GAZETECİ OKAY ÖNDER’DEN AHMET AKIN’A SORULAR « 10Balikesir

19 Ağustos 2022 - 01:54

GAZETECİ OKAY ÖNDER’DEN AHMET AKIN’A SORULAR

GAZETECİ OKAY ÖNDER’DEN AHMET AKIN’A SORULAR
Son Güncelleme :

25 Ocak 2018 - 17:38

Edremit’te yayımlanan Önce Körfez Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Okay Önder, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’a “Parti Meclisi’ne aday mısınız” diye sordu. Akın, “adayım” yanıtını verdi.

İşte Gazeteci Okay Önder’in soruları ve Milletvekili Ahmet Akın’ın verdiği yanıtlar…

 

Okay Önder:  Partinizin Edremit ve Balıkesir kongrelerinde delegeleri değişimden yana oldular. Süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ahmet Akın: Partimizde inanılmaz bir heyecan ve yarış var. Herkes daha iyisini yapabileceğini iddia ediyor. Ben mi daha iyi yaparım sen mi yarışı koltuk yarışı değildir. Bunu yanlış yorumlamamak lazım. Burada önemli olan eski ve yeni yönetimlerin hep beraber hareket edebilmesidir. Ortak paydamız CHP’dir. Ortak hedefimiz ise Atatürk ilke ve devrimlerini ilelebet kılmaktır. Bu anlamda, göreve seçilen arkadaşlarımızın hepsi çok değerlidir. Hepsine başarılar diliyorum. Ayrı ayrı hepsinin emrindeyim bunu kendilerine de söyledim.

Okay Önder: İl kongresinde taraf olduğunuz söyleniyor. Bu doğru mu? Mavi veya Kırmızı’dan yana taraf oldunuz mu gerçekten?

Ahmet Akın: Ben önseçimle milletvekili oldum. Önseçimle gelen birisi, bu tarz seçimlerde taraf olmamalı. Bir Allah’ın kulu da diyemez ki Ahmet şunu aradı şöyle yönlendirdi vs. Bu yönde bir çalışma kesinlikle yapmadım. Ayrıca seçime neden karışayım. Örgüt bizim örgütümüz. Seçilen de kaybeden de benim arkadaşım benim partilim. Burada benim ismimi kullanarak bazı siyasi polemik yaratmak isteyenler oldu ama onlar da başarılı olamadı. Bu arada, en az 300 kişi beni aradı. Hepsine aynı şeyi söyledim: taraf değilim. Kimi istiyorsanız ona oy verin. O süreç içerisinde sizinle de telefonda konuşmuştuk. Bu partinin bir kişiyi dahi kaybetme şansı yok.

Okay Önder: 3-4 Şubat’ta partinizin Büyük Kurultay’ı var. Kurultayı nasıl yorumluyorsunuz. Kılıçdaroğlu yeniden seçilebilecek mi?

Ahmet Akın: Bugün itibariyle üç aday var. Tabii imzalara bakacağız. İmzalar olmadan aday olunamıyor biliyorsunuz. Bugün Sayın Genel Başkanımız Türkiye’de birleştiricilik olarak en üst noktaya geldi. Özellikle Adalet Yürüyüşü zaten arkasına milyonları almasına sebep oldu. Biz de Genel Başkanımızla omuz omuzaydık ve hala da öyleyiz. Bakın ben Sayın Genel Başkanımızın Başdanışmanıyım. Kendisiyle çok yakın çalışıyorum. Kendisinin çalışkanlığını ve özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik azmini biliyorum. Örgütümüzün doğru karar vereceğine inanıyorum. Biz de bu sonuca saygı göstereceğiz.

Okay Önder: Parti Meclisi’ne aday mısınız?

Ahmet Akın: Evet adayım. Mehmet Tüm vekilim de aday.

Okay Önder: Sonrasında MYK olur mu peki?

Ahmet Akın: İnşallah diyorum. Ancak onun kararını verecek olan Sayın Genel Başkanımızdır. Kendisinin takdirinde bir konu. Ben görevimi en iyi şekilde yapayım derdim o. Genel Başkanımız da bu konuda son derece hakkaniyetlidir zaten.  PM ile ilgili de çalışmalara başladım onu da ifade edeyim. İl Başkanlarımızı aramaya başladım şimdiden.

Okay Önder: Altınoluk ve Güre birleştirilerek ilçe olacak mı? Kısa bir süre içerisinde KHK ile yasalaşacağı konuşuluyor.

Ahmet Akın: Evet bu yönde bir söylenti var. Edremit ve Bandırma’nın da il olacağı konuşuluyordu biliyorsunuz. Şuan Altınoluk’un ilçe olmasıyla ilgili net bir durum yok. Ben öyle bir gelişme olacağını da tahmin etmiyorum. Ama ne olacağını da bilemeyiz tabii. Bir kişinin aklına bir şey geliyor ertesi gün kanunlaşıyor biliyorsunuz. Altınoluk’la ilgili bir gelişme olursa da bunu derhal Edremitli vatandaşlarımla paylaşırım bunu ifade etmem  gerekir. Süreç ne getirir götürür bakacağız.

Okay Önder: Geçtiğimiz günlerde AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu partisinin vefa yemeğinde sizinle ilgili çok sert eleştiri yapmıştı. Size boyunuz ve kilonuzla ilgili yorumlar yapıp sizin Balıkesir’e Büyükşehir Belediye Başkanı olamayacağınızı ima etmişti. Sizin de bir cevabınız olmuştu Politika Gazetesi aracılığıyla. Bu doğru mu Ahmet Bey? CHP’nin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Adayı Ahmet Akın mı olacak?

Ahmet Akın: Tabii bizim Ali abiyle aramız aslında çok iyidir. Kendisi bu yönde bir açıklama yapmış ben de kendisine boyum ve kilomla ilgili bilgi verdim. (gülüyor) Okay kardeşim burada önemli olan millet ne istiyor. Yani CHP’nin Balıkesir adayı için elbette kamuoyu yoklamaları çok önemli. Genel merkezimiz diğer büyükşehirler gibi Balıkesir için de bir çalışma sürdürüyor. Ancak sürece bakacağız. Ben şuan milletvekiliyim ve bu görevimi en iyi şekilde yerine getirip Balıkesirli hemşerilerime, parti ayrımı yapmadan hizmet üretmeye çalışıyorum. İleride ne olur ona bakacağız. Ancak tabii böyle bir gelişme olursa, biz gerekli çalışmayı yaparız ve Ahmet Akın Balıkesir’e aday olursa o belediyenin anahtarını da alır milletiyle beraber Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’na götürür! Bunu da ifade etmek istiyorum. Şuan bu konular için erken biraz. Önümüzde süreç var. Süreç içerisinde ne olacak göreceğiz. Aday kim olursa olsun onun yanında dimdik duracağız en az onun kadar çalışacağız. Ben 2019 yılında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li olacağına yürekten inanıyorum. Bu röportajımızı lütfen bir kenara not edin. 2019’da Balıkesir CHP’nin belediyecilik anlayışını mutlaka görecektir. Az önce de dediğim gibi bu ben olurum başkası olur bilmiyorum. Görev verilirse bugüne kadar olduğu gibi bu günden sonra da kaçmam. Genel Başkanımızın yanında ona güç vermek için yapmam gereken ne ise onu yerine getiririm.

Kaynak: Önce Körfez

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.