HÜSEYİN SARI HAKKINDA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI « 10Balikesir

1 Aralık 2023 - 17:03

HÜSEYİN SARI HAKKINDA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI

HÜSEYİN SARI HAKKINDA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI
Son Güncelleme :

23 Haziran 2020 - 14:32

Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılanıp ceza alan ve seçildiği halde 11 ay süreyle Belediye Başkanlığı koltuğuna oturamayan Hüseyin Sarı, ikinci bir yargı kararıyla yeniden görevden uzaklaştırıldı.

Erdek’te bir akaryakıt istasyonu yapımı ve  kiralama ihalesine fesat karıştırdığı iddiasıyla Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi’nce 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Sarı hakkında bu kez Yargıtay’dan onama kararı geldi. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi’nin 1 yıl 15 günlük hapis cezası kararını onadı.

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı Yargıtay’ın kararı sonrasında İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırıldı.

Bu konuda Balıkesir Valiliği’nden de bir açıklama yapıldı. Valiliğin açıklamasında Hüseyin Sarı’nın 22 Haziran 2020 tarihi itibariyle geçici tedbirle Bakanlık tarafından görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

 

 

GEÇİCİ TEDBİRLE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

 

Balıkesir Valiliği’nin açıklaması şöyle:

“Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2014/165 sayılı Kararı ile Belediyenin mülkiyetinde bulunan Erdek İlçesi 12 Pafta 165 Ada ve 65 Parsel sırasında kayıtlı ve üzerinde Akaryakıt İstasyonu bulunan gayrimenkul için Akaryakıt İstasyonu Yapılması ve İntifa Hakkı İhalesi ile Akaryakıt İstasyonu Kiralama İhalesi yapıldığı, her iki ihalede serbest rekabet ortamının kasıtlı olarak engellenerek sonucu süreç başlamadan belli olacak şekilde planlama yapıldığı ve her iki ihalenin tek katılımcı ile gerçekleştirilerek planlandığı şekilde sonuçlandırıldığı tespit edilerek Erdek Belediye Başkanı Hüseyin SARI’nın İhaleye Fesat Karıştırma Suçu kapsamında 1 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği ve bu kararın Yargıtay 5.Ceza Dairesinin 20.05.2020 tarih ve E:2017/4134, K:2020/11110 numaralı kararı ile onandığı anlaşılmıştır.

Belediyenin önemli bir taşınmazı ile ilgili iki ayrı ihale süreci konusunda yukarıda belirtildiği şekilde bizzat mahkeme kararıyla tespit yapılması ve bu kararın onanması üzerine adı geçen Belediye Başkanı Anayasa’nın 127 nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca 22.06.2020 tarihinde görevinden uzaklaştırılmıştır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.