“GERÇEKTEN HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK” « 10Balikesir

19 Ağustos 2022 - 01:08

“GERÇEKTEN HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK”

“GERÇEKTEN HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK”
Son Güncelleme :

24 Haziran 2019 - 12:28

“Biz demokrasi saatinin her zaman tıkır tıkır işlemesinden yana olanlarız.”

“Bu sonuç, İstanbul’da herkesin yeni ve ortak bir sayfa açması anlamına geliyor.”

“İstanbul’da artık adalet eşitlik sevgi hoşgörü olacak, ısraf, şatafat, kibir ve ötekileştirme bitecek.”

“Önyargı ve ayrıştırma dönemi bitti. Kardeşlik sevgi dönemi başladı.”

“Umutlu olacağız. Sevineceğiz. Ama sevinmek bir başka kişinin kalbini kırmak anlamına asla gelmez.”

31 Mart’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, ancak YSK kararıyla iptal edilen seçimin 23 Haziran’daki rövanşında AK Parti Adayı Binali Yıldırım’a fark atan CHP Büyükşehir Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, kesin olmayan sonuçlara göre seçimin galibi oldu. İmamoğlu, sandıkların büyük oranda açıldığı ve sonucun ortaya çıktığı dakikalarda ilk açıklamalarını yaptı. İmamoğlu, seçim süresince kullanılan ayrıştırma diline vurgu yaparak 16 milyon İstanbullu’yu kucaklayacak bir yönetim anlayışıyla hareket edeceklerini söyledi.

İşte Ekrem İmamoğlu’nun tarihi konuşması:

“Öncelikle bugünkü 23 Haziran’da yaptığımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ve tabi ki anlamlı bu seçimin en önemli ifadelerinden birisi de Türkiye’nin demokrasi sürecine olacak katkısıydı. Her iki vasfıyla ülkemize ve dünya kenti İstanbul’a bugünkü seçimin neticeleri hayırlı olsun.

Şunu söylemeliyim, birazdan elbette ki uzunca bir metin sizinle paylaşacağım, içimde duygularım var. Dünyaya Türkiye adına birkaç cümle etme konusunda kendimi sorumlu hissediyorum. Bugün on binlerce hatta yüzbinlerce ifade edebileceğim sandık başında görev yapan bütün arkadaşlarıma, sandıklarda, okullarda, ilçe seçim kurulunda, il seçim kurulunda hizmet eden arkadaşlarıma minnet duygularımı belirtmek istiyorum. İyi ki varsınız, onlar bugünün demokrasi kahramanlarıydı. Yaptıkları hizmetleri her zaman güzel bir anı olarak hatırlayacaklar ve gururla anlatacaklar.

 

SANDIKLARI TERK ETMEYİN

Bugün hali hazırda elimizdeki seçim verileri süreci netleşmeye dönük oluştursa da biliyoruz ki net sonuçlar tutanaklarla olur. Dolayısıyla sandık görevlisi arkadaşlarıma, kat görevlisi arkadaşlarıma bilişim sorumlularına, sandık kurulu üyelerine, hukuk sorumlularına, seçim kurullarındaki üyelere, sonuç netleşene kadar görevlerinin başında kalmalarını önemle rica ediyorum. Bu süreçte asla sandıklarınızı tutanaklarınızın ilçe seçimdeki birleştirme tutanaklarının netleşmesi sağlanıncaya kadar sandıkları terk etmeyin. Bu tarihi sorumluluk halen devam etmektedir.

 

YENİ BİR ORTAK SAYFA AÇIYORUZ

Biz Türkiye’de demokrasi saatinin her zaman tıkır tıkır çalışmasından yana olanlarız. Maalesef demokrasi saati 31 Mart akşamı çalışmadı. Yaşanan her şeyi tüm milletimiz biliyor. Detaylarına girecek değilim. Saatleri durdurarak zamanın akışını asla önleyemezsiniz.. Gerçekleri de üzerini örterek asla ve asla gizleyemezsiniz. Bugün sandıklardan oy pusulalarının yanı sıra aynı zamanda bir de hesap pusulasının çıktığını tüm vatandaşlarıma duyurmak isterim. Vatandan 31 Mart’tan bugüne ülkeye yaşatılanların haksızlığın hesabını bir avuç insana kesmiştir. Bu İstanbul’da bir sayfa kapandı yeni bir sayfa açıldı anlamına gelmiyor. İstanbul’da herkesin yeni bir ortak sayfa açması anlamına geliyor.

 

ÖTEKİLEŞTİRME BİTECEK

Bu yeni sayfada İstanbul’da artık adalet eşitlik sevgi hoşgörü olacak, ısraf, şatafat, kibir ve ötekileştirme bitecek. Bugün 16 milyon İstanbullu demokrasiye olan inancımızı, adalete olan güvenimizi tazelemiştir. Bunu bana oy verenler değil, seçimleri büyük bir olgunlukla geçiren tüm vatandaşlarımız sağlamıştır. Her birine yürekten teşekkür ediyorum. Halkımıza, minnet duygularımı iletiyorum. Sizler Türkiye’nin demokrasi itibarını tüm dünyanın gözleri önünde korudunuz. Türkiye’yi yakın coğrafyadaki bazı ülkelere benzetme gayretinde olanlara da işin aslını öğrettiniz. Yüz yılı aşan demokrasi geleneğine sahip çıktınız.

 

 

16 MİLYON İSTANBULLU’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Başta sevgili eşime, oğullarıma, kızıma, anneme, babama, bütün aileme, CHP ve İYİ Parti Genel başkanlarına, genel başkan yardımcılarına, milletvekillerine, belediye başkanlarına, il ve ilçe başkanlarına, İstanbul’daki ilçe belediye başkanlarına, kadın ve gençlik kollarımıza, CHP ve İYİ Parti örgütlerine, sahada çalışan üyelerine, sayıları 150 bini aşan demokrasi ve adalet davasına inanan İstanbul gönüllülerine, yanınızda duran tüm partililere, HDP seçmenlerine, MHP seçmenlerine, AK Partili seçmenlere, Saadet Partili, Vatan Partisi, DSP, Demokrat Parti, BBP, tüm siyasi parti seçmenlerine, aynı mahalledeki komşularımıza, bu güzel şehirde yaşayan insanlara, Türk, Kürt, Çerkes, Ermeni, Musevi, Rum, Süryani bu milletin asil vatandaşlarına, en yakın yol arkadaşım olan İstanbul  çocuklarına, gençlerine, dualarıyla beni ayakta tutan annelere, ninelere, kadınlara, beyefendilere, başarılı kampanya stratejisinden uygulamaya kadar planlayan direktörümüze, bütün yol arkadaşlarına, çalışma arkadaşlarına, ilk günden beri yanımda olan basın danışmanıma, sosyal medya ekibine, mitingleri yöneten yol arkadaşlarıma, polis, koruma arkadaşlara, tüm güvenlik görevlilerine, sahada çalışan, meydanda çadırda sandıkta görev yapan yüzbinlerce demokrasi aşığı partililere, vatandaşlara, bu kampanyada bize destek olan sivil toplum kuruluşlarına, şiir yazan, şarkı türkü besteleyen, arayan soran, fikir veren, destek veren milyonlarca vatandaşımıza, evladım diyen, ağabey diyen insanlara, tüm 16 milyon İstanbullu’ya yürekten teşekkür ediyorum. Sonsuz minnet duygularımı iletiyorum. Bir parti bir grup bir kesim değil bütün İstanbul kazanmıştır. Bunu şu an tam olarak hissedemiyor olabilirler, kısa sürede herkes böyle hissedecek. Canla başla çalışacağım, hiç kimseyi dışlamadan çalışacağım. Bugün benim için sandıktan sefer görev emri çıktı. Vatandaş bana İstanbul’un işsizlikle mücadele seferberliğini, yeşil alan, hızlı kaliteli ucuz ulaşım seferberliği başlatmak için kutsal bir görev verdi. Bu benim hayatımdaki en onurlu görev. Bu görevi layıkıyla yapmaktan başka hiçbir önceliğim olmayacak.

 

BU KENTİ TEK BAŞIMA YÖNETECEK DEĞİLİM

Bu seçim, yani İstanbul ittifakı Türkiye için var olan pek çok önyargıyı da yok etti. Biz hayat tarzı, görünüşü, konuşması, birbirinden farklı insanlar olarak sevgi ve saygı ortaklığında buluştuk. Bugünden sonra her kim hayat tarzına giyimine bakarak bir başkası hakkında önyargı oluşturuyorsa İstanbul ittifakı aklına gelsin. Önyargı ve ayrıştırma dönemi bitti. Kardeşlik sevgi dönemi başladı. Bu kenti tek başıma yönetecek değilim. Her kesimden her insanımızdan en üst seviyede yararlanacağım. Siyasi görüşü ne olursa olsun liyakat, çalışkanlık, olan herkes benimle çalışabilir. Parti merkezlerinden alınan referans kağıtlarıyla işe girme dönemleri bitmiştir.

 

PARTİLER KUTSAL YAPILAR DEĞİLDİR

Partiler kutsal yapılar değildir. Tabu değildir. Dünyaya farklı bir pencereden baksa da temel amacı milletinin kalkınması ve mutluluğu için çalışan yapılar olmasıdır. Partiler bir amaç değildir hizmette araçtır, bunu herkes duymalı. Partiler gibi liderleri de kutsal değildir. Bir parti başkanı, bir cumhurbaşkanı fark etmez, onları kutsallaştırmak, milletin üstünde bir yere konumlandırmak asla doğru değil.  En büyük millettir, çünkü egemenlik kayıtsız şartsız sadece ve sadece milletindir. Milyonlarca oy almak, çok büyük sevgi gösterilerine mazhar olmak iltifatlar duymak liderlerin ayaklarını yerden kesmemeli. Aksine mahcup etmeli. Başta kendim gösterilen bu ilgi ve sevgi karşısında ancak boynumu bükerim. Milyonlarca insana mahcup olmamak için çok çalışacağım. Sorumluluğumuz var, herkese duyurmak istiyoruz ki, gençliğimiz ve çalışkanlığımız var.

CUMHURBAŞKANI’NIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUM

23 Haziran seçiminde hem ittifak hem parti adayı hem de bağımsız aday olarak çalışan tüm rakiplerime, demokrasiye katkıları için İstanbul’da bulunan tüm adaylara teşekkür ediyorum. Ben şahsım adına seçim döneminde bana aileme çalışma arkadaşlarıma yönelik, partime yönelik sistematik saldırıları elbette ki unutmak istiyorum. O dil bitsin, artık asıl yeni sayfayı, olması gereken ilişkileri, üslup düzeyinde yeni bir dönemi başlatmak istiyoruz. Bu süreçte bu tür davranışlarda bulunanlar zaman içinde hak ettiği cevabı milletten alacak. Bu vesileyle devletin başı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenmek istiyorum. Depreme hazırlık gibi, daha hızlı metro yapmak, mülteci konuları gibi, İstanbul’un acil sorunlarında merkezi ve yerel yönetimin uyumlu ve işbirliği içinde çalışmasını sağlamanın önemi ortada. 16 milyon vatandaşın ihtiyacı. Seçim öncesinde vatandaşa anlattığım ve onay aldığım yol haritasına uygun olarak sizinle uyum içinde çalışmaya hazırım ve buna talibim. Bunu tüm İstanbullular önünde duyuruyorum. Hiç bir siyasi mesele vatandaşın huzurundan mutluluğundan  yoksulluğun önlenmesinden, yeterli eğitim ve sağlık hizmetlerinin sunulmasından barıştan, huzurdan sevgiden ve saygıdan önemli değildir. Bu anlayış içinde İstanbul’un acil çözüm bekleyen merkezi ve yerel idarenin ortak sorumluğundaki tüm konuları ele almak isterim. Yasal sürecin tamamlanmasının ardından yol haritamızı size sunmak ve görüşlerimizi de aktarmak aynı zamanda görüşlerinizi de almak size iletiyorum.

 

YARIDA KALAN VAATLER HAYATA GEÇİRİLECEK

Bu ülkenin buna ihtiyacı olduğunun altını çiziyorum. Vatandaş siyasetçi kavgalarından bıkmıştır, yılmıştır. Hizmet üretim ve çözüm beklemektedir. Hizmet üretim demişken, İstanbul meclisinin tüm değerli üyelerine de yeniden başlayacağımız  çalışma döneminde başarılar diliyorum. Yarıda kalan vaatlerimizi ilk mecliste gündeme taşıyıp hayata geçireceğiz. Herkes bilmeli ki millet adına yapılacak hizmetlerin parti farklılığı gerekçesiyle engellenmek gibi bir durumla karşılaşırsak bir takım siyasi çalışmalar yapıldığını görürsek her şeyi şeffaf şekilde vatandaşla paylaşacağız. T.C.’nin her kurumu değerlidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en değerli kurumlarından biridir. Bir kez daha vaat ediyorum ki her ne yapıyorsak her ne yapılıyorsa olduğu gibi milletin takdirine sunulacak.

 

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

Ben artık gece gündüz demeden çok yoğun tempolu bir çalışmaya başlamak için sabırsızlanıyorum. Bu tempo içinde gücümü enerjimi her zaman olduğu gibi vatandaşın samimi duygularından sevgisinden ve güveninden alacağım. En çok da bu şehrin çocuklarının o güzel çocuklarının enerjisi yüksek gençlerin duygularından alacağım. Aday olarak ilk ortaya çıktığımda tanıdıkça beni seveceksiniz demiştim, çok şükür dediğim gibi oldu. 31 Mart’tan sonra her şey çok güzel olacak demiştim, her şey çok güzel olacak.

Bu güzel akşamda mutlu olacağız. Umutlu olacağız. Sevineceğiz. Ama sevinmek bir başka kişinin kalbini kırmak anlamına asla gelmez. Bu konuda bütün vatandaşlarımızı en hassas şekilde davranmaya davet ediyorum. Bu bir zafer değil yeni bir başlangıç. Yarın birbirimizin yüzüne bakacağız, yarından itibaren 16 milyon insana eşit davranacağımızı buradan duyurmak istiyorum. İstanbul’a yeni bir başlangıç hayırlı uğurlu olsun. Herkese duyuruyorum ki her şey çok güzel olacak.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.