tüzüğümüze konulmuştur. Bu kurul, bir kere bile toplanmadan bu yıl tüzükten çıkarılmış; CHP’nin en eski ve geleneksel kurumu “Küçük Kurultay” da ortadan kaldırılmıştır.

 

KILIÇDAROĞLU VE EKİBİ GÖREVİ BIRAKMALI

Bu durumda bizler seçim sonuçlarıyla ilgili düşüncelerimizi açıklamak gereğini duymaktayız.

Alınan sonuçlar kesin bir yenilgiyi göstermektedir.  AKP’nin oylarındaki düşüş, o oylar bize gelmedikçe bir anlam taşımaz. Herkesin bildiği bir özdeyişi yinelemekle yetiniyoruz: Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz!

Recep Tayyip Erdoğan’ın %50+1 barajını bir milyon kadar bir oyla aşabildiği anlaşılmaktadır. Seçim gecesi, kurulu sistemler çalışabilse ve sandık denetimleri güçlü biçimde ilerleseydi belki de ikinci turun yolu açılacaktı.

Bu durumda, CHP’nin Sayın Genel Başkanı ve merkez yöneticileri görevlerini bırakmalıdırlar. Tüm çağdaş ülke partileriyle, Sosyalist Enternasyonal üyesi partilerde görülen uygulama budur. Sayın Genel Başkan ve yöneticileri partinin önünü açmaya davet ediyoruz.

Fabrika ayarlarına dönmüş, yeni değil, yeniden CHP kimliği ve taze kanla yerel seçimlere girecek bir CHP’nin başarısına yürekten inanıyoruz.”

 

 

9 EYLÜL PLATFORMU ADINA:

Kemal Anadol (15.16. Dönem Zonguldak, 18.22 ve 23. Dönem İzmir Milletvekili), Ergün Aydoğan (23 Dönem Balıkesir Milletvekili), Bülent Baratalı (22 ve 23. Dönem İzmir Milletvekili), Mehmet Boztaş (22. Dönem Aydın Milletvekili), Ersu Hızır (İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri), Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı (CHP İzmir İl Örgütü Bilim Sanat ve Kültür Platformu eski Başkanı), Şahin Mengü (23. Dönem Manisa Milletvekili), Onur Öymen (22. Dönem İstanbul, 23. Dönem Bursa Milletvekili), Nur Serter (23. 24. Dönem İstanbul Milletvekili), Dr. Merih Şan (CHP İzmir eski İl Sekreter üyesi), Enis Tütüncü (18. 22. 23. Dönem Tekirdağ Milletvekili)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.