HAVRAN ALTIN MADENİNDE İNCELEME VE KEŞİF « 10Balikesir

25 Eylül 2023 - 00:34

HAVRAN ALTIN MADENİNDE İNCELEME VE KEŞİF

HAVRAN ALTIN MADENİNDE İNCELEME VE KEŞİF
Son Güncelleme :

29 Haziran 2020 - 13:19

Havran’ın Halılar ve Büyükşapçı Köyleri’nde Teck Madencilik A.Ş. (Bahar Madencilik) tarafından gerçekleştirilmek istenen altın madeni projeleri için Balıkesir 2. İdare Mahkemesi tarafından 26 Haziran 2020 tarihinde yerinde inceleme ve keşif yapıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan şu bilgileri verdi:

“Söz konusu projeler için Balıkesir Valiliği’nce 2010 yılında Teck Madencilik A.Ş.’ye “ÇED Gerekli Değildir” kararları ve işletme izinleri verilmiştir. Firma daha sonra kapasite artışı ve patlatmalı kazı yöntemleri ilavesi için yeni ÇED süreçleri başlatmış ve “ÇED Gerekli Değildir” kararları almıştır. Derneğimiz de Patlatmalı kazı ilavesi dosyaları için Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği (EMARÇEP) ile birlikte 26 Eylül 2018 tarihinde “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için dava açmış ve davayı kazanmıştır. Ancak Danıştay yerel mahkemenin bilirkişi incelemesi yapmadan karar vermiş olduğu gerekçesi ile kararı bozmuştur. Balıkesir 2. İdare Mahkemesi de bunun üzerine keşif yapılmasına hükmetmiştir. Söz konusu projelerin ruhsatları bu süreçte Teck Madencilik A.Ş. tarafından Bahar Madencilik A.Ş.’ye devredilmiştir.

Keşif kararının tarafımıza tebliğinden itibaren projelerin Derneğimizce projelerin etkisi alanında bulunan Büyükşapçı, Halılar, Kocaseyit, Sarnıç, Dereören Köylerinde ve Havran merkezinde bir dizi bilgilendirme toplantıları ve kurum ziyaretleri gerçekleştirildi ve broşür dağıtıldı. Edremit merkezde de bilgilendirme standı açıp broşür dağıtıldı. Köylüler ve bölge halkı keşfe davet edildi.

Keşif günü, desteğe gelen Burhaniye Çevre Platformu, Balıkesir Çevre Platformu, Havran Çevre Platformu temsilcileri ve köylülerle Havran’da buluşuldu. Derneğimizin ve EMARÇEP’İN gönüllü avukatı Filiz Sonsuz ile birlikte, maden mühendisi, jeoloji mühendisi, biyolog, orman mühendisi ve çevre mühendisinden oluşan bilirkişi heyeti ve mahkeme hakimi ile bir araya gelerek ilk önce Halılar Altın Madeni Proje Alanına çıkıldı. Avukatımız Filiz Sonsuz, dava dilekçemizde de yer alan projeye itiraz gerekçelerimizi, Havran Barajı’nın çok yakın olduğunu, projenin zeytinlik alanları etkileyeceğini ve projenin yerinin Zeytin Yasası’na aykırı olduğunu anlattı ve “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptalini istedi. Dernek yönetim kurulu başkanımız Mehmet Akbulut, derneğimizin ekolojik yıkımlara karşı verdiği mücadeleyi ve altın madenciliğinin bölgeye vereceği zararı anlatarak projenin iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Daha sonra söz alan Derneğimizin bilim kurulu üyesi maden mühendisi Esenay Hacıosmanoğlu ise Havran civarında yer alan altın madenleri projelerinin haritası üzerinden projeye ilişkin teknik eksikleri ve hataları anlattı. Bölgede birden fazla projenin yan yana bulunduğunu ve bunların kümülatif etkisinin dikkate alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca şirketlerin gerçek niyet ve projelerini gizleyerek, uzun ve detaylı ÇED süreçlerinden kaçmak için öncelikle çok küçük ÇED alanları için başvuru yapıp ÇED Yönetmeliğinin arkasından dolanarak, “ÇED Gerekli Değildir” kararı alıp buna dayalı işletme izni alarak alana yerleştiklerini daha sonra kapasite artımına gittiklerini, bunun kamuyu ve halkı kandırmak olduğunu ancak kamunun da bile bile bu duruma göz yumduğunu belirtti.

Halılar Köyü’nden sonra Sarnıç, Dereören ve Eğmir Köylerinden geçilerek Büyükşapçı Altın Madeni alanına gidildi. Araçla ulaşımın zor olduğu bölgeye arazi aracı ile gidemeyenler yürüyerek ulaştı. Havran Barajı yakınındaki zeytinliklerin içerisinden geçilerek gidilen proje alanı karaçam ormanları içerisinde yer alıyor. İşletme izni almış olan proje kapsamında kısa bir süre deneme üretimi yapıldığı belirtilen alanda yapılan keşifte Esenay Hacıosmanoğlu söz konusu projenin aslında hükümsüz olduğunu çünkü aynı süreçte dava konusu ruhsat kapsamında Demirtepe Altın Madeni Projesinin de ÇED sürecinin başlatıldığını, aynı ruhsat kapsamında birbirinden farklı iki ayrı proje gerçekleştirilemeyeceğini, bunun bir aldatmaca olduğunu belirtti. Demirtepe Altın Madeni Projesinin de durdurulduğunu belirten Esenay Hacıosmanoğlu,aynı ruhsat kapsamında her iki projede açık ocak alanları ve pasa alanlarının çakışmadığını ve farklılıklar olduğunu ve keşfi yapılan bu davanın düşmesi gerektiğini belirtti. Esenay Hacıosmanoğlu’nun açıklamaları bilirkişilerce ve mahkeme hakimi tarafından dikkatle dinlenildi.

Projelere ilişkin itirazlar yazılı olarak da Mahkeme Hakimine sunuldu. Oldukça başarılı geçen keşif sonucu davayı yeniden kazanacağımızı umuyor ve bekliyoruz.

Halılar ve Büyükşapçı Davalarımızın gönüllü avukatı sevgili Filiz Sonsuz’a, bölgeden katılan köylülerimize ve Havranlılara, BURÇEP, HAVÇEP ve Balıkesir Çevre Platformu’na, son dakikada araç sorunu nedeniyle keşfe gelemeseler de projelerin önceki süreçlerinde destek olan ve gönlü bizimle olan Ayvalık Tabiat Platformu, Gömeç Çevre Platformu, Bergama Çevre Platformu ve Artur Çevre Platformu’na, araç desteği veren Edremit Belediyemize ve bu süreçte alanda ve köylerde görev alan tüm dernek üyelerimize çok teşekkür ederiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.