GÜNDEMİMİZDE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY YOK « 10Balikesir

23 Şubat 2024 - 07:29

GÜNDEMİMİZDE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY YOK

GÜNDEMİMİZDE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY YOK
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2018 - 15:43

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan Merkez Yönetim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada “gündemde olağanüstü kurultay yok” dedi.

İşte Tezcan’ın açıklamaları:

“TBMM’de millet iradesini hakim kılmak için geniş bir mütabakat arayışının olması gerektiği düşüncesindeyiz. Tek adam rejimi ilk KHK ile anayasayı askıya alarak yola çıktığını gösterdi. Yeni dönem bu KHK ile kötü başladı. Devam etmemesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile Türkiye hukuk düzenini tamamen ortadan kaldırmanın amaçlandığı bir sürece giriyor.

İstanbul milletvekilimiz Sayın Enis Berberoğlu haksız bir biçimde siyasi bir operasyonun parçası olarak tutuklandı. Milletimiz tekrar milletvekili seçerek tekrar oyunu bozdu. Hakkında kesinleşmiş bir hüküm yok. Olsa milletvekili seçilemezdi. Yeniden dokunulmazlık kazandı. Yargıtay’ın, mahkemelerin derhal tahliye kararı vermesi gerekir. Hala tahliye kararı verilmemiş olması önümüzdeki süreçte tıpkı FETÖ yargısının yaptığı gibi bir tuzak kurma uygulamasının hazırlığı mıdır? Şu anda öyledir demiyoruz. Sabırla bekliyoruz. Mahkemelerin bir an önce tahliye kararı vermesini bekliyoruz. Aksi hürriyeti tahdid suçudur. Dünün FETÖ’cüleri nasıl yargılanıyorsa onlar da yargılanırlar.

Siyasi operasyonların bir diğer ayağı Eren Erdem’e yönelik devam ediyor. Eren Erdem hukuka aykırı bir şekilde siyasi bir operasyonla tutuklanmıştır. Operasyonunun çapı kamuoyunda etkili görünsün diye haksız yere ceza muhakemeleri kanuna aykırı bir şekilde tutuklama yöntemine başvurulmuştur. Bu bir başka rehin alma operasyonudur.  Bu operasyonlara teslim olmama konusunda kararlıyız.

Sandıklara sahip çıkmak için demokratik haklarını kullanan gençlerimiz tutuklanmıştır. Bu Türkiye’nin fotoğrafıdır. Tek adam rejiminin fotoğrafıdır. Mahkemeler, hakimler savcılar hukukun temsilcileridir. İktidarın silahşörü değildir.

İktidarın seçim dönemi içinde bir çok seçim harcamasıyla iktidarını garanti almaya çalıştığını, hesapsız davrandığını biliyoruz. Erdoğan meydanlarda dövizin yükselmesi dış güçlerin saldırısıdır diyordu. 24 Haziran geçtikten sonra tamamı düşecek bambaşka bir Türkiye olacak diyordu. Merakla bekliyoruz. 24 Haziran geçti enflasyon yükseldi. Pazarda enflasyon en az yüzde 25. Dolardüşmedi faizler yüzde 25-30 arasında. Şimdi soruyorum hani düşecekti. Seçim sonrası geldi. merakla bunu bekliyoruz. ancak üretime dayanmayan bu rant yeyici ekonominin geçim sıkıntısını ortadan kaldırması mümkün değil.

Genel merkezin gündeminde olağanüstü kurultay yoktur. Sayın genel başkanımızın bir olağanüstü kurultay çağrısı gündeminde yoktur.

Seçim sonuçları çerçevesinde sonuçlar değerlendirilir ama bu noktada kurultayı gerektirecek bir tablo yoktur.

Bütün sandıkları birlikte ele almak gerekir, partinin ortak emeğinin çabasının ürünüdür. Parti ortak hedefe yönelmiştir. Bu noktada seçim sonuçları daha sağlıklı bir süreçte değerlendirilecektir. Kurultay çalışmaları seçim sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesinin önündeki engeldir.

Şu anda partinin bir iç iktidar yarışının içinde olmasının gelecek için faydası olmadığını üşünüyoruz. Kurultay zamanında yapılacaktır. Genel merkezin konuya yaklaşımı budur. Yerel seçimlere hazırlanacağız.

Özel bir yemekte konuşulanların ana  bağlımından koparılıp bu çerçevede servis edilmiş olması siyasi nezaket ölçüleriyle bağdaşmayan bir tutumdur. Sayın genel başkan son bir yıl içinde Türkiye siyasetinin gündemini belirlemiştir.

( İnce’nin Kılıçdaroğlu’na onursal başkanlık teklifi) Genel başkanın başka bir ihsana ihtiyacı yoktur.

MYK genel başkanımızın tam mutabakatla arkasındadır. İmza meselesi tüzükte düzenlenmiş bir haktır. Hiç kimse tüzükteki hakkını kullandı diye bir serzeniş olmaz.

Millet İttifakı bir seçim ittifakıydı. Ancak seçimden sonrasını da kapsayan değerler vardı. Teknik olarak tabi ki sona ermiştir. Ama ortak değerler çerçevesinde birlikte hareket etme iradesinin devam edeceğine inanıyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.