KADIN ADAYLAR SEÇİM ÖNCESİNDE BİR ARAYA GELDİ « 10Balikesir

14 Haziran 2021 - 21:49

KADIN ADAYLAR SEÇİM ÖNCESİNDE BİR ARAYA GELDİ

KADIN ADAYLAR SEÇİM ÖNCESİNDE BİR ARAYA GELDİ
Son Güncelleme :

14 Mart 2019 - 22:00

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Kadın Adayları Destekleme Derneği (Ka.Der) kadın belediye, belediye meclis üyesi ve muhtar adaylarıyla bir araya geldi. Otel Basri’de gerçekleştirilen etkinlikte Siyasetçi, yazar ve kadın hakları savunucusu Yaşar Seyman Kentler ve Kadınlar konulu söyleşide bulundu.

 

Ka.Der Balıkesir İl Temsilciliği tarafından düzenlenen etkinliğe siyasi partilerin belediye başkan, belediye meclis üyesi adayları ile muhtarlık yarışına katılan kadın adaylar katıldı. Ka.Der İl Temsilcisi Sibel Buzkır kadınların siyaset sahnesinde daha fazla yer alması için çalıştıklarını belirtirken, Ka.Der Genel İdare Kurulu Üyesi Seval Bozkurt ise kadının toplumda hak ettiği eşitliği sağlaması için çaba gösterdiklerini kaydetti.

SİYASETTE DE EŞİT OLMAK İSTİYORUZ

Etkinliğin açılış konuşmasında Ka.Der Balıkesir İl Temsilcisi Sibel Buzkır şunları söyledi:

“22 yılını tamamlayan Ka.Der, yaklaşık 2 yıl önce Genel İdare Kurulu Üyemiz Seval Bozkurt’un öncülüğünde Balıkesir il temsilciliğini açtı. Açıldığımız günden bu yana birçok konuda eğitimler vererek, kadın adayları bir araya getirip daha fazla kadını siyasetin içine çekmeye çalıştık. Dernek olarak erkeklerin vicdanlarına, siyasi partilerin kotalarına ve eril toplum baskılarına bırakılmayacak kadar değerli en hakkımız olan eşitliği siyaset sahnesinde uygulama mücadelesi vermekteyiz. Bu mücadele bu eşitlik sağlanana kadar da devam edecektir.”

***

KADIN ADAYLARA SEÇİM ÖNCESİ DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİK

Ka.Der Genel İdare Kurulu Üyesi Seval Bozkurt ise konuşmasında kadınların toplumda hak ettiği eşitliği sağlamak için çaba gösterdiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Yerel seçimler yaklaşırken, yerellerde kadın adaylara dikkat çekmek istedik ve yerel yönetimlerdeki kadın temsiliyetinin yokluğunun farkındalığını yaratmak istedik. Dünyanın her yerinde yüzyılı aşkın süredir kadınlar eşit yurttaşlık haklarına sahip olmak için mücadele vermekteler. Ve bu mücadele ülkemizde de sürüyor. 1934’de ilk defa kadınlar genel seçimlere katılma hakkını elde ettiler ve 1935’de ilk kez seçimlere katılabildiler. O seçimde parlamentoya giren ilk 17 kadın milletvekilinden bir tanesi Balıkesir’dendi. Balıkesir’den Sabiha Gökçül Erbil’di. Bu bizim için onurdur. O günden bu güne hala kadınlar erkeklerle sosyal, siyasal, toplumsal ve ekonomik anlamda eşit statüye sahip olabilmek için mücadelelerine devam ediyorlar. Biz Ka. Der olarak bu mücadelenin içindeyiz.

22 YILLIKBİR DERNEĞİZ

Ka.Der bundan 22 yıl önce 1997’de 19 tane duyarlı kadının bir araya gelmesiyle kuruldu. Bu kadınlar; toplumsal cinsiyet eşitliğinin toplumda içselleştirilmesini istiyorlardı. Kadınların artık sesini her yerde duyurmasını istiyorlardı ve kadınların her yerde söz sahibi olmasını istiyorlardı. Kadınların söz sahibi olmasının da aslında tek bir yolu vardı, kadınların karar mekanizmalarında yer almaları. Şimdi topluma dönüp baktığımızda; ister özel sektörde olsun, isten kamuda, isterse siyasette karar mekanizmalarında kadınları maalesef göremiyoruz. Neredeyse yok denecek kadar azlar. Ve KA.Der bu mekanizmalara atama ya da seçilme gibi hangi yöntemle olursa olsun kadınların erkeklerle eşit temsilde yer almasını; yani yüzde 50 oranında kadın olmasını istiyor ve bunun için mücadele veriyor. Bu amaçla kurulmuş bir dernek.

NELER YAPIYORUZ

Ka.Der neler yapar? Ka.Der kadın adaylara seçimler öncesinde eğitimler verir. Ka.Der her zaman kadınlara siyaset okulları açar. Ka.Der belediyelerle toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bütçeleme çalışmalarını da sürekli sürdürüyor. Bazı belediyelerle bunun çalışmalarını yapıyor. Bunun dışında yayınları var. Seçimler öncesinde her zaman kampanyalar yapıyor ve kampanyaların uluslararası ödülleri var. Ka.Der ilkeleri arasında şu var; bütün siyasi partilere eşit mesafede bir dernek. Hiçbir siyasi partiye bir yakınlığı yok. Önemli olan kadın dayanışması, kadın birlikteliği ve kadın adayları karar mekanizmalarına taşımak. Ki kadınlar kendileri hakkındaki kararları artık kendileri versin. Ulusal ve uluslararası kadın hareketlerinin bütün faaliyetleri içinde Ka.Der yer alıyor. Ka.Der bütün partilerin kadın kolları vekadın milletvekilleriyle birlikte çalışıyor. Mecliste kadınlarla ilgili çıkacak yasaları takip ediyor. TBMM’de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun kurulmasında da öncülük etmiş bir dernektir Ka.Der.”

 

Etkinlik siyasetçi, yazar ve kadın hakları savunucusu Yaşar Seyman’ın Kentler ve Kadınlar söyleşisi ile sona erdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.